روند افزایشی قیمت نفت مهارناپذیر ماند

روند افزایشی قیمت نفت مهارناپذیر ماند قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی صعود کرد و نزدیک به بالاترین حد هفت سال اخیر که هفته گذشته به آن صعود کرده بود ایستاد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در آوریل با ۳۴ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۸۹ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. بهای قراردادهای تحویل مارس که روز دوشنبه منقضی شد، با ۱.۳ درصد افزایش، به ۹۱ دلار و ۲۱ سنت رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۲ سنت معادل ۰.۴ درصد افزایش، به ۸۸ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز گذشته ۱.۵ درصد صعود کرده بود.

شاخص قیمت نفت برنت روز جمعه تا سطح ۹۱ دلار و ۷۰ سنت و شاخص نفت آمریکا تا مرز ۸۸ دلار و ۸۴ سنت پیش رفته بودند که بالاترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۴ بود و هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی رشد کردند. قیمتهای نفت در ژانویه تحت تاثیر کمبود عرضه و تنشهای ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و خاورمیانه حدود ۱۷ درصد رشد کردند که بزرگترین افزایش قیمت ماهانه از فوریه سال ۲۰۲۱ است.

نفت برنت اواخر ژانویه به بالاترین حد از سال ۲۰۱۴ صعود کرد.

هیرویوکی کیکوکاوا، مدیرکل شرکت تحقیقاتی نیسان سکیوریتیز اظهار داشت: بازار با انتظار برای محدودیت عرضه و ادامه رشد تقاضا، خوش بینی خودرا حفظ نموده و نگرانیها نسبت به تاثیر شیوع واریانت اُمیکرون فروکش کرده است. همه نگاهها به تصمیم اوپک پلاس و همین طور تحولات پیرامون تنشها میان روسیه و غرب بر سر اوکراین دوخته شده است.

نظرسنجی روز دوشنبه رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در ژانویه کمتر از سطح برنامه ریزی شده، بالا رفته که نشان میدهد برخی از تولیدکنندگان این گروه برای افزایش بیشتر تولید حتی با وجود افزایش قیمتها، مشکل دارند.

نائوهیرو نیمورا، از شرکای شرکت مشاوره و تحقیقات مارکت ریسک ادوایزری اظهار نمود: انتظار داریم غافلگیری چندانی در نشست وزیران اوپک پلاس مشاهده نکنیم با این وجود احتمال اندکی وجود دارد که عربستان سعودی بخواهد برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمتها تحت تاثیر تقاضای قوی، تولیدش را بصورت داوطلبانه خارج از چارچوب اوپک افزایش دهد. انتظار می رود نفت برنت به سبب نگرانیها پیرامون کمبود عرضه در بحبوحه افزایش تنشهای ژئوپلیتیکی، برای مدتی بین ۸۵ تا ۹۵ دلار بماند.

تنشها میان روسیه و غرب از قیمتهای نفت پشتیبانی کرده است. روسیه که دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است و غرب بر سر اوکراین در کشمکش هستند و نگرانیها نسبت به مختل شدن تامین انرژی اروپا را برانگیخته اند. واشنگتن و لندن اعلام نمودند آمریکا و انگلیس آماده اند در صورت حمله نظامی روسیه به اوکراین، نخبگان نزدیک به ولادیمیر پوتین را هدف تحریم و مسدود کردن داراییها و ممنوعیت سفر قرار دهند.

ریسک اختلالات عرضه تحت تاثیر عوامل ژئوپلیتیکی همزمان با کاهش سطح ذخایر نفت به سبب احیای قوی تقاضا در دوران پساکرونایی، قیمت معاملات نقدی را افزایش داده و نشان میدهد روند افزایشی اخیر قیمتها همچنان ادامه خواهد داشت.

دورنمای قیمت نفت درخشان تر شد

طبق یافته های نظرسنجی ماهانه رویترز، قیمت نفت تحت تاثیر ریسکهای ژئوپلیتیکی و عرضه و بهبود قوی تقاضا، شروع پرقدرتی که در سال میلادی جاری داشت را ادامه می دهد. در نظرسنجی رویترز از ۴۳ اقتصاددان و مفسرین پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال میلادی جاری به ۷۹ دلار و ۱۶ سنت می رسد که بالاترین پیش بینی قیمت برای سال ۲۰۲۲ است و افزایش قابل توجهی نسبت به پیش بینی قیمت ۷۳ دلار و ۵۷ سنت در نظرسنجی دسامبر نشان میدهد. میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا ۷۶ دلار و ۲۳ سنت پیش بینی شد که حدود ۵ دلار بالاتر از پیش بینی قیمت در نظرسنجی ماه گذشته است.

واحد اطلاعات اکونومیست اعلام نمود باتوجه به محدود شدن عرضه بازارها، نفت مطمئنا می تواند به بالای ۱۰۰ دلار صعود کند به ویژه اگر افزایش عرضه اوپک پلاس پایین تر از هدفش بماند، تولیدکنندگان آمریکایی موفق نشوند واکنش به موقعی نشان دهند یا اگر بحران میان روسیه و اوکراین وخیم تر شود.

پیش بینی می شود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ به میزان سه تا پنج میلیون بشکه در روز رشد کند و افزایش آمار مبتلاشدن به کووید ۱۹ به سبب شیوع واریانت اُمیکرون، تاثیر ملایمی بر روند رشد تقاضا داشته باشد.

مارشال استیوز، تحلیلگر شرکت آی اچ اس مارکیت اظهار نمود: اگر روسیه به اوکراین حمله کند و تحریمهای غربی صادرات انرژی این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، قیمت نفت رشد بیشتری پیدا خواهدنمود.

گلدمن ساکس و مورگان استنلی با اشاره به تاب آوری بهتر از حد مطلوب تقاضا در مقابل موج اخیر شیوع کووید ۱۹ و اختلالات عرضه، بتازگی پیش بینی کرده اند که قیمتهای نفت امسال به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود می کند.

اما نوربرت روکر، تحلیلگر شرکت بانکی جولیوس بائر اظهار داشت: بااینکه نگرانی جاری بازار می تواند موجب افزایش کوتاه مدت قیمتها شود اما عرضه به شکل مصنوعی و نه ساختاری محدود مانده است.

بر اساس گزارش رویترز، بیشتر مفسرین انتظار دارند اوپک پلاس با وجود محدودیت تعدادی از تولیدکنندگان این گروه برای بالا بردن سطح تولید، به برنامه خود برای افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز ادامه دهد. در این بین، آزادسازی نفت از ذخایر راهبردی آمریکا تنها می تواند تاثیر جزئی بر بازار داشته باشد.
1400/11/13
09:53:10
5.0 / 5
318
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز