نورنیوز بررسی كرد؛

سو استفاده از حسن نیت ایران به نفع هیچکس نیست!

سو استفاده از حسن نیت ایران به نفع هیچکس نیست! به گزارش خبرگزاری نفت و گاز با عنایت به رفتارهای سیاسی و غیرحقوقی آژانس و سو استفاده مدیرکل آژانس از حسن نیت ایران، مسئولیت شرایطی که در آینده ایجاد خواهد شد مستقیما متوجه شخص آقای گروسی است که باید پاسخگوی این اتفاقات باشد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نورنیوز نوشت: نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی این روزها درحال برگزاری است و سه کشور اروپایی آلمان، انگلیس و فرانسه در کنار آمریکا از عرضه قطعنامه ای ضد ایران به شورای حکام اطلاع داده اند.
گفته می شود قطعنامه پیشنهادی این کشورها در مورد ایران چهارشنبه غروب یا پنج شنبه بامداد مورد رای گیری قرار خواهد گرفت.
در این میان نماینده اتحادیه اروپا در شورای حکام مدعی شده است که این اتحادیه پایبندی قطعی خود و حمایت مداومش از اجرای کامل و موثر برجام را ابراز می دارد و از تمام کشورها می خواهد تا به حمایت خود از اجرای برجام مطابق با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه دهند.
در همین حال نماینده آمریکا در شورای حکام هم مدعی شده است که ایران باید از درخواست برای لغو تحریم های غیرمرتبط با توافق هسته ای دست بردارد. ایران باید تمام اطلاعات ثبت شده در دوربین های مداربسته را در اختیار آژانس قرار دهد.
چند نکته در مورد این تحولات قابل توجه است:
نخست؛ ادعای درخواست غیر برجامی ایران، خلاف واقع و به دور از منطق مذاکراتی است که از آبان ماه ۱۴۰۰ میان ایران و گروه ۱+۴ شروع شده چون که از آغاز مذاکرات، جمهوری اسلامی اصل و خطوط مذاکراتی خویش با محوریت لغو تمام تحریم هایی که بر بهره گیری اقتصادی ایران از منافع برجام اثر مستقیم دارند را مطرح و گروه ۱+۴ هم رسما آنرا پذیرفت.
دوم؛ مانع اصلی به نتیجه نرسیدن مذاکرات، تحریم هایی است که به اعتراف ترامپ مانند مین بر سر مسیر بازگشت دولت آمریکا به برجام از جانب دولت ترامپ کار گذاشته شده و متاسفانه بایدن هم در چارچوب فشار هوشمند همچنان بر اجرای آن اصرار دارد. طبیعی است که ایران نباید تاوان مشکلات و دعواهای داخلی آمریکا را پرداخت کند.
سوم؛ کشورهای اروپایی در حالی مدعی پایبندی به برجام و ضرورت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ از جانب همگان هستند که تابحال هیچ قدمی برای عمل به تعهدات قانونی خود در برجام برنداشته و صرفاً با وقت کشی، رفتاری مزورانه و غیر صادقانه از خود به معرض نمایش گذاشته اند.
این کشورها از زمان خروج آمریکا از برجام با سیاست فشار حداکثری ترامپ و فشار هوشمند بایدن با محوریت تشدید تحریم های ضد ایرانی همراهی کرده اند حال آنکه در سالهای اخیر خود میلیاردها دلار برای توسعه و نوسازی سلاح های هسته ایشان اختصاص داده و آشکارا امنیت و صلح جهانی را تهدید می کنند. بسیار روشن است که این کشورها با سابقه تاریک بدعهدی و بی عملی حق اعتراض به فعالیتهای صلح آمیز ایران را ندارند.
چهارم؛ برجام توافقی است که طی آن ایران متعهد شد که برخی فعالیتهای هسته ای خویش را برای رفع نگرانی کشورهای غربی محدود کند تا در عوض با رفع تحریم ها بتواند بدون محدودیت، فعالیتهای اقتصادی داشته باشد. از نظر ایران این قاعده همچنان پابرجا می باشد و اگر طرف های غربی حاضر به اجرای تعهداتشان باشند، ایران نشان داده که متعهدترین طرف حاضر در برجام است.
این در شرایطی است که غرب نه تنها به تعهدات برجامی بلکه حتی به اصول اولیه مذاکراتی که صداقت و اعتمادسازی است پایبند نبوده و همچنان در توهم فشار و امتیازگیری حداکثری بدون دادن هیچ امتیازی به سر می برد.
پنجم؛ متاسفانه آژانس با وجود همکاری بی سابقه ایران قصد ندارد از رویه سیاسی و رفتار ابزاری به نفع کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی دست بردارد و با اقدامات سوال برانگیزی که مدیرکل این نهاد بین المللی با سفر به سرزمین های اشغالی داشت حتی دیگر مراعات ظاهر را نیزنمی کند.
تداوم این رویه که سو استفاده آشکار از حسن نیت ایران است نه تنها باعث تنزل بیشتر اعتبار این نهاد می شود، بلکه بطور قطع بر تداوم همکاری ایران با آژانس هم به صورت جدی اثرگذار خواهد بود.
درصورتیکه امروز و از ساعاتی پیش، تهران به سبب تداوم این رفتارها از جانب آژانس و کشورهای غربی، از حذف ۲ دوربین از دوربین های نظارتی آژانس در ایران اطلاع داد و اطلاعات رسیده به نورنیوز حاکی می باشد که اقدامات دیگری هم در این چارچوب درحال برنامه ریزی است.
به صورت طبیعی مسئولیت شرایطی که در آینده ایجاد خواهد شد مستقیما متوجه شخص آقای گروسی است که باید پاسخگوی این اتفاقات باشد و توضیح دهد که چرا با اتکاء به ادعاهای رژیم صهیونیستی که هیچ گونه همکاری با آژانس ندارد و صد البته معترف به خرابکاری در مراکز هسته ای و ترور دانشمندان هسته ای ایران است ضد ایران گزارش تنظیم می کند!
جالب اینکه؛ آژانس در حالی ایران را به عدم عرضه گزارش، پیشگیری از دسترسی به برخی مکان ها و در مواردی به سکوت متهم نموده، حال آنکه؛ پروتکلهای مورد توافق و استانداردهای مشخص شده آژانس، ایران را برای دادن دسترسی به مکان های غیرهسته ای متعهد نکرده و آنچه تابحال انجام شده هم به صورت داوطلبانه از جانب تهران بوده است.
آنچه در انتها باید مورد توجه قرار گیرد آن است که باتوجه به صدور فتوای رهبر انقلاب در خصوص تحریم تولید، تکثیر، انباشت و استفاده از سلاح های کشتارجمعی و شفاف سازی گسترده بی سابقه توأم با یک مکانیسم شدید راستی آزمایی، تهران چیزی برای پنهان کردن نداشته و اساساً به علل مختلف استرات‍ژیک نیازی به سلاح هسته ای ندارد.
بهتر است آمریکای بدعهد و اروپای بی عمل به جای رفتارهای تکراری که خود به خوبی از بی حاصل بودن ان آگاه هستند، یکبار برای همیشه در قول و عمل به تعهداتشان پایبند باشند تا ضمن تغییر وضعیتی که آنها مسبب آن هستند اعتبار از دست رفته خویش را نزد افکار عمومی جهانیان هم بازسازی کنند.1401/03/19
12:38:32
5.0 / 5
116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز