انتقاد اولیانوف از احتمال طرح قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام

انتقاد اولیانوف از احتمال طرح قطعنامه ضد ایرانی در نشست شورای حکام نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین با انتقاد از طرح قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ابراز نگرانی کرد که این مبادرت به احیای برجام کمکی نخواهد کرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به گزارش برخی رسانه ها در خصوص طرح یک قطعنامه ضد ایرانی در نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد و از آن انتقاد نمود.
اولیانوف در پیام خود نوشت: شایعاتی در خصوص این وجود دارد که پیش نویس قطعنامه ای درباره ایران امکان دارد در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روی میز قرار گیرد.
وی افزود: دو سوال در این خصوص مطرح می شود؛ ۱. آیا چنین قطعنامه ای برای حفظ روابط منظم میان تهران و آژانس بین المللی انرژی اتمی مفید خواهد بود؟ ۲. آیا به احیای برجام کمک خواهد کرد؟ من تردید دارم.
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی ادعا نمود که آمریکا و تروئیکای اروپا پیش نویس قطعنامه ای را برای عرضه به نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه کرده اند که از ایران درخواست می کند به سوالات پادمانی آژانس فورا پاسخ دهد.
بنا بر گزارش رویترز، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان پیش نویس یک قطعنامه را برای عرضه به نشست هفته بعد شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه کرده اند که از ایران می خواهد به سوالات باقی مانده آژانس درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در سه مکان هسته ای توضیح دهد.
در پیش نویس این قطعنامه که رویترز ادعای می کند آنرا رویت کرده، آمده است: شورای حکام از ایران می خواهد که هرچه فوری برای اجرای تعهدات قانونی اش اقدام و بدون اتلاف وقت به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر جهت شفاف سازی و حل وفصل مسائل باقی مانده پادمانی عمل کند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ادعای خبرگزاری رویترز درباره تهیه پیش نویس قطعنامه ای ضد ایران از جانب این چند کشور به دنبال این مطرح می شود که به تازگی آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی ادعا نمود، ایران همچنان به سئوالات در مورد منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته ای اعلام نشده پاسخ نداده است.
خبرگزاری رویترز در اینباره ادعا کرد: در گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه(۹ خرداد) به رصد رویترز رسیده است، آمده که ایران همچنان نتوانسته که توضیحاتی که اعتبار فنی داشته باشند در مورد یافته ها در این سایت های هسته ای عرضه نماید.
رویترز همینطور افزود: در این گزارش آمده است که مشکلات پادمانی درمورد این سه مکان همچنان برجسته است.
این خبرگزاری همچینن نوشت: در گزارش فصلی جداگانه آژانس بین المللی انرژی اتمی که آن هم به رصد رویترز رسیده، آمده است که ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ایران با رشد تقریبی ۹.۹ کیلوگرم به میزان ۴۳.۱ کیلوگرم رسیده است.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه خود درباره گزارش اخیر آژانس اتمی اظهار داشت: متأسفانه این گزارش بازتاب دهنده حقیقت گفت وگوهای ایران و آژانس نیست. پس از توافقی که بین ایران و آژانس در تهران انجام شد تهران به صورت مکتوب پاسخ هایی را به آژانس عرضه کرد و چند دور نشست های مفصل به صورت حضوری برگزار شد که پاسخ های فنی و عرضه مستندات از جانب ایران صورت بگیرد.
خطیب زاده با اشاره به اینکه این گزارش همانی است که آقای گروسی (مدیرکل آژانس اتمی) در پارلمان اروپا قبل از دور سوم گفت وگوهای ایران و آژانس به صورت شتابزده اعلام کرد، اظهار داشت: این گزارش از همان موقع و حتی پیش از نشست ایران و آژانس جمع بندی شده بود و به نظر می آید که شتابزدگی در این جمع بندی وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه ایران همینطور با تاکید بر این که ازاین رو آنچه که در این گزارش دیده می شود چیز جدیدی نیست، اضافه کرد: گزارش عرضه شده منصفانه و متوازن نیست و بیم آن می رود که فشار صهیونیست ها و برخی کنشگرها سبب شده باشد مسیر گزارش معمول آژانس از فضای فنی به سیاسی منتقل شود و انتظار ما این است که این مسیر اصلاح گردد.
خطیب زاده همینطور در واکنش به طرح قطعنامه ضد ایران در نشست شورای حکام در صفحه توییتر خود نوشت: رژیم اسراییل، بعنوان دشمن شماره یک برجام، نفی کننده ان پی تی و تنها دارنده تسلیحات اتمی در خاورمیانه و شمال آفریقاست.
ما این را می دانیم. جهان هم می داند.
وی اضافه کرد: زمان آن است که سه کشور اروپایی و آمریکا از به خواب زدن تعمدی خود دست بردارند. آنها یا می توانند گزینه دیپلماسی را دنبال کنند و یا در جهت مخالف اقدام نمایند. ما برای هر دو آماده هستیم.

منبع:

1401/03/15
21:55:58
5.0 / 5
121
تگهای خبر: انرژی , خاورمیانه , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز