اسلامی:

نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو بر مبنای برنامه اقدام راهبردی است

نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو بر مبنای برنامه اقدام راهبردی است خبرگزاری نفت و گاز: رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره توسعه کاربرد پرتوها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی اظهار داشت: یکی از اهداف مهمی که در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار دارد، استفاده از این تکنولوژی در زندگی مردم و اقتصاد کشور است به نحوی که همه مردم به صورت نزدیک از این خدمات و امکانات بهره مند شوند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این مطلب در حاشیه برگزاری همایش «توسعه کاربرد پرتوها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی» اظهار نمود: در بخش های متعدد نظیر حوزه کشاورزی و صنایع غذایی اقداماتی جهت استفاده از دانش هسته ای انجام شده است و خوشبختانه حالا هم شرایطی فراهم شده تا صنعت هسته ای در کل فرآیندهای در ارتباط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بتواند نقش آفرینی کرده و مثمر ثمر باشد چونکه متاسفانه تابحال استفاده از ظرفیت هسته ای در این صنایع مغفول و ناشناخته مانده است.
وی خاطرنشان کرد: برای پیشبرد اهداف، به معرفی سرفصل ها و بیان ظرفیت های سازمان انرژی اتمی می پردازیم و همینطور به تبادل نظر درباره پروژه های تحقیقاتی انجام شده در این صنایع و نیازهای لجستیکی صنعت نفت خواهیم پرداخت.

استفاده از دانش هسته ای در فناوری و فرآیندهای نفتی

وی تصریح کرد: راهکارهای ناشی از به کارگیری فناوری هسته ای می تواند بعنوان یک راه میان بر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در نظر گرفته شود و این صنایع می توانند از این دانش در فناوری و انجام فرآیندها استفاده کنند.
اسلامی خاطرنشان کرد: فرصت بسیار مغتنمی برای این صنایع، سازمان ها و شرکتهای تابعه آنها فراهم شده و با عنایت به نقش شرکتهای دانش بنیان میتوان به نتایج بسیار مطلوبی دست یافت.

پایه ریزی ساختار نوین در استفاده از دانش هسته ای

وی تصریح کرد: ساختار نوینی پایه گذاری کرده ایم به صورتی که موارد مهم و گوناگونی در سند جامع 20 ساله دیده شده است و باید توجه داشت بعنوان یکی از سازمان های پیشرو و با عنایت به سند تحول دولت سیزدهم توانسته ایم برای اولین بار سند «جامع توسعه هسته ای کشور» را تدوین نماییم که حرکت اجرایی قدرتمند و هدفمندی به حساب می آید و بر مبنای آن سازمان انرژی اتمی در همه محورها فعال خواهد شد.
وی تصریح کرد: این سند و به کارگیری دانش هسته ای در عرصه ها و صنایع مختلف می تواند پاسخ روشنی برای دشمنان انقلاب اسلامی باشد چونکه آنها همواره با اتهامات واهی، فضای امنیتی برای صنعت هسته ای ایران بوجود آورده اند و با فریب افکار عمومی در دنیا و با ایجاد مزاحمت های متنوع و همچون تحریم های ظالمانه، این گونه وانمود کرده اند که صنعت هسته ای جمهوری اسلامی ایران، صنعتی است که صرفاً اهداف نظامی را دنبال می کند.

ضرورت استفاده از دانش هسته ای در صنایع گوناگون

اسلامی اظهار داشت: استفاده از دانش هسته ای در صنایع متعدد جزو لاینفک تعهدات سازمان انرژی اتمی است و حرکت های گسترده تر و حضور موثرتر در همه حوزه ها در اصل خنثی کننده این گونه مزاحمت ها و جو رسانه ای و روانی منفی بوجود آمده در دنیاست و از طرفی چنین اقداماتی باعث امیدواری برای مردم می شود چونکه به دنبال آن هستیم تا نتایج و اثرات دانش هسته ای در صنایع و عرصه های مختلف را تقدیم مردم کرده و شرایطی فراهم سازیم تا هموطنان بتوانند از خدمات و امکانات دانش هسته ای در کشور بهره مند شوند.

نصب سانتریفیوژهای جدید در فردو بر مبنای برنامه اقدام راهبردی

وی درباره انتشار برخی اخبار در خصوص نصب زنجیره های جدید سانتریفیوژها در فردو اظهار داشت: این مورد در زمینه برنامه اقدام راهبردی و تکمیل زنجیره ها مطابق اهداف قانون دنبال شده و در جهت این قانون، اقداماتی را با عنایت به برنامه ریزی های صورت گرفته، دنبال خواهیم کرد.

قابل ذکر است اولین سمینار تخصصی «توسعه کاربرد پرتوها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی» با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت های شرکت توسعه کاربرد پرتوها و با محوریت فرهنگ سازی، آموزش و ترویج انواع کاربردهای پرتو در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی درحال برگزاری است.
در این سمینار توسعه فناوری صلح آمیز هسته ای با رویکرد توسعه کاربرد پرتوها و همینطور فرصت های سرمایه گذاری جهت کاهش وابستگی به واردات برخی دستگاه ها و محصولات و هم ایجاد ارزش افزوده با ایجاد ارتباط و احیای همکاری میان نهادهای حاکمیتی و نظارتی و قانون گذار، بخش دولتی و خصوصی، دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان با شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران، مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.
منبع:

1401/04/11
19:54:15
5.0 / 5
148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز