هشداری جدی برای ایران

هشداری جدی برای ایران بتازگی وزیر نفت نسبت عدم سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز در سالهای قبل هشدار داد و اعلام نمود حالا برای پاسخ به نیاز کشور به 160 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این عرصه نیاز داریم و اگر برای توسعه هزینه نشود، در آینده به واردکننده این محصولات تبدیل می شویم، موضوعی که کارشناسان نیز روی آن صحه می گذارند و این مهم را هشداری جدی برای صنعت نفت و گاز کشور تلقی می کنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ایران چهارمین کشور دارنده مخازن نفتی جهان و دومین کشور از نظر دارایی مخازن گازی دنیا بوده و همین موضوع اهمیت توجه به صنعت نفت و گاز را در کشور نشان میدهد.
طی سالهای قبل حتی بخش بزرگی از بودجه کشور از محل صادرات نفت تامین می شد و نوسانات نرخ آن در بازارهای جهانی بطور مستقیم بر اقتصاد موثر بود. اما با اعمال تحریم ها و سنگ اندازی آمریکا بر سر صادرات نفت کشور، وابستگی به درآمدهای نفتی نیز کم شد، اما باز هم صنعت نفت نقش کلیدی در اقتصاد کشور ایفا میکند، البته مدتی است که زنگ هشدار در این صنعت به صدا درآمده و زمزمه هایی در مورد وجود خطراتی در این عرصه به گوش می رسد.
جواد اوجی - وزیر نفت روز گذشته صراحتا اعلام نمود که در صورت نبود سرمایه برای توسعه صنعت نفت و گاز، در آینده واردکننده خواهیم شد، همین طور محسن خجسته مهر -مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز بتازگی گفته است: سناریوهای جبرانی برای تولید گاز طراحی شده است که اگر اجرائی نشود، تا چند سال آینده به واردکننده گاز تبدیل خواهیم شد.
کارشناسان این حوزه نیز مدتهاست که این مساله را مطرح می کنند و باور دارند که صنعت نفت و گاز در وضعیت بحرانی قرار گرفته و نیازمند تدبیر و توجه بیشتر و خصوصاً جذب سرمایه گذار خارجی است.
حمید حسینی - کارشناس ارشد حوزه انرژی در همین رابطه به ایسنا اظهار داشت: بیش از ۲۰ سال است که لزوم سرمایه گذاری در صنعت نفت برای توسعه وجود دارد، طی این سالها از فناوریهای جدید عقب افتادیم، همسایه های ما پیشرفت هایی داشتند که ما نتوانستیم به آن دست یابیم.
وی با اعلان اینکه اگر حالا نیز سرمایه گذاری های هنگفت انجام نشود و ظرفیت سازی صورت نگیرد، ضایعاتی که به آن خواهیم رسید، بسیار زیاد خواهد بود، اظهار نمود: این که نفت و گاز را زیر زمین نگه داریم تا قیمت آن ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار شود تفکر غلطی است.
نفت زیرزمینی نمی تواند ثروتی برای نسل های آینده باشد
این کارشناس افزود: باید نفت و گاز را استخراج و بعد از تامین نیاز داخلی، به فروش آن اقدام نماییم تا برای کشور درآمد ایجاد شود و از این طریق سبب توسعه اقتصاد کشور شویم و اقتصاد را بین نسل ها منتقل کنیم؛ نفت زیر زمینی که آینده آن معین نمی باشد، نمی تواند ثروتی بین نسلی تلقی شود.
برای افزایش تولید نفت و گاز چه میزان سرمایه لازم است؟
حسینی با تاکید بر این که برای نفت باتوجه به مخازن موجود در کشور که بطور معمول هزینه های آن نسبت به سایر کشورها کمتر است، بین ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار برای هر بشکه ظرفیت نیازمند سرمایه گذاری هستیم، اشاره کرد: اگر قرار باشد یک میلیون بشکه میزان ظرفیت را افزایش دهیم، بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم.
وی با اعلان اینکه برای میدان خوب پارس جنوبی نیز در هر ۳۰ میلیون متر مکعب نیازمند دو میلیارد دلار سرمایه گذاری هستیم، اظهار داشت: ایران شانس بسیار بالایی برای توسعه صادرات گاز داشت تا جایی که می توانستیم چهره خودرا در منطقه و دنیا بطور کامل تغییر دهیم.
این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر این که می توانستیم میزان صادرات را به پاکستان، عراق، ترکیه و حتی اروپا توسعه دهیم، اظهار داشت: ایران می توانست تبدیل به هاب منطقه ای در دنیا شود که این مساله نیز حق ما بود چونکه دارنده دومین ذخایر گاز دنیا هستیم اما متاسفانه نتوانستیم به این جایگاه دست یابیم. در اوپک نیز باید رتبه ایران مقام دوم بود اما در این بخش نیز بتازگی خبری منتشرشده که کویت مقام چهارم ما را نیز بدست آورد.
غفلت زیادی در سرمایه گذاری ها صورت گرفته است
حسینی با تاکید بر این که غفلت بسیار بالایی در حجم سرمایه گذاریها صورت گرفته است، اشاره کرد: هرچند تحریم یکی از دلیلهای این مساله است اما من معتقدم که ما با حربه نفت می توانستیم هزینه های تحریم را برای آمریکا آنقدر بالا ببریم که این اتفاق نیفتد.
وی افزود: در دور قبل که آمریکا یک جانبه ایران را تحریم کرد، ما تحریم ها را نادیده گرفتیم. کشورها نیز ریسک کرده و قراردادهای مختلفی را با ایران منعقد نمودند. در آن زمان حتی با ژاپن نیز که دنباله رو سیاست ها آمریکا بود، قرارداد بستیم، مقامات نفتی آمریکایی در همان زمان اذعان داشتند که کل ۴۷۰ شرکت نفتی آمریکایی یک ائتلاف مقابل تحریم ایجاد کردند.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار نمود: علت ایجاد این ائتلاف این بود که کل دنیا درحال بیزینس با ایران بود و آمریکایی ها تحریم شده بودند، علت علاقه آنها برای همکاری با ایران نیز این بود که هزینه های نفت و گاز ایران بسیار کمتر از هزینه های آمریکایی و اروپایی برای استخراج است و ما در این بخش جاذبه هایی را داریم بنا بر این شرکت های آمریکایی مشتاق ایجاد بیزینس با ما بودند.
بگفته حسینی می توانستیم از این جاذبه ها مقابل تحریم استفاده نمائیم اما اقدامی که صورت گرفت این بود که مخالف سرمایه گذار خارجی شدیم و با این خود تحریمی که ایجاد کردیم، آمریکا احساس کرد که تحریم ایران هزینه ای برای او ندارد و این صورت گرفت.
ایران به تنهایی به اندازه کل اتحادیه اروپا گاز مصرف می کند
وی با اعلان اینکه حالا ایران در وضعیت بحرانی قرار دارد و باید میزان مصرف در بحث گاز را مورد توجه قرار دهد، اظهار داشت: ایران به تنهایی به اندازه کل اتحادیه اروپا گاز مصرف می کند و این مصارف بی رویه باید اصلاح گردد و مسئولان باید برای آن راهکارهایی را در نظر بگیرند.
باید مانع افت فشار در پارس جنوبی شویم
این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر لزوم سرمایه گذاری در صنعت نفت و گاز کشور، اظهار داشت: مدتی پیش بحث افت فشار گاز در پارس جنوبی عنوان شد، نباید اجازه دهیم که این اتفاق بیفتد و لازم است فشار افزایی صورت بگیرد؛ اگر این اتفاق بیفتد نه فقط گاز تولید نمی گردد، بلکه تولید میعانات نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.
حسینی با اعلان اینکه باید پروژه فشار افزایی اتفاق بیفتد، اظهار داشت: انجام چنین پروژه هایی نیازمند سرمایه و تکنولوژی است، باید دست از غفلت برداریم و یک توافق ملی صورت بگیرد و انقدر گفته نشود که سرمایه گذار خارجی بد است، باور کنید که معامله و تعامل با شرکتها و موسسات خارجی که هر کدام یک لابی بزرگ هستند، به نفع ما خواهد بود.
به، این کارشناس ارشد حوزه انرژی بر اساساس قراردادهایی که برای توسعه میادین نفتی و گازی منعقد شد، درآمد آنها از میادین بطور متوسط تنها پنج درصد بود که این عدد پایین ترین رقمی است که در دنیا وجود دارد.
حسینی با اعلان اینکه اگر مذاکره کننده آشنا به صنعت نفت وجود داشته باشد، به هیچ عنوان در قراردادها بازنده نخواهیم بود، اظهار داشت: ایران جاذبه های بسیار بالایی دارد که میتواند سرمایه ها را جذب کند؛ ترکیه بدون داشتن نفت و گاز بوسیله ترانزیت توانسته نقش اول را در منطقه ایفا کند.
وی با اعلان اینکه فرصت های ترانزیت و سرمایه گذاری را از دست داده ایم و این موضوعات دردآور است، اظهار داشت: برای رسیدن به خودکفایی ابتدا باید در یک نقطه قوت قرار بگیریم، باید سرمایه گذاری صورت گیرد و باتوجه به این که سرمایه های داخل کشور نمی تواند جوابگو باشد باید به سمت سرمایه گذار خارجی برویم، نظریه ما این بود که شرکت های داخلی در کنار شرکت های خارجی قرار بگیرند و پس از گذشت زمانی خودشان حرف اول را بزنند.1400/08/11
23:01:07
5.0 / 5
323
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز