موفقیت تولیدکنندگان نفت خاورمیانه در بازپس گیری سهم بازار آسیا

موفقیت تولیدکنندگان نفت خاورمیانه در بازپس گیری سهم بازار آسیا خبرگزاری نفت و گاز: بزرگترین صادرکنندگان نفت خاورمیانه که از اعضای بزرگ اوپک هستند، ثمره صعود قیمت های نفت را درو کرده و همزمان سهم بازارشان در بزرگترین بازار نفت جهان را پس می گیرند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سهم نفت خاورمیانه از واردات آسیا برای اولین بار در سال میلادی جاری در اکتبر به بالای ۶۰ درصد رسید. طبق آمار رفینیتیو آیکان، همزمان سهم محموله های اروپایی و آمریکایی از مجموع واردات نفت آسیا در ماه میلادی گذشته به کمترین میزان در سال ۲۰۲۱ رسید.

موجود بودن بالاتر نفت خاورمیانه به سبب تسهیل محدودیت عرضه اوپک پلاس دلیل اصلی رشد سهم بازار اعضای خاورمیانه ای اوپک در بازار نفت آسیا نیست. بلکه علت اصلی قیمت های پایین تر در مقایسه با قیمت های محموله های نفت آفریقا، اروپا و آمریکا بوده است.

اختلاف قیمت های نفت خاورمیانه با قیمت نفت برنت در هفته های اخیر به بالاترین میزان در هشت سال قبل رسیده و نفت خاورمیانه ای را برای خریداران آسیایی نسبت به نفتی که از غرب خلیج فارس می آید، ارزان تر کرده است.

افزایش قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت در هفته های اخیر محموله هایی که از اروپا، آفریقا و آمریکا می آیند نسبت به نفتی که از خاورمیانه به آسیا می رود و برمبنای قیمت پایه عمان/دوبی قیمت گذاری می شود را گران تر کرده است.

مطمئنا قیمت های نفت خاورمیانه هم همسو با سایر قیمت های نفت بین المللی صعود کرده اما این افزایش به اندازه نفت برنت نبوده است. در نتیجه، اختلاف قیمت بین نفت برنت و نفت دوبی هفته جاری به پنج دلار و ۲۴ سنت در هر بشکه رسید که بالاترین اختلاف قیمت از سال ۲۰۱۳ بوده است.

به گفته مفسرین، انتظار می رود این اختلاف قیمت قابل توجه همچنان از فروش بالاتر نفت خاورمیانه به آسیا حمایت کند. نشانه هایی در چند هفته اخیر ظاهر شده که خاورمیانه بعد از افت سهمش از بازار نفت آسیا در ماههای بهار و تابستان، درحال بازپس گیری سهمش است.

واردات نفت چین و در مجموع آسیا در سه ماهه سوم امسال به سبب قیمت های بالاتر و تفحص فزاینده دولت چین از پالایشگاههای خصوصی و شیوع کووید در تابستان کند شد. اما با نزدیک شدن به سه ماهه چهارم بزرگترین تولیدکنندگان نفت خاورمیانه به ویژه عربستان سعودی عرضه نفت بیشتر به آسیا را تحت توافق تسهیل محدودیت عرضه شروع کردند و قیمت های نفت را کاهش دادند تا رقابتی مانده و سهم بازار از دست رفته خود از زمان شروع پاندمی را احیا کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، عربستان سعودی در ابتدای اکتبر قیمت فروش رسمی نفت در نوامبر به آسیا را به میزان ۴۰ سنت در هر بشکه برای گرید نفتی سبک عرب لایت کم کرد و قیمت آنرا یک دلار و ۳۰ سنت بالاتر از قیمت پایه نفت دوبی/عمان تعیین کرد که پایین ترین نرخ پریمیوم از مارس بود. این دومین کاهش قیمت فروش نفت سعودی در پی افزایش قیمت ها تحت تاثیر تصمیم اوپک پلاس در اکتبر برای ادامه افزایش تدریجی ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز بود.

منبع:

1400/08/15
11:53:03
5.0 / 5
346
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز