اولیانوف:

روسیه با صدور قطعنامه ضد ایران همراهی نخواهد کرد

روسیه با صدور قطعنامه ضد ایران همراهی نخواهد کرد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده روسیه در سازمان های بین المللی با انتقاد از برخی تلاش ها برای صدور قطعنامه ای ضد ایران در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که این اقدام برای احیای برجام کاملا غیر سازنده خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین امروز (سه شنبه) با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر از اقدام کشورهای اروپایی عضو برجام برای تهیه پیش نویس قطعنامه ای ضد ایران و طرح آن در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به شدت انتقاد نمود.
وی در این پیام نوشت: بیشتر از پیش مشخص شده است که قصد شرکت کنندگان غربی در مذاکرات وین برای تصویب قطعنامه ضد ایران در نشست کنونی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برجام بسیار غیر سازنده است.
اولیانوف در ادامه تصریح کرد: روسیه به هیچ وجه خویش را با چنین قطعنامه ای همراه نخواهد کرد.
این دیپلمات ارشد روس پیش تر هم نسبت به تصویب قطعنامه ضد ایران در شرایطی که هنوز مذاکرات احیای برجام در وین به نتیجه نهایی نرسیده است، اخطار داد و اشاره کرد که این کار کمکی به حفظ برجام نخواهد کرد.
خبرگزاری رویترز هفته گذشته در گزارشی ادعا نمود که آمریکا و تروئیکای اروپا پیش نویس قطعنامه ای را برای عرضه به نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه کرده اند که از ایران درخواست می کند به سوالات پادمانی آژانس فورا پاسخ دهد.
بنا بر گزارش رویترز، آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان پیش نویس یک قطعنامه را برای عرضه به نشست هفته بعد شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تهیه کرده اند که از ایران می خواهد به سوالات باقی مانده آژانس درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در سه مکان هسته ای توضیح دهد.
در پیش نویس این قطعنامه آمده است: شورای حکام از ایران می خواهد که هرچه فوری برای اجرای تعهدات قانونی اش اقدام و بدون اتلاف وقت به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر جهت شفاف سازی و حل وفصل مسائل باقی مانده پادمانی عمل کند.
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در سخنرانی آغازین خود در نشست شورای حکام ادعا نمود که ایران پاسخی قانع کننده ای درباره سه مکان اعلام نشده خود نداده است.
وی در عین حال اظهار داشت: طبق روال قبلی و برای اینکه آژانس در موقعیتی قرار بگیرد که بتواند تضمین کند برنامه هسته ای ایران منحصرا صلح آمیز است، آژانس آماده است بدون تاخیر با ایران برای حل وفصل این مسائل باردیگر همکاری کند.
گروسی در نشست خبری خود بعد از برگزاری این نشست هم اظهار داشت که آنچه رخ داده است، نشان داده است که ما و ایران به همکاری و شفاف سازی و توضیح درمورد برخی امور نیاز داریم.
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هم روز گذشته در این خصوص اظهار داشت: متاسفانه مدیرکل آژانس گزارشی را به صورت شتاب زده عرضه کرده است که پیش از این که منتشر کند در پارلمان اروپا همین موارد را قبلا یک مرتبه دیگر گفته بود و همان موقع هم ایران موضع گرفت و اعلام نمود که با عنایت به اینکه هنوز دور سوم رایزنی ها بین ایران و آژانس انجام نشده، جمع بندی مدیرکل در پارلمان اروپا بگونه ای است که انگار از قبل تصمیمی گرفته شده که گزارش آژانس جهت گیری و موضع گیری خاصی را داشته باشد.
خطیب زاده با اشاره به اینکه گزارش عرضه شده دقیق نیست، خاطرنشان کرد: ما صریح و روشن گفته ایم که این گزارش بی تفاوت به تمامی اقدامات و پاسخ هایی که ایران با دقت و به صورت فنی عرضه کرده، است. ما از پنجم مارس ۲۰۲۲ و نیمه اسفند تا امروز سه دور نشست با آژانس بین الملی انرژی اتمی داشتیم و یک مرتبه هم به صورت مکتوب نظرات و پاسخ های خویش را عرضه کردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید مجدد در خصوص اینکه این گزارش علاوه بر اینکه دقیق نیست و بی تفاوت به اقدامات ایران است، تلاش دارد که یک روایت شاذ و بعیدی را در مورد برنامه های هسته ای ایران جا بیندازد که بیشترشان بر مبنای موارد ادعایی است، خاطرنشان کرد: معلوم است رد پای رژیم صهیونیستی در آن وجود دارد.
وی اظهار داشت: در دستیابی ایران به اورانیوم کافی برای ساخت بمب هسته ای تنها مسئله، زمان است. خواهان تداوم همکاری با ایران برای رسیدن به چاره برای برنامه هسته ای این کشور هستیم.1401/03/17
22:32:36
5.0 / 5
129
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز