در دیدار زاكانی با مدیرعامل شركت توانیر مطرح شد

تغییر لامپهای گازی شهری، ۲۰۰ میلیون کیلو وات ساعت صرفه جویی سالانه دارد

تغییر لامپهای گازی شهری، ۲۰۰ میلیون کیلو وات ساعت صرفه جویی سالانه دارد شهردار تهران اظهار داشت: ایده آلی را در تهران بعنوان یک کلان پروژه دنبال می نماییم و در بحث خطرات زلزله به سمت و سویی می رویم تا مشکلات را کاهش دهیم. آرمان بلند ما در این بخش این است که بتوانیم گاز را از تهران حذف نماییم و شهر بر مدار برق اداره شود، کما این که خیلی از کشورهای جهان این انرژی دوبل را ندارند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، علیرضا زاکانی در دیدار با محمد حسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: بنده در دو نوبت با وزیر نیرو جلسه داشتم و درباب نقص روشنایی شهر و ایجاد مطلوبیت در استفاده از روشنایی و کاهش مصرف آن صحبت کردیم. ایده آلی را در تهران بعنوان یک کلان پروژه دنبال می نماییم و در بحث خطرات زلزله به سمت و سویی می رویم تا مشکلات را کاهش دهیم. آرمان بلند ما در این بخش این است که بتوانیم گاز را از تهران حذف نماییم و شهر بر مدار برق اداره شود، کما این که خیلی از کشورهای جهان این انرژی دوبل را ندارند.
شهردار تهران اضافه کرد: در ایده های مطرح شده راندمان تبدل گاز به برق برای شهر از بعد محیط زیستی و آلایندگی، مصرف و ایمنی موثر و مفید فایده خواهد بود. به همین دلیل باید در لکه گذاری هایی که انجام می دهیم تا بافت شهری نوسازی شود این ایده را پیاده نماییم و امکانی فراهم نماییم که این شبکه آنجا ارائه خدمت کند، البته این مساله در طولانی مدت و بیش از ۴ سال تعریف می شود.
زاکانی افزود: برای اجرای برنامه ها، هیات مشترکی را تشکیل می دهیم تا تفاهم نامه ای منعقد و مسائل را تعیین تکلیف نماییم. نخستین موضوع مطرح شده در جلسه درباره روشنایی بود که هم می تواند برای تردد در شهر و هم از بعد صرفه جویی شرایط مناسبی را فراهم آورد.
او افزود: در این بخش ما می توانیم برای تعویض روشنایی پارک ها و ساختمان های شهرداری پیش قدم شویم و برای میزان نیاز ما برای تعویض، کار کارشناسی صورت بگیرد و این مسیر اتفاق بیفتد. همین طور تعویض ۳۷۰ هزار شعله چراغی که در شهر وجود دارد باید در دو تا سه سال در کارهای میان مدت فشرده شود و حتی با سرعت بیشتری این کار را انجام داد و سه سال را به نصف کم کرد.

شهردار تهران عنوان کرد: می توان به ساختمان های ادارات در حوزه روشنایی شان، الگوی مصرف داد تا با تبلیغ و رایزنی دستگاهها پای این کار بیایند و حتی این مساله را به یک آیتمی در ساختمان سازی و تبدیل به یک فرهنگ عمومی در ارتباط با پارامترها صرفه جویی نماییم.
زاکانی بیان کرد: ناظر به پست های مجموعه وزارت نیرو، نوسازی آنها می تواند منجر به ارائه تسهیلات و خدمت، امنیت و صرفه جویی و راندمان از امکانات برای شهر شود. ۵۲۰ هکتار زمین هایی داریم که زیر دکل های فشار قوی قرار دارد و این مسأله نیز باید در این کارگروه تعیین تکلیف شود تا ایمنی بالا رود و مشکل حریم برای ساکنان حل شود.

او اظهار داشت: در این کارگروه ها صرفه جویی ها را در ۱۰۰۰ پله برقی دنبال کنید. همین طور بحث اطلاعات مکانی مهمست چونکه در تهران در امکان برهم گذاری اطلاعات و ارائه تسهیلات برای مردم کمتر دقت کردیم و طول کشیدن صدور پروانه هم با این مسأله مرتبط می باشد و این مساله را در تفاهم نامه عملیاتی کنید.

شهردار تهران اضافه کرد: بخش فناوری ما کاملا مهیا است. در تهران بیشترین امکانات دیتایی در اختیار شهرداری است که اگر به اپراتورها و دستگاهها متصل شود امکان این وجود دارد که شبکه ملی اطلاعات را در تهران پیاده نماییم.

زاکانی افزود: بحث دیگر در حوزه هوشمندسازی و ایجاد زمینه بهره مندی از امکانات سوخت های غیر فسیلی است. دراین زمینه نخستین قرارداد را برای خرید ۵۰ اتوبوس برقی جهت استفاده در خیابان جمهوری بستیم. همین طور باید درباب وضعیت اتوبوس در تهران پس از جبران مافات فعلی و نوسازی و بازسازی اتوبوس ها به سمت اتوبوس های برقی برویم. همین طور باید به سمت خودرو های هیبریدی در شهر برویم.

او افزود: در بحث موتورهای برقی مذاکراتی با شرکت های سازنده انجام دادیم و پیشنهاد دادیم که اگر این موتورها یک اتاقک داشته باشند می توانند جنبه ایمنی بالاتر را داشته باشند و سرنشین را اضافه کند و هم آلودگی هوا از جانب موتور سیکلت ها برطرف شود. ۳ تا ۴ میلیون موتور سیکلت در شهر وجود دارد که کارگروهی تشکیل دادیم تا هم هویت موتور با صاحبش مشخص و هم با سیستم کنترل عبور، تبدیل موتورهای کاربراتوری به برقی را دنبال نماییم.
شهردار تهران بیان کرد: این کارگروه باید مستمر باشد تا صرفه جویی ایمنی و توجه به مسائل زیست محیطی را باهم داشته باشیم. تیم مشترک با معاونت های مختلف بصورت دوره ای جلسه و پیوست های کارشناسی داشته باشند تا با عملیاتی کردن آن بتوان چهره شهر را تغییر داد. همین طور برای این کارها پیوست فرهنگی و پیوست انتقال به فضای عمومی را در نظر بگیرید. باید با یک زمان بندی مشخص، اقدامات را انجام دهیم تا به یک الگوی شایسته در شهر تبدیل گردد.

محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر، در دیدار با علیرضا زاکانی شهردار تهران اظهار داشت: ۴۰ درصد از کل برق کشور در سیستم سرمایشی استفاده می شود و باید اقداماتی در جهت صرفه جویی در این بخش انجام دهیم. همین طور یکی دیگر از بحث ها درباره روشنایی است که اقدامات ما در این عرصه موجب می شود هم شهر زیبا شود و هم مصرف انرژی کاهش پیداکند و اگر شهرداری تهران وارد این عرصه شود الگوی سایر شهرها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توانیر اضافه کرد: بحث شبکه های فرسوده در هسته مرکزی شهر تهران بسیار مهمست و در بخش زمین و امکانات در این مساله فرصت های خوبی داریم که باید همکاری بین صورت گیرد. همین طور یکی از با اهمیت ترین موارد آلاینده مربوط به مجموعه های متحرک همچون موتور سیکلت است که باید شرایط استفاده از موتورهای برقی را فراهم نماییم و این یک فرصت مناسبی است.

در ادامه یکی از معاونین شرکت توانیر توضیح داد: همکاری صنعت برق و شهرداری تهران مسبوق به یک سابقه طولانی است. شهر تهران ویژه است و درباره حریم، راه اندازی و توسعه شبکه ها باتوجه به میزان مصرف نیاز به همکاری ویژه ای با شهرداری تهران داریم.
وی ادامه داد: یکی از پیشنهادات این است که در مکان های مناسبی که پست های قدیمی واقع شدند زمین هایی وجود دارد که پست ها می تواند با سیستم جدید جابجا و سه چهارم زمینها آزاد شود. برداشت ما این است که درباره این زمینها با شهرداری بهتر می شود کار کرد تا منافع بین شهرداری و صنعت برق تامین گردد. ۱۲ هزار پست توزیعی داریم که عمدتاً در محله های تجاری قرار دارد و ۱۲۳ پست قابل نوسازی است.

معاون شرکت توانیر افزود: در کریمخان و پونک پست های فرسوده و قدیمی داریم و باید زمینه ای فراهم گردد تا هیات مشترکی بین شهرداری و صنعت برق برای مشخص شدن وضعیت این زمینها که گاهی می تواند کاربری تجاری هم داشته باشد تشکیل و یک تفاهم و قرارداد صورت گیرد.

وی افزود: خطوط هوایی در تهران وجود دارد که این خطوط حرائمی دارند و به سبب مسائل زیست محیطی و مبلمان شهری، شهرداری تقاضای جابجایی آنها را دارد. در حقیقت بحث آزادسازی حرایم در این خطوط مطرح است و مناطق مشترکی داریم که جای کار دارد. همین طور در نقاطی که که پروژه های ما مزاحم است این آمادگی را داریم تا بر طبق تفاهم آنها را جمع آوری نماییم.

یکی دیگر از معاونان شرکت توانیر نیز در ادامه توضیح داد: مصرف ۵۵۰۰ مگاواتی در انتظار شهر تهران است که برنامه ریزی برای ۱۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف را انجام داده ایم. یکی از بخش ها به جز هوشمندسازی لوازم، استفاده از روش های جدید در سیستم های سرمایشی است. همین طور استفاده از مولدهای خود تامین سازمان ها و ادارات نیز بسیار مهم می باشد.

او با اعلان اینکه ۳۷۰ هزار شعله چراغ و ۱۰ هزار کیلومتر مسیر روشنایی در شهر داریم، اظهار داشت: برای تبدیل لامپ های گازی به لامپ های ال ای دی و کم مصرف برنامه ریزی کردیم که اگر این ۳۷۰ هزار چراغ تعویض شود تا ۲۰۰ میلیون کیلو وات ساعت در سال صرفه جویی انجام می شود و اگر سرمایه گذار این کار را انجام دهد می تواند تا سه سال بازگشت سرمایه نیز داشته باشد. همین طور در بحث روشنایی مربوط به ادارات و نهادهای عمومی نیز با انجام تغییرات در روشنایی آنها می توان ۲۴۰ میلیون کیلو وات ساعت صرفه جویی کرد.

معاون شرکت توانیر اضافه کرد: تعویض۱۰ هزار چراغ در جنوب تهران را شروع کردیم که عمر مفید این لامپها ۷ برابر لامپهای موجود است و این تعویض ها ظرف دو تا سه سال صورت خواهد گرفت. این تعویض ها می تواند در تونل های داخل شهر، پارک ها و ساختمان های شهرداری صورت گیرد و برای این کار آمادگی داریم. همین طور آمادگی داریم در امتداد هوشمندسازی و استفاده از خودرو ها و موتورهای برقی جلساتی برگزار نماییم تا از فرصت های آن استفاده نمائیم.

جلال بهرامی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران نیز در این نشست اظهار داشت: در تفاهم نامه ای بین شرکت توانیر و سازمان پسماند که در مرداد ماه به امضا رسید مطالبی همچون هوشمندسازی و توسعه دولت الکترونیک، زیر ساخت تامین برق وسایط نقلیه، بهبود انرژی ساختمان ها و اینترنت اشیا مطرح گردیده است. فصل های دیگر آن مربوط به امورات اجرائی، مشارکت در جمع آوری خطوط فشار قوی، ارائه نقشه تجهیزات مربوط به پست های برق و بهینه سازی برای نوسازی تجهیزات است.

معاون خدمات شهری شهرداری تهران اضافه کرد: باید شرایط اجرای این تفاهم نامه را تسهیل نماییم. در گذشته که پروژه های شهری شتاب خوبی را گرفته بودند، اقدامات مربوط به تاسیسات برقی را اجرا کردیم؛ اما این موارد تحویل برق نشده و همچنان نگهداری آن در اختیار ما است. همین طور در بحث مبادله اطلاعات مکانی که در پروژه ها اثر گذار است و می توان معارضات را به وسیله آن شناسایی کرد، همکاری خواهیم داشت.

بنا براعلام سایت شهر، بهرامی عنوان کرد: در بحث های مشارکتی و برقی کردن موتور و نوسازی پست های برق در صورت نیاز می توانیم یک قرارداد مشارکتی را منفک از این تفاهم نامه منعقد و فرمولی را برای آن تهیه نماییم. در برخی از مناطق خطوط برق های فشار قوی در حرائم داریم که ساکنان آن اجازه نوسازی و بازسازی ندارند و همین طور در این حریم ها فضای سبزی داریم که قابلیت بهره برداری ندارد و اگر توافق مشارکتی را انجام دهیم، رضایتمندی شهروندان را در پی خواهد داشت.1400/09/03
21:41:27
5.0 / 5
40
تگهای خبر: انرژی , اینترنت , برق , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز