وخامت بحران انرژی در دومین میزبان بزرگ ماینرهای رمزارز

وخامت بحران انرژی در دومین میزبان بزرگ ماینرهای رمزارز در شرایطی که همه کشورهای جهان با فرا رسیدن فصل سرمای زمستان با کمبود انرژی دست و پنجه نرم می کنند، این بحران در قزاقستان به سبب فعالیت استخراج کنندگان رمزارز وخامت بیشتری پیدا کرده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، تقاضا برای نیرو از اروپا گرفته تا آسیا، بالاست و در مقابل میزان عرضه اندکی وجود دارد. خیلی از کشورها در اتحادیه اروپا تمهیدات اضطراری را برای مساعدت با اقشار لطمه پذیر برای پرداخت صورتحسابهای انرژی بالای زمستان در نظر گرفته اند. چین به سمت زغال سنگ برگشته و هند در معرض تهدید اتمام موجودی زغال سنگ قرار دارد. زنجیره تامین در سراسر جهان مختل شده و تورم در سراسر جهان رو به رشد است. در قزاقستان دولت قیمتهای انرژی را بصورت مصنوعی پایین نگه داشته است اما این امر چالش جدید و پیش بینی نشده ای را به همراه داشته است: رشد استخراج رمزارز بحران انرژی در این کشور را پیچیده تر کرده است.

استخراج رمزارزهایی مانند بیتکوین نیازمند میزان عظیمی انرژی است. این پروسه شامل محاسبات پیچیده ای است که به مصرف نیروی رایانشی عظیمی نیاز دارد. برای مطمئن نگه داشتن رمزارزها و ثابت نگه داشتن نرخ تولید، حل معادلات برای افرادی که تلاش دارند رمزارز استخراج کنند، دشوارتر شده است. این به مفهوم آنست که استخراج یک بیتکوین به نیروی رایانشی بیشتری نسبت به پنج سال پیش نیاز دارد. در نتیجه مصرف انرژی استخراج بیتکوین به سرعت افزوده شده و هزینه انرژی استخراج آنرا بالا برده است.

مصرف انرژی جهانی بیتکوین حالا ۱۱۷ تراوات ساعت در سال است که خیلی بیشتر از مصرف هلند و تنها اندکی کمتر از مصرف آرژانتین با بیش از ۴۵ میلیون نفر جمعیت است. رمزارزها حالا برای تاثیر اکولوژیکی و تهدیدی که برای اهداف خنثی سازی تغییرات اقلیمی پیدا کرده اند، زیر ذره بین رفته اند. حالا برخی از دولتها به علت تهدیداتی که رمزارزها برای اقلیم و ارزهای رسمی و اقتصاد جهانی دارند، به مقابله با آنها برخاسته اند. حتی چین که زمانی نامش با بخش استخراج بیتکوین در ابعاد گسترده مترادف شده بود، معاملات و استخراج بیتکوین را در سپتامبر ممنوع کرد.

بدنبال این تحولات، استخراج کنندگان رمزارز چینی به کشور همسایه قزاقستان سرازیر شده اند که انرژی ارزانی داشته و سازمانهای دولتی برای ریشه کنی کارهای استخراج بدون مجوز امکانات کافی ندارند. قزاقستان یک شبه دومین میزبان بزرگ بخش استخراج رمزارز بعد از آمریکا شد. حالا هر دو بخش کارهای استخراج رمزارز قانونی و بدون مجوز رمقی برای شبکه برق قزاقستان در اوج بحران انرژی جهانی نگذاشته اند.

مدافعان رمزارز و به ویژه بیتکوین در گذشته مدعی شده اند کارهای استخراج عمدتاً با استفاده از تجدیدپذیرها انجام می شود و تاثیر آنها در آلایندگی بیش از اندازه اغراق شده است. چنین ادعایی جای تردید دارد. در قزاقستان هیچ ادعایی در خصوص اینکه استخراج رمزارز با استفاده از انرژی پاک انجام می شود، وجود ندارد. این کشور برای تولید نیرو حدودا به تمامی به زغال سنگ وابسته است و توسعه اخیر استخراج رمزارز تحقق اهداف جوی را برای قزاقستان حدودا نا ممکن می سازد. اریک لیونی، اقتصاددان منطقه ای در بانک اروپایی بازسازی و توسعه در این زمینه اظهار داشت: آنچه که در قزاقستان داریم، وابستگی شدید به زغال سنگ با قیمتهای پایین است. این وضعیت مشکلات بسیار بزرگی را برای عمل به تعهداتی که قزاقستان درباب سبزتر کردن اقتصادش داشته است، به وجود می آورد.

احتمال مقابله قزاقستان با کارهای استخراج رمزارز قریب الوقوع است. بااینکه خیلی از این کارهای بدون مجوز در زیرزمینها یا انبارهای متروکه پنهان شده اند اما کارشناسان می گویند می توان با استفاده از ماهواره های مجهز به فناوریهای سنسور حرارتی مکان آنها را شناسایی کرد. معاون وزیر نیروی قزاقستان اوایل ماه جاری اظهار کرده بود تصور می کنم دستورالعمل مربوط به محدود کردن نیرو برای استخراج کنندگان رمزارز قبل از اختتام امسال صادر شود برای اینکه این مسئله را نمی توان دیگر به تاخیر انداخت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اینکه قزاقستان موفق خواهد شد با استخراج رمزارز روبرو شود یا خیر احیانا تاثیر طولانی روی بازار رمزارز نخواهد گذاشت. ماینرها به آسانی به محل دیگری خواهند رفت. باتوجه به اینکه فعالیت این بخش غیرمتمرکز است، کوشش برای ساماندهی آلایندگی یا مالیات استفاده از انرژی بی فایده است. مقابله با این مشکل نیازمند حل مشکل خلاقانه و تلاش جهانی است.
1400/08/30
11:43:29
5.0 / 5
38
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز