گزارش های غیرضرور آژانس درباره ایران خدمت یا خیانت؟

گزارش های غیرضرور آژانس درباره ایران خدمت یا خیانت؟ ایران همیشه نسبت به درز اطلاعات جزیی کارهای صلح آمیز هسته ای اش از طرف آژانس و برخی اعضای این نهاد، معترض بوده و هست، اما حالا شاهدیم آژانس به بازوی فنی ـ رسانه ای رژیم اسراییل و آمریکا و دیگر کشورهای همسو تبدیل و عملا با گزارش دهی های فصلی و غیرفصلی نسبت به ایران فضاسازی و سم پاشی می کند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ایران هم اکنون فقط در چارجوب پادمان جامع با آژانس همکاری دارد اما برخورد و رویکرد آژانس در گزارش دهی ها درباره کارهای هسته ای ایران مبتنی بر پروتکل الحاقی و برجام است؛ در صورتیکه ایران بارها نسبت به این رفتار آژانس تحت مدیریت رافائل گروسی اعتراض کرده، اما گروسی بی توجه به نگرانی ها و دغدغه های عضو آژانس به رفتار خود ادامه داده است.
هر چند ایران به لحاظ قانونی در قالب پادمان جامع با آژانس همکاری می کند اما در بعضی مراحل حتی نزدیک تر این همکاری را انجام داده است. آژانس در نگاهی سیاسی که در تاریخ فعالیت هایش حداقل در دو دهه گذشته کم سابقه بوده است، به بلندگویی برای اعلام و انتشار اخبار لحظه به لحظه کارهای هسته ای ایران خصوصاً در زمینه غنی سازی تبدیل گشته است.
مدیرکل آژانس علاوه بر این که گزارشی درباره اجرای برجام هر سه ماه منتشر می کند، گزارشی را همزمان جداگانه درباره مسایل مورد سوال پادمانی منتشر می کند. علاوه بر این، گزارش لحظه به لحظه نصب، راه اندازی، تزریق گاز، دریافت محصول، جمع آوری محصول، انتقال و ذخیره محصول و غیره را هم در دستور کار دارد. این رویه نوظهور ماه هاست که از طرف مدیرکل آژانس دنبال می شود و انتقاد ایران و برخی اعضای دیگر آژانس نسبت به آن هم مانع از تغییر این رویکرد نشده است.
در آخرین نمونه از گزارش دهی های غیرضرور آژانس انتشار گزارش نصب و راه اندازی و تزریق گاز به ۲ آبشار سانتریفیوژ IR_۶ است.
اواسط خرداد ماه امسال، آژانس در گزارشی اعلام کرد، ایران می خواهد ۲ آبشار جدید از سانتریفیوژهای پیشرفته را در سایت فردو نصب کند. دو هفته بعد گزارش داد که ایران گازدهی به زنجیره جدیدی از ماشین های IR-۶ را آغاز نموده است و شنبه هفته جاری در گزارشی اعلام کرد، ایران محصول اورانیوم با غنای ۲۰ درصد از این ماشین ها را دریافت کرد.
مشخص نیست به چه دلیل یا با دستور چه کشور یا کشورهایی، دیده بان هسته ای بین المللی چنین رویکرد و رفتار غیرحرفه ای را در پیش گرفته است؟
برخی بر این نظرند که انتشار این اخبار سبب می شود تا موضوع ایران همیشه بر سر زبان ها بماند و به صورتی ایران را همیشه تهدید نشان دهند، اما برخی معتقدند روند انتشار اخبار مربوط به ایران در فاصله زمانی کوتاه موجب می شود که این گزارش ها کم کم اهمیت و تازگی شان را از دست بدهند و آرام آرام اعتبار فنی و حقوقی و هسته ای این گزارش ها زیر سوال برود.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به انتشار گزارش اخیر آژانس درباره افزایش ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی کشور اظهار نمود: گازدهی به یک زنجیره جدید از ماشین های سانتریفیوژ IR-۶ حداقل دو هفته پیش به آژانس اطلاع داده شده بود و قبل تر آژانس در این زمینه اطلاع رسانی کرد که بلافاصله، رسانه های بین المللی نیز با هدف پیگیری اهداف خاص، آنرا با بزرگنمایی منعکس کردند.
وی افزود: اقدام روز شنبه ۱۸ تیر ایران در برداشت محصول ۲۰ درصد از این زنجیره بخش فنی و پایانی این اقدام اعلام شده قبلی بود.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفته است که این اقدام در اجرای تکالیف قانونی سازمان در راه اندازی و گازدهی ۱۰۰۰ دستگاه (شش زنجیره) از ماشین سانتریفیوژ IR-۶ انجام شده است.
گفتنی است ایران از بهمن ۱۴۰۰ نسبت به نصب و راه اندازی سانتریفیوژهای نسل جدید IR-۶ در تاسیسات زیرزمینی خود یعنی نطنز و فردو اقدام نمود.
منبع:

1401/04/22
22:10:23
5.0 / 5
124
تگهای خبر: انرژی , حقوق , راه اندازی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز