رییس سازمان انرژی اتمی اعلام اعلام كرد:

طراحی نیروگاه 360 مگاواتی تمام ایرانی

طراحی نیروگاه 360 مگاواتی تمام ایرانی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس سازمان انرژی اتمی با اعلان اینکه تولید هفتاد هزار متر مکعب آب بوسیله آب شیرین کن به سازمان انرژی اتمی ابلاغ گردیده است اظهار داشت: انشاالله حتی زودتر از زمانبندی دو ساله در نظر گرفته شده بتوانیم این طرح را اجرائی و به ثمر برسانیم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی درباره بتن ریزی واحدهای شماره 2و3 نیروگاه اتمی بوشهر اظهار داشت: شب گذشته بتن ریزی دیواره راکتور واحد شماره 2 شروع و قسمتی از پیشرفت عملیات عمرانی این واحد انجام شد و در این لحظه مقرر است تحکیم بستر ساختمان های جانبی واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر صورت گیرد. در مرحله بعد مقرر است سپرکوبی با هدف آماده سازی سایت بمنظور راه اندازی واحدها و تاسیساتی که مقرر است اجرائی شود را انجام دهیم.
اسلامی بیان کرد: موضوع حائز اهمیت این است که از این به بعد و باتوجه به اراده ای که حالا در دولت وجود دارد و با برنامه ریزی های صورت گرفته، تمام بخش هایی که مقرر شده در پروژه فعال شود را بصورت همزمان و با همدیگر فعال نماییم تا راندمان و راندمان را در این بخش افزایش و ارتقاء دهیم.
معاون رییس جمهور اشاره کرد: تلاش می نماییم تاخیری به پروژه تحمیل نشود تا بتوانیم با سرعت بالاتری امور را دنبال کرده و این طرح را به نتیجه برسانیم.
وی اشاره کرد: امروز شاهدیم که همه بصورت فوق العاده شتابان برای توسعه نیروگاه های اتمی درحال حرکت هستند برای اینکه با توسعه این نیروگاه ها می توان برق و انرژی پایدار تولید کرد. در نیروگاه شماره یک بصورت ثابت حدود 1000 مگاوات برق تولید می شود که بصورت پیوسته و با فرکانس ثابت این برق تولیدی به شبکه تزریق می شود و این مساله برای وزارت نیرو ایران و همین طور وزارت انرژی کشورهای جهان بسیار کارساز خواهد بود برای اینکه برق تولیدی می تواند بصورت همیشگی در شبکه وجود داشته باشد.
اسلامی اظهار داشت: باید توجه داشت سایر نیروگاه ها متاثر از شرایط آب و هوایی گرفتار کاهش ظرفیت می شوند و راندمان خودرا از دست می دهند اما نیروگاه های اتمی علاوه بر نداشتن هیچ آلاینگی؛ دارای عمر بهره برداری بالاتر و حداقل 2 برابری نسبت به سایر نیروگاه ها هستند. تولید برق در این نیروگاه ها پایدار بوده و نقصانی در روند تولید آن مشاهده نمی گردد.

وی اشاره کرد: امروز تولید برق هسته ای مورد استقبال واقع شده و ما نیز باتوجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و دستورات مکرر ایشان در طول سالیان و همین طور در ماه های اخیر؛ تولید 10 هزار مگاوات برق جدید را بصورت کمی هدف گذاری کرده ایم و این مهم در دستور کار قرار گرفته و باید توجه داشت این طرح غیر از تولید 2 هزار مگاوات برقی است که حالا عملیات اجرائی آن در دست اجرا بوده و روند آن قابل مشاهده می باشد و این موارد کمک می نماید تا گام بزرگی در توسعه این قبیل طرح ها و برنامه ها برداریم.
اسلامی عنوان کرد: همین طور امسال کار متفاوتی را آغاز نموده ایم بطوریکه یک نیروگاه 360 مگاواتی تمام ایرانی را طراحی می نماییم که مقرر شده بود برای ساخت آن با کشورهای خارجی همکاری شود و امروز این هدف را بصورت قاطعانه تغییر داده ایم و با بهره گیری از ظرفیت ملی، ساخت نیروگاه تمام ایرانی را هدف گذاری کرده ایم تا بتوانیم کشور را در زمره صاحبان این صنعت قرار دهیم. در همین چارچوب از تمام سازندگان، صاحبان صنایع بزرگ و شرکت های داخلی دانش بنیان دعوت می کنم تا به این پروژه ملحق شوند و کمک کنند تا برگ زرینی را به نام ملت ایران در تاریخ ثبت نماییم برای اینکه با این کار تراز کشور از نظر تکنولوژی و صنعتی به تراز هسته ای تبدیل خواهد شد و در نتیجه می توانیم در زمره کشورهای پیش رو و در تراز هسته ای قرار بگیریم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همین طور درباره تولید و تاسیس آب شیرین کن در نیروگاه های اتمی اظهار داشت: یکی از مطالبات دیرینه مردم عزیر بوشهر، آب شیرین کن بوده و از نیروگاه اتمی این مساله را مطالبه کرده اند و در مسافرت اخیر رئیس جمهور به استان بوشهر خواهش کردیم که این مساله حتما به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ شود، برای اینکه در سالهای قبل این مهم بصورت مطالبه مردمی مطرح شده اما در برنامه این سازمان قرار نگرفته بود و باید توجه داشت ما ظرفیت 10هزار متر مکعبی در درون نیروگاه داریم که مصارف داخلی را تامین می کند و الان 5 هزار واحد آن فعال بوده و 5 هزار متر واحد در دست تعمیر و بازسازی است.
وی اشاره کرد: خوشبختانه ظرفیت تولید 70 هزار متر مکعبی از طرف رئیس جمهور تایید شد و این مهم به سازمان انرژی اتمی ایران ابلاغ گردیده و ما مبادرت به طراحی خواهیم کرد تا علمیات اجرائی این طرح بمحض تعیین پیمانکار، شروع شود.
اسلامی بیان کرد: امیدوار هستم مطالبه دیرینه مردم عزیز استان بوشهر محقق شود و ما بیش از این بدهکار و شرمنده مردم صبور این استان نشویم برای اینکه معتقدیم این طرح مطالبه به حقی است و انشاالله حتی زودتر از زمانبندی 2 ساله در نظر گرفته شده این طرح اجرائی و به ثمر برسد.
گفتنی است رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان سفر به استان بوشهر از نزدیک در جریان روند اجرائی و پیشرفت ساخت واحدهای ۲و۳ نیروگاه اتمی بوشهر قرار گرفت و از کارهای عمرانی و پیشرفت عملیاتی واحدهای جدید این نیروگاه بازدید کرد.
منبع:

1401/04/07
09:17:03
5.0 / 5
193
تگهای خبر: انرژی , برق , تعمیر , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز