عمویی تشریح كرد

مذاکرات وین چگونه به نتیجه می رسد؟

مذاکرات وین چگونه به نتیجه می رسد؟ یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که اگر طرف مقابل آماده رفع تحریم ها باشد به سرعت مذاکرات وین می تواند به نتیجه برسد اما در غیر این صورت نمی توان انتظار داشت که ایران آمادگی برای اعمال محدودیت در برنامه هسته ای اش داشته باشد و آنها هم متقابلا تحریم ها را حفظ کنند؛ این خلاف منافع ملت مان است.


ابوالفضل عمویی در گفت و گو با ایسنا، درباره تاثیر قطعنامه شورای حکام اظهار داشت: همکاری ما با آژانس موضوع متنی است و ارتباط مستقیمی با مذاکرات وین ندارد.
وی افزود: مذاکرات وین برای رفع تحریم ها و اجرای کامل برجام طبق توافق سال 2015 انجام می شود اما از جهت دیگر برای حفظ پایداری و رسیدن به توافق پس از وین لازم بود مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس مورد توجه قرار گیرد و این مسائل حل شود چون در غیر این صورت به پایداری توافق در وین ضربه می زند پس در اسفندماه سال قبل شاهد مذاکرات بین سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران بودیم که توافقی صورت گرفت تا بر طبق یک نقشه راه ظرف سه ماه به مسائل باقی مانده پرداخته شود و ایران توضیحاتی ارائه کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: براین اساس ایران یک مورد توضیحات کتبی و سه مورد گفت وگوی شفاهی انجام داد اما برداشت ما این است که آقای گروسی و به تبع آن دبیرخانه آژانس رویکرد سیاسی را انتخاب نموده است که مصداق آن سفر گروسی به پارلمان اروپا و بیان صحبت هایی بود که همکاری ها را زیر سوال برد. پس از آن هم در گزارش ارائه شده به شورای حکام همکاریهای ایران را زیر سوال برد و همه مذاکرات و گفت وگوها را نادیده گرفت؛ همین گزارش منجر به قطعنامه شورای حکام شد.
عمویی با اشاره به اینکه ما منتقد رویکرد مدیرکل آژانس هستیم، اظهار نمود: آقای گروسی به سرزمین های اشغالی فلسطین سفر می کند و گفت وگوی مستقیم با مقامات رژیم صهیونیستی داشت؛ حال که رژیم صهیونیستی عضو ان پی تی نیست و همکاری خاصی با آژانس برای رفع ابهاماتش درباره تسلیحات هسته ای انجام نمی دهد. مجموع شرایط موجب شد تا جمهوری اسلامی ایران تصمیم بگیرد که دوربین های فراپادمانی و فلومترها و سنجش اولم (OLEM) را متوقف نماید که این پاسخی به قدرناشناسی دبیرخانه آژانس و همکاری و حسن نیت ایران بود؛ رویکرد آینده ما هم نسبت به اقدامات طرف مقابل طراحی می شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر قطعنامه در مذاکرات وین اظهار داشت: اگر طرف مقابل برای رفع تحریم ها آماده باشد، مذاکرات وین به سرعت می تواند به نتیجه برسد اما اگر بخواهد رویکرد یک گام به بیش و یک گام به عقب را در پیش بگیرد نمی توان انتظار داشت ایران آماده محدودیت در برنامه هسته ای اش باشد و آنها متقابلا تحریم ها را حفظ کنند که این خلاف ملت ایران است. آنها می گویند سیاست فشار حداکثری شکست خورده اما اجزای آن یعنی تحریم را حفظ می کنند.
وی اصرار کرد که مذاکرات با وجود سرعت کندی که دارد از مسیر ارائه «نان پی پر» توسط رابط مان یعنی کمیسیونر سیاست خارجی اتحادیه اروپا و معاونش بصورت غیرمستقیم در جریان است و هنوز توقف آنرا شاهد نیستیم.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با این توضیح که مذاکرات یک موضوع سیاسی برای رفع تحریم ها و قطعنامه موضوع همکاریهای ایران و آژانس است باردیگر اظهار داشت: این مساله مستقیم به هم ربطی ندارد اما یکجا ارتباط پیدا می کند ما فکر می نماییم اگر بخواهیم در وین به توافق برسیم باید آن توافق پایدار باشد هرچیزی که بخواهد پایداری توافق را زیر سوال ببرد و بعدا موجب ایجاد بهانه های جدید شود، باید قبل از انجام توافق رفع گردد.
وی اضافه کرد: یکی از عناوینی که ممکنست پایداری توافق را زیر سوال ببرد، موضوعات باقی مانده همکاری ایران و آژانس است بنا بر این از سه ماه پیش ما سعی کردیم این موارد سریع تر حل شود اما با رویکرد سیاسی مدیرکل آژانس مسیر حل موضوعات جلو نرفته و ابهامات برای طرف مقابل باقی مانده است حسن نیت ما در ارائه گزارش و برگزاری جلسات حضوری به نتیجه نرسیده که در نهایت منجر به اقدام ما در کاهش نظارت های فراپادمانی شده است.1401/03/25
23:58:24
5.0 / 5
446
تگهای خبر: انرژی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز