در گفت وگو با خبرگزاری نفت و گاز مطرح شد؛

لزوم شکل گیری کنسرسیوم های صادراتی برای توسعه تجارت با همسایگان

لزوم شکل گیری کنسرسیوم های صادراتی برای توسعه تجارت با همسایگان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز برگزارکننده نمایشگاه های بین المللی در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و سی. آی. اس اظهار داشت: مقوله صادرات در کشور نیازمند یک رهبر و وزیر باتجربه و دلسوز است و در این جهت باید کنسرسیوم های صادراتی شکل بگیرد.


«حسن مرتجی» امروز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: صادرات بهترین راهی است که می تواند به تولید کشور کمک نماید. اگر امروز شاهد رکود تورمی در کشور هستیم که به افزایش قیمت کالاها انجامیده است، صادرات محصولات می تواند ابزاری کمک کننده به تولید باشد.
وی تصریح کرد: به این منظور باید میزی مخصوص توسعه صادرات در سازمان توسعه تجارت، گمرک و وزارت امور خارجه شکل بگیرد.
مرتجی تصریح کرد: بازارهای اطراف ما، کشورهای همسایه و سی. آی. اس (مشترک المنافع)، همگی بازارهای پُر پتانسیل و در عین حال جوانی هستند که باید تجار و بازرگانان ضمن حضور در آنها، به بازاریابی بپردازند.
وی بیان داشت: امروز شاهد عرضه یارانه و کمک های مختلف از جانب دولت ها برای تسهیل و توسعه صادرات محصولات هستیم و انتظار می رود این مهم از جانب مسئولان کشورمان هم با دقت و حساسیت بیشتری در دستور کار قرار بگیرد.
این برگزارکننده نمایشگاه های بین المللی در کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و سی. آی. اس افزود: از مجموع حدود ۵۵ میلیارد دلار صادرات کشور در سال گذشته، کمی بیشتر از پنج میلیارد دلار آن توسط بخش خصوصی انجام می شود که در صورت حمایت های دولت و اقدامات تسهیل کننده، جا برای افزایش بیشتر از این دارد.
ارمنستان، یکی از بهترین مقاصد صادرات محصولات ایرانی
وی عنوان کرد: در میان کشورهای اطراف ایران، آن هایی که مرز مشترک زمینی با ما دارند در اولویت و در مرحله بعد، کشورهایی که مرز دریایی با ما دارند در اولویت دوم توسعه مراودات تجاری هستند.
این فعال اقتصادی، ارمنستان را دروازه ورود به بازار اوراسیا معرفی نمود که صادرات به این کشور از حدود ۸۰ میلیون دلار طی دو دهه گذشته، حالا به بیشتر از ۷۰۰ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.
به گفته مرتجی، دارا بودن مرز زمینی مشترک با ایران و نزدیکی فاصله، این کشور را به یکی از بهترین مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی و بخصوص صادرات خدمات فنی و مهندسی تبدیل نموده است.
وی ضمن اشاره به برگزاری موفقیت آمیز دو نمایشگاه بین المللی در ایروان (پایتخت ارمنستان) در حدود یک سال و نیم گذشته با حضور مسئولان ارشد وزارت صمت، تصریح کرد: سومین نمایشگاه که از تاریخ ۲۸ لغایت ۳۱ تیرماه در این کشور در محورهای تجهیزات نفت و گاز، پتروشیمی، آب و برق و انرژی، صنعت ساختمان، کشاورزی و صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی، سلامت و دارو برگزار می شود، فرصت مغتنمی برای تجار و بازرگانان ایرانی برای توسعه صادرات محصولات شان است.منبع:

1401/03/15
12:53:27
5.0 / 5
122
تگهای خبر: انرژی , برق , پتروشیمی , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز