مدیر برنامه ریزی ایمیدرو:

۱۲ و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تکمیل طرح های توسعه ای ایمیدرو در افق چشم انداز ۱۴۰۴ مورد نیاز است

۱۲ و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تکمیل طرح های توسعه ای ایمیدرو در افق چشم انداز ۱۴۰۴ مورد نیاز است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو اظهار داشت: این سازمان توسعه ای نیازمند 12.5 میلیارد دلار سرمایه برای تکمیل طرح ها و پروژه های خود تا افق چشم انداز 1404 است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سمیه خلوصی» امروز (سه شنبه) در نشست خبری اضافه کرد: در ۲۰ سال قبل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بیش از ۲۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری بمنظور اجرای طرح های توسعه ای در زمینه معدن و صنایع معدنی انجام داد.
وی بیان داشت: سال قبل ۷۵۰ میلیون دلار از این طرح ها به بهره برداری رسید و امسال نیز طرح های مختلف مس، فولاد، زیرساختی و نیروگاهی به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار به بهره برداری خواهد رسید.
خلوصی، ارزش صادرات محصولات بخش معدن و صنایع معدنی درسال۱۴۰۰ را بیش از ۱۲ میلیارد دلار عنوان نمود و افزود: سال قبل ارزش فروش محصولات این بخش بیش از ۲۶ میلیارد دلار رسید.
وی، نیاز بیشتر صنایع پایین دست کشور همچون صنعت ساختمان، خودرو و لوازم خانگی به محصولات بخش معدن و صنایع معدنی را تصریح کرد و افزود: فعال شدن هر معدن می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم، تا هفت برابر به ایجاد اشتغال غیرمستقیم منجر شود.
مدیر برنامه ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو اشاره کرد: امروز شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی افزون بر ۳۸ درصد ارزش شرکت های بورسی را در اختیار دارند.
وی گفت: ایمیدرو تا حالا زمینه حضور بخش خصوصی را در طرح ها و پروژه ها به ارزش ۷.۲ میلیارد دلار فراهم نموده که ۲.۵ میلیون دلار آنها به بهره برداری رسیده که از آن جمله، سرب و روی مهدی آباد قابل ذکر است که امسال به بهره برداری خواهد رسید.
این مسوول ایمیدرو بیان داشت: در ۲۰ سال قبل تولید شمش فولاد در کشور پنج برابر، مس ۲.۵ برابر و آلومینیوم ۳.۵ برابر رشد داشته است.
خلوصی همین طور با اشاره به اجرای طرح احیای معادن کوچک در سه سال گذشته، تصریح کرد: در طول این مدت ۸۵۲ معدن کوچک احیا و فعال سازی شد و امسال نیز ۳۰ بسته سرمایه گذاری در منطقه معدن خیز کشور برای معادن تعریف شده است.
وی همین طور با اشاره به توسعه اکتشافات از طرف ایمیدرو اشاره کرد: در ۱۰ سال قبل شناسایی ذخایر معدنی در کشور بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است و برآورد می شود ارزش ظرفیت برجای معادن کشور ۱۳ میلیارد دلار بالا رفته باشد.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبری ایمیدرو همین طور از برنامه ریزی جهت استفاده از فناوری های نسل ۴ در بخش معدن و صنایع معدنی آگاهی داد و اظهار داشت: سند استقرار این فناوری ها تا اختتام تیرماه با مشارکت شرکت های بزرگ تدوین می شود و به همین دلیل برنامه ای پنج ساله درحال طراحی است.


منبع:

1401/03/11
13:47:59
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز