ذخیره سازی ۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور

ذخیره سازی ۴ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران از افزایش 30 میلیون مترمکعبی مصرف روزانه گاز طبیعی در نیمه نخست مهرماه امسال نسبت به زمان مشابه پارینه آگاهی داد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمدرضا جولایی در این زمینه اظهار داشت: باتوجه به ورود موج جدید سرما که امسال زودتر از پارینه شاهد می باشیم، روند مصرف گاز نسبت به دو هفته پیش افزایشی بوده، هرچند تا حالا سبب اعمال محدودیت در هیچ بخشی نشده است.
وی با اعلان اینکه مقدار مصرف نیروگاه ها حالا ۲۴۰ میلیون مترمکعب است و این مصرف، بالاترین مصرف گاز در نیروگاه هاست، اضافه کرد: مقدار مصرف صنایع عمده نیز در همین بازه زمانی، ۱۴۰ میلیون مترمکعب و مصرف خانگی ۲۲۰ میلیون مترمکعب بوده است که براین اساس تا حالا هیچ اقدام محدودیتی در این بخش ها نداشته ایم.
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران اشاره کرد: این در حالیست که برای عبور بی دغدغه از زمستان امسال و اطمینان از پایداری و تاب آوری انتقال گاز، برنامه مشخصی را در سه فاز تعمیرات پالایشگاهی و خطوط لوله، مخازن ذخیره سازی و ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه ها تدارک دیده ایم.
جولایی افزود: تعمیرات اساسی بیشتر پالایشگاه ها نیز تکمیل شده است و تعمیرات تعداد اندک باقی مانده نیز ان شاءالله تا اختتام مهرماه نهایی می شود بدین سبب با این عملیات قابلیت اطمینان ما در پالایشگاه ها افزایش می یابد و بدین سان می توانیم تولید را به حداکثر ممکن برسانیم و مطمئن باشیم که انتقال پاک، ایمن و بهره ور گاز صورت خواهد گرفت.
وی تاکید کرد: در بخش شرکت انتقال گاز و خطوط لوله نیز افزون بر انجام پیگرانی های معمول امسال، موفق شدیم تعمیرات پیگرانی کل خط لوله چهارم سراسری را که یک هزار کیلومتر و در تاریخ شرکت ملی گاز ایران بی سابقه بوده است به انجام برسانیم.
مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره مخازن ذخیره سازی که دومین فاز از این برنامه از پیش تعیین شده است، اظهار داشت: در این پیوند که موضوع بسیار مهم و راهبردی برای ما خصوصاً در فصل زمستان است، موفق شدیم ۴ میلیارد مترمکعب ذخیره سازی را در مناطق شمال و شمال شرق کشور در مخازن ذخیره سازی سراجه و شوریجه با موفقیت انجام دهیم که این مساله می تواند ما را در فصل زمستان بسیار یاری دهد.
جولایی ذخیره سازی سوخت مایع در نیروگاه ها را آخرین اقدام شرکت ملی گاز ایران برای عبوری آرام از زمستان دانست و اظهار داشت: با کمک و همکاری دیگر سازمان های ذی ربط، در بخش نفت گاز و نفت کوره نیز ذخیره سازی خوبی انجام دادیم که اگر مجبور به اعمال محدویت برای صنایع شدیم، از بابت تامین سوخت دوم، مشکلی نداشته باشیم.
او در آخر با اعلان اینکه با تکمیل تعمیرات اساسی پالایشگاه های گاز کشور، آماده تزریق روزانه ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز به خطوط هستیم، اظهار نمود: هم زمان با افزایش مصرف گاز و توسعه شبکه خطوط لوله و بهره برداری از تأسیسات جدید تقویت فشار، در مجموع، گازی تولید نشده که برای انتقال و توزیع آن مشکلی وجود داشته باشد و این روند همچنان برای امسال نیز ادامه دارد.1400/07/18
23:59:42
5.0 / 5
236
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز