قیمت نفت برنت از مرز ۹۱ دلار عبور کرد

قیمت نفت برنت از مرز ۹۱ دلار عبور کرد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز قیمت نفت در معاملات روز جمعه صعود کرد و روند افزایشی روز گذشته را که تحت تأثیر هجوم سرمای شدید به بخشهای وسیعی از آمریکا داشت، ادامه داد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت ۳۴ سنت معادل ۰.۴ درصد افزوده شد و به ۹۱ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه یک دلار و ۱۶ سنت صعود کرده بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۶ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش، به ۹۰ دلار و ۷۳ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا شب گذشته با دو دلار افزایش قیمت بسته شده بود و برای اولین بار از ششم اکتبر سال ۲۰۱۴ از مرز ۹۰ دلار عبور کرد.

هر دو شاخص به سمت ثبت هفتمین رشد هفتگی متوالی پیش می روند.

به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA، وست تگزاس اینترمدیت بعد از ورود سرمای قطبی به تگزاس و مختل شدن تولید نفت در منطقه پرمیان باسین، به بیشتر از ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کرد.

طوفان زمستانی عظیمی که روز پنج شنبه بخشهای وسیعی از مرکز و شمال شرق آمریکا را فراگرفت و رفت و آمد را دشوار کرد، سبب قطع برق هزاران خانه و تعطیلی مدارس در چندین ایالت شد.

به گفته تحلیل گران، با پیش افتادن روند بهبود تقاضا از عرضه، بازارهای نفت در مقابل شوکهای عرضه به میزان فزاینده ای صدمه پذیر می شوند.

مویا اظهار داشت: علیرغم این که هزاران پرواز لغو شدند اما بازار انرژی به مبحث تولید متمرکز شده و اهمیت چندانی به شوکهای تقاضای موقتی نمی دهد.

تنشهای ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و خاورمیانه هم به رشد چشم گیر قیمت ها دامن زده و رشد نفت برنت از آغاز سال میلادی جاری تابحال را به ۱۷ درصد و رشد قیمت وست تگزاس اینترمدیت را به ۲۰ درصد رسانده است.

آمریکا اخطار داد روسیه درحال برنامه ریزی برای بر پا کردن یک حمله به منظور توجیه تهاجم به اوکراین است. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ناتو و غرب را مقصر تنشهای فزاینده خواند با این وجود وی هزاران نیرو را به مرز اوکراین اعزام کرده است.

چیوکی چن، تحلیلگر ارشد شرکت سانوارد تردینگ پیشبینی کرد: با ریسک ژئوپلیتیکی اوکراین و افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس، انتظار می رود قیمتها به مرز ۱۰۰ دلار برسند.

وزیران اوپک پلاس در نشست چهارشنبه هفته جاری توافق کردند افزایش تدریجی تولید را ادامه دهند و افزایش تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز برای مارس را تصویب کردند. اما افزایش تولید اوپک پلاس با این حقیقت که چندین عضو این گروه به علت عدم سرمایه گذاری کافی در چند سال گذشته، با مشکلاتی برای افزایش تولید روبرو هستند، پیچیده شده است. تنها شماری از کشورها بخصوص عربستان سعودی ظرفیت مازاد تولید دارند که می تواند کمک نماید سطح تولید کلی اوپک پلاس افزایش پیدا کند.

بر اساس گزارش رویترز، با این وجود برخی از تحلیل گران پیشبینی می کنند در بلندمدت و تا سه ماهه چهارم سال جاری، بازار با مازاد عرضه روبرو می شود که کمک می نماید ترمز روند صعودی قیمتها کشیده شود.

منبع:

1400/11/15
13:20:34
5.0 / 5
293
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز