ناکامی اروپا برای رهایی از وابستگی به نفت

ناکامی اروپا برای رهایی از وابستگی به نفت در صورتیکه آمریکا و انگلیس ممنوعیت واردات نفت روسیه را اعلام نموده اند، اعضای اتحادیه اروپا به سبب وابستگی بالا به واردات، نتوانسته اند درباره چنین بایکوتی به توافق برسند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یکی از داغ ترین عناوینی که در چند ماه اخیر در رسانه ها مطرح بوده است، احتمال تحریم نفت روسیه در واکنش به حمله نظامی به اوکراین بوده است. قیمتهای نفت تحت تاثیر گمانه زنی هایی که درباره ممنوعیت گسترده نفت روسیه وجود داشته، بالاتر رفت اما بنظر می رسد گمانه زنی های مذکور درست نبوده اند. انگلیس اوایل مارس واردات نفت و سوخت روسیه که بخش کوچکی از کل واردات این کشور بشمار می رود را ممنوع کرد. هر چند که این ممنوعیت بصورت تدریجی تا آخر سال ۲۰۲۲ اعمال می شود، با این وجود این ممنوعیت تاثیر منفی روی قیمت خرده فروشی سوخت داشت. جای تعجب نیست که چرا اتحادیه اروپا بعد از مذاکرات فشرده ای که سران کشورهای عضو داشتند، نتوانست درباره ممنوعیت واردات نفت و سوخت روسیه به توافق برسد.

روسیه ۲۹ درصد از نفت خام و ۵۱ درصد از فرآورده های نفتی که اروپا مصرف می کند را برای این منطقه فراهم می آورد. و اروپا با وجود اشتیاق به حرکت به سمت انرژیهای پاک، همچنان نفت و فرآورده های نفتی زیادی مصرف می کنند. اما این تمام ماجرا نیست. طبق آمار یورواستات، دو سال پیش اتحادیه اروپا حدود ۹۷ درصد از نفت و فرآورده های نفتی که مصرف می کند را از منابع خارجی دریافت کرد. به عبارت دیگر اتحادیه اروپا در مقایسه با کشوری مانند هند، وابستگی بیشتری به واردات برای تامین نفت دارد.

پرواضح است که با چنین درجه از وابستگی، تحریم نفتی بزرگترین تامین کننده نفت اروپا فاجعه ای برای این منطقه خواهد بود. این به مفهوم آنست که مذاکراتی که بتازگی انجام شد و توسط رسانه ها گزارش شد، چیزی بیش از تمرین یک ژست سیاسی نبوده است. از همان ابتدا معلوم بود که چنین تحریمی به این زودی اتفاق نخواهد افتاد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اظهار کرده بود تحریم نفتی فوری مقابل واردات روسیه از یک روز به روز دیگر، به مفهوم کشاندن کشورمان و کل اروپا به رکود است.

از سوی دیگر گابریلیوس لندس برگیس، وزیر خارجه لیتوانی اظهار کرده بو: د چرا باید اروپا به پوتین زمان بیشتری دهد تا پول بیشتری از نفت و گاز کسب کند؟ زمان بیشتری جهت استفاده از بنادر اروپایی دهد؟ زمان بیشتری جهت استفاده از بانک های روسی تحریم نشده در اروپا دهد؟ زمان اقدام فرارسیده است. لیتوانی حدودا همه نفتی که مصرف می کند را از روسیه خریداری می کند.

آنچه در اینجا دیده می شود، سیاست در مقابل مصلحت اندیشی است. وضعیتی که بسیار مشابه موضوع عبور به سمت انرژیهای پاک و طرحهای مربوط به آنست. در این مورد بنظر می رسد که عقل سلیم برنده می شود.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان اظهار داشت: مسئله تحریم نفت، مسئله اینکه می خواهیم یا نمی خواهیم نیست، بلکه مسئله میزان وابستگی ما به نفت می باشد. آلمان نفت زیادی از روسیه وارد میکند و کشورهای عضو دیگری وجود دارند که نمی تواند یکباره واردات نفت از روسیه را متوقف کنند.

آنچه بنظر می رسد این مقامات می خواهند به ما بگویند، این است که اتحادیه اروپا درست مانند هند یا چین و سایر قسمتهای اروپا، اعتیاد نفتی دارد و با وجود همه کارهایی که دولتهای اتحادیه اروپا برای مصرف کمتر نفت انجام داده اند مانند تشویق به برقی سازی خودرو ها، گفتن آن آسان تر از انجامش است. هیچ تعجبی ندارد که علاوه بر برنامه چند مرحله ای آژانس بین المللی انرژی برای کاهش تقاضا برای نفت، منابع دیگر تامین نفت بعنوان علاجی برای وضعیت فعلی بررسی می شوند.

رئیس جمهور اوکراین که شاید برجسته ترین چهره عمومی طی چند هفته اخیر بوده که از تولیدکنندگان نفت خاورمیانه درخواست کرده است تولیدشان را برای مساعدت با اروپا برای کاهش وابستگی به روسیه بالا برند.

تاکنون کشورهای منطقه خلیج فارس بطور واضح علاقه ای به افزایش تولید یا محکومیت اقدامات روسیه در اوکراین انجام نداده اند. در حقیقت امارات متحده عربی روابط محکم تری با روسیه بنا کرده و عربستان سعودی پایبندی خودرا به توافق اوپک پلاس با روسیه و جمهوریهای آسیای مرکزی مورد تایید قرار داده است. این کشور تا آن زمان که حمایت امنیتی از آمریکا و اروپا دریافت کند بعید است خلاف این موضع عمل کند.

حتی با این ضمانت ها، خاورمیانه بعید است موافقت کند جای روسیه را در اروپا بگیرد. زیر پا گذاشتن قراردادهای بلندمدت و جایگزین اروپا برای مدت چند ماه یا چند سال بجای بازارهای پرسود آسیایی از نظر استراتژیکی چندان معقول به نظر نمی رسد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اروپا به شدت به نفت و گاز خارجی به ویژه نفت و گاز روسیه وابسته است. با وجود تلاش ها برای متنوع کردن درآمد و قطع وابستگی خود به سوختهای فسیلی، نفت و گاز همچنان برای اقتصادهای اروپایی ضروری مانده است. برنامه آژانس بین المللی پول هم برای تغییر این وضعیت کمک چندانی نمی کند.

منبع:

1401/01/15
10:05:35
5.0 / 5
207
تگهای خبر: انرژی , اوپك , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز