گروسی:

آماده ازسرگیری کارهای ضروری آژانس در ایران هستیم

آماده ازسرگیری کارهای ضروری آژانس در ایران هستیم خبرگزاری نفت و گاز: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در یک سخنرانی با تاکید بر نقش آژانس در تضمین صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران در هر گونه توافق هسته ای با ایران، اظهار داشت که آژانس آماده ازسرگیری کارهای ضروری اش در ایران است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از وبگاه آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس در یک سخنرانی در دانشکده کورال بل در امور آسیا و اقیانوسیه در استرالیا درباره کارهای آژانس در ایران اظهار داشت: دو دهه گذشته پر از تعاملات بی شمار میان آژانس و ایران با هدف راستی آزمایی این بوده است که برنامه هسته ای ایران مطلقا صلح آمیز است. قطعنامه هایی در شورای امنیت آژانس به تصویب رسید که خواهان توقف تمام غنی سازی ایران بودند. مواقعی بود که ایران بطور موقت یک پروتکل الحاقی را اجرائی می کرد و مواقعی هم بود که نمی کرد. گاهی شاهد دوران همکاری بودیم و گاهی شاهد دوران تنش. آژانس اطلاعات موثقی را گردآوری کرد که نشانگر یک بعد نظامی احتمالی در برنامه هسته ای بود. آن چه هنوز بر قوت خود باقی است، این است که آژانس ضامن نهایی هرگونه توافق است و بدون مشارکت آژانس، هر گونه توافقی غیرقابل راستی آزمایی است.
گروسی در ادامه با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته ای و فاصله گرفتن ایران از اجرای تعهدات داوطلبانه اش در توافق در چند گام تعیین شده که به پیشرفت سریع تر برنامه هسته ای آن منجر گردید، همین طور با اشاره به خاموش کردن دوربین های فراپادمانی آژانس در ایران در پی تصویب قطعنامه ای سرزنشی درباره ایران در شورای امنیت سازمان ملل، مطرح کرد: کوشش های دیپلماتیک برای احیای توافق چالش برانگیز شده اند.
او افزود: به موازات این، آژانس به دنبال توضیحاتی درباره کشف ذرات اورانیوم با منشاء انسانی در سه محل در ایران است. این نشانگر وجود نوعی مواد و کارهای هسته ای است که ایران توضیح موثقی درباره اش نداده. آژانس در ضمن سه سال گذشته، بسترها و روندهای مختلفی برای حل وفصل این موضوعات به ایران ارایه داده است. این پیشنهادات از طرف آژانس هنوز مطرحند، چون آژانس و شخص من، هنوز آماده ازسرگیری کارهای لازم الاجرا هستیم.
مدیرکل آژانس درباره مذاکرات احیای توافق هسته ای اظهار داشت: مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران در یک خلاء رخ نمی دهند و مفاد آن حائز اهمیت می باشد. عدم پیشرفت در راستی آزمایی ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران ممکنست بر تصمیمات دیگر کشورها اثر بگذارد. ما هم اکنون در موقعیتی قرار داریم که همسایگان ایران ممکنست بنا کنند به نگرانی درباره بدترین اتفاقی که ممکنست بیفتد و مطابق آن برنامه ریزی کنند. کشورهایی در منطقه هستند که امروز به دقت آن چه درباره ایران اتفاق می افتد را رصد می کنند و تنش ها در منطقه رو به افزایش است. رهبران سیاسی در بعضی مواقع آشکارا گفته اند که اگر ایران تهدیدی هسته ای بوجود آورد، فعالانه به دنبال تسلیحات هسته ای خواهند بود.1401/04/22
08:38:29
5.0 / 5
150
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز