اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران

اظهارات نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت درباره ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نمایندگان حاضر در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اظهاراتی را درباره ایران مطرح نمودند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رزماری دیکارلو، نماینده سازمان ملل در جلسه شورای امنیت عنوان نمود که مدیر کل سازمان ملل در گزارش اخیر خود به اطلاع شورای امنیت رسانده است که ایران تصمیم گرفته تا دوربین های آژانس اتمی در چندین سایت را بردارد و این مساله امکان دارد برای اطلاعات جمع آوری شده آژانس «تبعاتی زیانبخش» داشته باشد.

او در ادامه اظهار داشت که توانایی آژانس اتمی در تایید فعالیتهای هسته ای ایران و تضمین ماهیت صلح آمیز آن کلید اجرای کامل و موثر برجام است.

اولاف اسکوگ، نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل هم در اظهاراتی اظهار داشت: پیام من این است که باید بر مبنای متن توافقی که روی میز در دسترس می باشد، از فرصت برای نهایی سازی توافق استفاده گردد. حال زمان آن است که بر آخرین مشکلات برجسته غلبه نماییم، توافق را به نتیجه رسانده و برجام را احیا نماییم.

او اضافه کرد: ما کاملا متوجه ایم که ایران به دنبال خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های یکجانبه آمریکا - که پیشتر برداشته شده بودند - با نتایج اقتصادی منفی روبرو شده است و ما از این بابت عمیقا متاسفیم.

ژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل، در این نشست بیان نمود: باید قبول نماییم که ریشه اصلی بحران هسته ای ایران آمریکاست که باید مسئولیت پذیر باشد و یک مرتبه برای همیشه اشتباهاتش را تصحیح کند.

ریچارد میلز، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل، هم در جلسه شورای حکام ادعا کرد: از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافته ایم که موشک های کروز و بالیستیک پرتابی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی - یا قطعات آنها - منشا ایرانی دارند.

باربارا وودبارد، نماینده انگلیس، در این جلسه هم در اظهاراتی اظهار داشت: امروزه برنامه هسته ای ایران از هر زمان دیگری پیشرفته تر است. گسترش برنامه هسته ای ایران تهدیدی ضد صلح و امنیت بین المللی به حساب می آید. ایران به افزایش توانایی های غنی سازی ادامه داده و درحال نصب و استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته است.

وی افزود: ایران درحال انباشت سریع اورانیوم با غنای ۲۰ و ۶۰ درصد است و به کم کردن نظارت های آژانس اتمی ادامه می دهد. ایران با سرعت غنی سازی کنونی خود احیانا تا انتهای سال می تواند مواد لازم برای تولید سریع اورانیوم با غنای ۹۰ درصد برای چندین وسیله هسته ای را بسازد.

این مقام انگلیسی همینطور اقدام ایران در خصوص توسعه موشک های بالیستیک را مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دانست.

ترینه هایبربک، معاون نماینده دائم نروژ در شورای امنیت هم در اظهاراتی از اقدام ایران در ارتباط با قطع کردن تجهیزات آژانس بین المللی انرژی ابراز تاسف کرد و اظهار داشت: شرایط پیرامون برجام همچنان تنش زا و غیر قابل پیشبینی است. نروژ حامی راسخ گفت وگوهای دیپلمتیک سازنده برای کاهش تنش ها و افزایش اطمینان و همکاری هاست. ما از تمامی طرفین می خواهیم که خودداری نشان دهند و از اقداماتی که امکان دارد به تشدید تنش ها منجر شود پرهیز کنند.
1401/04/12
17:12:25
5.0 / 5
157
تگهای خبر: انرژی , تحریم , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز