یک واحد الفینی جدید در ماهشهر راه اندازی می شود

یک واحد الفینی جدید در ماهشهر راه اندازی می شود به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند از برنامه این مجتمع برای افزایش 300 هزار تنی ظرفیت تولید PVC با راه اندازی یک واحد جدید آگاهی داد و اظهار داشت: یک واحد الفینی جدید در ماهشهر با نام پتروشیمی الماس و با ظرفیت تولید یک میلیون و 260 هزار تن در سال راه اندازی می شود.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، حسن نشان زاده امروز در نشستی خبری با اشاره به اینکه پتروشیمی اروند یکی از بزرگترین زنجیره های تولید کلر در دنیا است، اظهار نمود: از سال ۲۰۰۳ که ما تولید خودرا شروع کردیم جزو بزرگترین مجتمع های تولیدکننده کلر هستیم و الان در میان ۱۰ مجتمع بزرگ تولیدکننده کلر دنیا قرار داریم.


وی با اشاره به اینکه ما حالا کلر مجتمع های اروند، غدیر، خوزستان، کارون، و پی وی سی بندر امام را تولید می نماییم، اظهار داشت: ظرفیت تولید پتروشیمی اروند ۵۸۵ هزار تن در سال است که بخشی از پی وی سی ساخته شده برای صادرات و بخشی نیز به مصرف دا خل می رسد.


مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند با اشاره به اینکه با عنایت به متفاوت بودن پروسه تولید واحدهای کلر و تکنولوژی هایتک آنها نیاز به پایش و نگهداری مداوم دارند، اظهار نمود: این مورد موجب طولانی شدن پروژه شده و منجر به این شد که روند تولید کلر در اروند نزولی شود و اما در سه سال قبل ما آنرا بعنوان تهدید تلقی کردیم و در صدد حل آن برآمدیم.


نشان زاده افزود: باتوجه به این که این مساله منجر به از دست رفتن ظرفیت ۵۰۰ هزار تنی پی وی سی می شد ازاین رو نخستین برنامه ما این بود که یک برنامه ریزی بلند مدت ۱۵ ساله در نظر گرفتیم.


وی با تکیه بر این که حالا میزان تولید کلر را که زمانی ۶۰ درصد بود به بالای ۸۵ درصد رساندیم، اظهار نمود: در سال ۹۹ زنجیره تولید کلر در اروند بعنوان سال طلایی بوده است.


وی ضمن اشاره به تعمیرات و نوسازی مجتمع تا سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: این فرآیند نوسازی منجر به این شده که پنج تا هشت سال آینده تجهیزات بیمه باشند.


مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند با اشاره به اینکه استفاده از محصولات تولید داخل در روند نوسازی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار نمود: تا حالا تجهیزات را از اروپا و هند و چین تامین می کردیم اما به علت تحریم به سمت استفاده از تولیدات داخل رفتیم و نزدیک دو سال است که از محصولات داخلی استفاده می نماییم و تا پنج سال آینده از واردات بی نیاز می شویم.


نشان زاده با اشاره به اینکه ۹۵ درصد کلر مورد نیاز کشور از پتروشیمی اروند تامین می شود، اضافه کرد: این محصول در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.


وی ادامه داد: به دنبال توسعه کارخانه پی وی سی این مجتمع هستیم، هم اکنون ۵۰۰۰ میلیارد تومان سود انباشته داریم سود بدون مالیات ۸۲۰۰ میلیارد تومان و رقم سود با مالیات ۶۳۰۰ میلیارد تومان است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند اظهار نمود: در سال ۹۹ بالاترین رکورد تولید را که رقم دو میلیون و ۵۰هزار تن است پس از ۱۰ سال داشتیم که این رقم امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد افزایش پیدا کرده است.
نشان زاده با اشاره به اینکه ارز حاصل از فروش در ۹ ماهه امسال ۱۳۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل سه برابر شده است، اظهار داشت: ۹۷ درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته ایم.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد محصولات تولیدی در داخل به فروش می رسد و ۳۰ درصد نیز که شامل کاستیک و پی وی سی است صادر می شود، اظهار داشت: تمرکز پتروشیمی اروند در استفاده از محصولات دانش بنیان داخلی است و این مساله سبب شده که ما از تحریم ها فرصت بسازیم و ساخت داخل تقویت شود به صورتی که هم اکنون ۸۰ درصد کاتالیست موردنیاز و همین طور قطعات هایتک در حوزه آتش نشانی را از تولیدات داخل استفاده می نماییم.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند با اشاره به اینکه ما تنها تولیدکننده مواد اولیه صنایع چرم کشور هستیم، اظهار داشت: هم اکنون در منطقه ظرفیت ۱.۲ میلیون تنی پی وی سی وجود دارد اما به خاطر مشکلات تحریم بازاری مثل ترکیه که نیاز پی وی سی خودرا از آمریکا و اروپا وارد می نماید این محصول را با قیمت ۸۰۰ دلار به فروش می رسانیم در حالی این محصول در این بازار با نرخ هزار دلار به فروش می رسد.
نشان زاده در باره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ در قیمت تمام شده محصولات اظهار داشت: ارز ۴۲۰۰ روی کالاهای اساسی و فوق اساسی تاثیر گذاشته خوراک مورد نیاز ما با ارز مبادله ای و فروش ارز نیمایی بوده است.
وی ضمن اشاره به تاثیر توافق در مذاکرات وین بر افزایش رقم صادرات اظهار داشت: پتروشیمی اروند در زمان تحریم درجا نزد و ادامه تولید داشته ایم و برنامه فعلی ما تکمیل زنجیره پایین دست است و مکلفیم که نیاز داخل را تامین نماییم. برهمین اساس رقم صادرات این پتروشیمی به همان میزان ۳۰ درصد کفایت می کند.
منبع:

1400/10/23
11:51:09
5.0 / 5
83
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز