آمریكا:

برجام هنوز برای ما ارزش دارد

برجام هنوز برای ما ارزش دارد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالی درباره برنامه هسته ای ایران پاسخ داده و بر اهمیت توافق هسته ای در زمینه نظارت بر برنامه هسته ای ایران تاکید نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، بانی دنیس جنکینز، معاون وزیر امور خارجه این کشور در زمینه کنترل تسلیحاتی و امنیت بین المللی در یک کنفرانس خبری آنلاین در پاسخ به این سؤال که آیا صحت دارد که ایران اورانیوم غنی شده کافی برای تولید بمب هسته ای دارد و در صورت صحت داشتن آن، چطور چنین چیزی می تواند یک موفقیت بزرگ برای سیاست خارجی آمریکا به حساب بیاید، اظهار داشت: فکر می کنم قبلا به وضوح گفته ایم که با خروج آمریکا از برجام[توافق هسته ای]، زمان گریز برای [تولید و انباشت] مواد شکافت پذیر ایران به طرز مشهودی از حدود یک سال، قبل از خروج آمریکا از توافق به چند هفته یا کمتر رسیده است.
جنکینز افزود: دولت بایدن به دنبال بازگشت به اجرایی کردن کامل برجام است، بخصوص به این خاطر که ما عقیده داریم فعالیتهای هسته ای ایران باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، سرسختانه محدود و تماما بر آن نظاره شود. بنابراین، ما همچنان روی این مورد کار می نماییم.
وی همینطور مطرح کرد: برجام هنوز برای ما ارزش دارد و آنرا مهم ترین راه دست یافتن به موفقیت در کوشش برای پیشگیری از تولید یک سلاح هسته ای توسط ایران می دانیم.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، ادعاهای این مقام آمریکایی درباره زمان گریز هسته ای ایران در حالی مطرح می شود که مقامات ایران تاکید کرده اند تولید و به کارگیری تسلیحات هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد.
دولت بایدن، هرچند طبق ادعای این مقام آمریکایی به دنبال بازگشت به اجرایی شدن کامل برجام است، رویکرد سازنده ای را برای انجام شدن یک توافق خوب در مذاکرات احیای توافق هسته ای در پیش نگرفته است.
چنان که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا پیشتر در آستانه سفر به منطقه گفته بود، دولت او به «افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی ضد ایران ادامه خواهد داد تا آماده بازگشت به توافق شود.»
به تازگی آمریکا و ایران با تسهیل گری اتحادیه اروپا مذاکرات برجامی غیرمستقیمی در قطر برگزار کردند که در بر دارنده نتیجه ملموسی برای طرفین نبود.
حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، به تازگی در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای قطری اش در تهران در اینباره بیان نمود: ما برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم هستیم و برخلاف بعضی از ادعاهای رسانه ای طرف آمریکایی ما هیچ گونه مطالبه زیاده خواهانه و هیچ گونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.
وزیر امور خارجه اظهار داشت: مطالبات ما کاملا در قالب توافق سال ۲۰۱۵ است و اگر در حوزه ای طرف آمریکایی احساس می کند مبحث فرابرجامی است ما در درون گفت وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده ایم برپایه آنچه که در ماه های گذشته در مذاکرات رخ داد و بارها طرف های غربی اعلام نمودند که هر آنچه که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام می شود را برمی دارد. ما در گفت وگوهای اخیر بر یک مبحث اساسی تمرکز کردیم و آن بحث تضمین موثر از جانب آمریکا در حوزه های هر آن چیزی است که بخواهد نفع اقتصادی ایران از برجام را تحت تاثیر قرار دهد و مطالبه و خواسته ما زیاده خواهانه نیست.
امیرعبداللهیان افزود: در راه دریافت تضمین ها آمریکا باید متعهد شود که ایران از مزایای کامل توافق ۲۰۱۵ برخوردار خواهد بود و این چیزی است که تابحال طرف آمریکایی نتوانسته نسبت به تحقق آن ما را مطمئن کند.
او اضافه کرد: بار دیگر تاکید می کنم که ما حسن نیت داریم. اهل مذاکره منطقی هستیم و در این راه جدی هستیم.1401/04/25
12:53:01
5.0 / 5
110
تگهای خبر: انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز