رییس مركز پژوهش های كاربردی علوم زمین البرز هشدار داد:

حوضه امامزاده داود منطقه ای با خطر سیل زایی بالا

حوضه امامزاده داود منطقه ای با خطر سیل زایی بالا به گزارش خبرگزاری نفت و گاز رئیس مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز سازمان زمین شناسی اظهار داشت: حوضه بالادستی امامزاده داود از نظر وقوع سیل، یک حوضه پرخطر محسوب می شود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «مرتضی شیخ» با اشاره به نتایج مطالعات میدانی از منطقه سیل زده امامزاده داود اضافه کرد: عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، باعث شده ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند.
وی با اشاره به وقوع سیل در امامزاده داود تهران که ناشی از بارش های در رابطه با جریانات مونسون است، اظهار داشت: برمبنای بازدیدهای اولیه ای که از این منطقه انجام شده، شکل حوضه آبریز، شیب زیاد و سنگ شناسی بستر حوضه نشان میدهد که حوضه بالادستی امامزاده داود از نظر وقوع سیل، یک حوضه پرخطر بشمار می رود.
این مقام مسوول افزود: از طرف دیگر این نوع توده های هوایی، مستعد بارش های ناگهانی با حجم بالایی از بارندگی در زمان کوتاه هستند، این موارد باعث شده که از این حوضه به عنوان یک منطقه پر خطر از نظر وقوع سیل یاد شود که نمونه آن رخداد سیل در بالادست امامزاده داود بوده است.
شیخ اشاره کرد: در این رخداد حجم زیادی از آب و رسوبات وارد منطقه شده و از طرف دیگر عدم رعایت حریم رودخانه و محدود و محصور کردن مسیر اصلی تخلیه آب، سبب شده که ساکنان این منطقه درگیر سیل شوند.
وی بیان داشت: بطور کلی در این رخداد سه شاخص اصلی شکل حوضه آبریز، شیب و جنس بستر آن نشان گر پرخطر بودن این حوضه از دیدگاه سیل خیزی است.
رییس مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز تصریح کرد: رودخانه های دائمی سبب می شوند که آب به تدریج بار رسوبی را از حوضه خارج کند، اما در حوضه بالادست منطقه امامزاده داود حمل رسوبات انباشته شده حاصل از هوازدگی، با بارش ناگهانی سبب شکل گیری جریان با بار رسوبی بالا شده که از قدرت تخریب بالایی برخوردار بوده و این اتفاقی است که در منطقه امامزاده داود رخ داد.
وی با تاکید بر این که در برخورد با چنین رخدادهایی توجه به دو نکته «رعایت حریم رودها» و «جدی گرفتن هشدارها» مهم می باشد، اشاره کرد: لزوما هر هشداری منجر به سیل نمی گردد، اما زمانی که برای سیلاب هشدار داده می شود، باید به این هشدارها توجه گردد.
شیخ اشاره کرد: سیلاب یک پروسه طبیعی است و اگر بصورت علمی با آن مواجه شویم و از خطرات آن دوری نماییم، می توانیم حتی از فواید آن استفاده نمائیم.
وی با اعلان اینکه برای کاهش لطمه های ناشی از مخاطرات نباید در معرض این مخاطرات قرار بگیریم، افزود: زمانی که حریم رودها رعایت نشود، باید منتظر مخاطرات آن باشیم.
رییس مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز افزود: سیل دارای دوره بازگشت است و بر خلاف زلزله زمان بیشتری برای واکنش به آن داریم، ضمن آنکه سازمان هواشناسی نیز درباب وضعیت جوی اطلاعات لازم را منتشر می کند و بر طبق این اطلاع رسانی ها می توانیم از آن دوری نماییم.
وی با تاکید بر این که سیل فقط حریم خودرا تخریب کرده، اظهار داشت: مساله اصلی این است که از ورودی تا خروجی آب در روستای امامزاده داود بصورت غیر طبیعی با راه اندازی کانال، حریم خروجی آب را کوچکتر کرده ایم و این امر باعث شده است تا این تخریب صورت گیرد.
شیخ با اشاره به اینکه قسمتی از حیاط صحن امامزاده بر روی این کانال بوده، اشاره کرد: باتوجه به خاصیت های هر منطقه باید برای هر نوع ساخت وسازی در نزدیکی رودخانه ها مطالعات مختص آن صورت گیرد و متناسب با خاصیت آن منطقه مبادرت به ساخت و ساز نماییم، ضمن آنکه در زمان اعلام هشدار، هشدارها را جدی بگیریم تا خودرا در معرض مخاطرات قرار ندهیم.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامدادان پنجشنبه (۶ مرداد) در پی بارش شدید در تهران و رانش زمین، سیل در منطقه امامزاده داود (ع) در شمال پایتخت جاری شد و حجم زیادی از گل و لای را در این منطقه و روستاهای اطراف برجای گذاشت.


منبع:

1401/05/10
10:27:31
5.0 / 5
439
تگهای خبر: راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز