بارقه امید در کارگران شرکت هپکو

بارقه امید در کارگران شرکت هپکو خبرگزاری نفت و گاز: شرکت هپکو با رفع قسمتی از مشکلات مالی خود، در یکسال گذشته توانسته دستمزد کارگران را از محل تولید و فروش محصول تامین کند که ادامه آن و خروج کامل از رکود نیازمند نگاه ویژه دولت سیزدهم به مقوله تامین سرمایه در گردش آن و جلوگیری از واردات ماشین آلات مشابه خارجی است.


دریافت 30 MB به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از خبرگزاری ایرنا، شرکت هپکو اراک یکی از واحدهای تولیدی بلند آوازه صنعتی کشور است که در حوزه تولید ماشین آلات راه سازی فعالیت می کند که پس از پروسه خصوصی سازی با مشکلات مختلفی مواجه گردید، اما با سفر اخیر رئیس جمهور به استان مرکزی و بازدید از این واحد تولیدی بارقه های امید در دل کارکنان این واحد تولیدی زنده شد. مشکلات هپکو در طول سالهای قبل به سبب خصوصی سازی نادرست، هر روز انباشته تر شده بود و حتی در مقطعی از زمان کار کارگان این شرکت به اعتراضات خیابانی کشید و با وجود وعده های بسیاری که مسئولان و مدیرات وقت برای حل مشکلات آن دادند، هپکو به وضعیت سابق خود برنگشت اما با کوشش های مستمر و هدفمند دولت سیزدهم در چند ماه اخیر این شرکت در بستر کار و تلاش افتاده و خطوط تولید در این اَبرکارخانه ماشین آلات راهسازی، به خط مقدم جهاد اقتصادی و جهش تولید تبدیل شده است. نگاهی اجمالی به تاریخچه این واحد تولیدی در چهارمین قطب صنعت ایران نشان میدهد که هپکو توانمندی منحصر به فردی برای ۱۶ گروه مختلف محصول در قالب ماشین آلات معدنی، کشاورزی و راهسازی را داراست که در روزهای جنگ تحمیلی هم توانسته سهم حیاتی در تامین نیازهای لجستیکی داشته باشد و امروز با عزم دولتمردان سیزدهم و در حمایت و تقویت زیرساخت ها باردیگر به ریل تولید بازگشته و این مهم سرآغازی برای تحقق جهش تولید در قلب پایتخت صنعت ایران است.
خط تولید هپکو مجهز به آخرین تجهیزات پیشرفته شامل ابزار آلات برشکاری، جوشکاری، ماشین آلات فرزکاری و دستگاه CNC است و این ظرفیت به هپکو اجازه تولید ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه از ماشین آلات مختلف و ۲۰ هزار تن از سازه های فولادی در سال را می دهد.

رییسی صدای مطالبات کارگران را شنید
زمانی که صدای مطالبه کارگران هپکو در سال ۱۳۹۸ به گوش آیت الله سید ابراهیم رییسی رئیس وقت قوه قضائیه رسید، او از همان موقع تا امسال برای به نتیجه رسیدن این مشکل تلاش ویژه ای به کار گرفت و در بیست و نهمین سفر استانی خود در ۳۱ تیرماه امسال بعد از بدو ورود به اراک بلافاصله در جمع کارگران هپکو حاضر شد و اظهار داشت: رونق و جهش تولید ملی با منع واردات کالاهای مشابه ساخت داخل محقق می شود.
رییس جمهور در این جمع اضافه کرد: محصولاتی که در داخل کشور همچون در هپکو ایجاد می شود به هیچ عنوان نباید از خارج وارد شود.
وی در پاسخ به درخواست تعدادی از کارگران این مجتمع تولیدی برای عدم دخالت افراد غیرکارشناس در مدیریت هپکو نیز بیان کرد: مسایل شرکت های تولیدی باید بصورت تخصصی پیگیری و حل شود و افراد غیرمتخصص حق دخالت در این موضوعات را ندارند.
وی با تاکید بر این که مشکلات واحدهای تولیدی چون هپکو و آذرآب قابل حل است، گفت: مسئولین با همت کارگران و مهندسان تلاش کنند تا مشکلات هپکو حل شود، این کارخانه عظیم می تواند با سه برابر ظرفیت فعلی کار کند و دولت مصمم است زمینه تحقق این مساله را فراهم آورد.

هپکو نیاز به سرمایه در گردش دارد
یکی از فعالان کارگری شرکت هپکو اراک و عضو شورای کارگری این شرکت اظهار داشت: در سال ۹۹ و با ورود قوه قضاییه به ریاست وقت آیت الله رییسی، اتفاق خوبی برای هپکو رخ داد و سهامداران این شرکت، خلع ید شدند و سهام این شرکت در آن جلسه عنوان شد که به سبب تنوع محصولات شرکت هپکو و مشتری که این شرکت ارتباط دارد سهام آن به ایمیدرو واگذار شود اما متاسفانه در آخر سال ۹۹، دولت تصمیم گرفت برمبنای مصوبه ای سهام شرکت هپکو را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند.
«ابوالفضل رنجبر» اضافه کرد: بعد از این واگذاری، سازمان تامین اجتماعی، بحث بدهی شرکت هپکو با بانکهای دولتی را تهاتر کردو با طلبی که خود از شرکت های دولتی داشت و به صورتی قفل های بانکی شرکت هپکو باز شد اما انتظاری که از مجموعه سازمان تامین اجتماعی وجود داشت برای سرمایه در گردش و پشتیبانی از سوی شرکت های زیر مجموعه که سهامدار آنست، اتفاقی تا این لحظه صورت نگرفته است.
وی بیان کرد: تا حدودی موفق شدیم باتوجه به اتفاقات تلخی که از گذشته انجام شده بود و بازار از دست شرکت هپکو خارج شده بود، توانستیم با تولیدات داخل شرکت به تعداد محدود، بحث تولیدات نیاز به سرمایه در گردش دارد، نقدینگی که در شرکت هپکو وجود داشته توسط سهامداران این شرکت پایمال شد و الان این سرمایه در گردش وجود ندارد.
این فعال کارگری شرکت هپکو افزود: در مصوبه دولت قبل اشاره شده بود که سازمان تامین اجتماعی موظف است از ۵۵ درصد سهام هپکو، ۱۷ درصد را نگه دارد و بقیه سهام که ۳۷ درصد است، را واگذار کند که این مصوبه هنوز قابل اجرا می باشد و اجرائی نشده است.
رنجبر عنوان کرد: کارگران هپکو در مسافرت رئیس جمهوری به استان مرکزی درخواست ها و انتظاراتی همچون بحث سرمایه در گردش برای تامین نقدینگی و تولید انبوه و واگذاری سهام این شرکت را داشتند که دستوراتی در این جهت داده شده و انتظار است هرچه سریعتر محقق شود.


می توان تولیدات هپکو را به چهار برابر افزایش داد
یکی دیگر از فعالان کارگری شرکت هپکو و رئیس شورای اسلامی کارگری این شرکت هم اظهار داشت: از روزی که شرکت هپکو به تامین اجتماعی واگذار شده، این سازمان به سبب این که دولت بابت تهاتر بدهی های خود با سازمان باید تعدادی شرکت را به سازمان واگذار می کرد و فقط از آن همه شرکت خوب، هپکو را با عمده مشکلات و بدهی به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرد، این سازمان هپکو را به عنوان یک فرزند خوانده نگاه می کند و خیلی به مشکلات شرکت هپکو توجهی ندارد.
سید «امیر میرناصری» اضافه کرد: البته باید بگوییم که درست است که با زحمات فراوان، این سازمان عمده بدهی های هپکو را پرداخت کرد و موجب شد که بزرگترین مانع تولید یعنی قفل نظام بانکی هپکو که با اهمیت ترین اصل در کار و تولید است باز شده، اما بعد از آن حدودا این شرکت به حال خود رها شده و با مشکلات زیادی شامل سرمایه در گردش و عدم اطمینان به مدیران فعلی شرکت درحال دست و پنجه نرم کردن است.
وی بیان کرد: سیستم مدیریتی که الان در شرکت هپکو است به درستی از سمت تعدادی از ارکان سازمان تامین اجتماعی حمایت نمی شوند، مدیریتی که باتوجه به مشکلات عدیده شرکت خیلی خوب کار کرد و توانست شرکتی که درحال رفتن به قعر چاه بود را تا حدودی از سقوطش پیشگیری کند.
این فعال کارگری شرکت هپکو افزود: در سال ۹۹ به سبب اینکه کارگران بعد از حدود پنج سال مبارزه طاقت فرسا به جهت حفظ و نجات کارخانه همگی خسته شده بودند و تعداد زیادی از کارگران در راهروهای دادگاه بدلیل درست شدن پرونده های امنیتی درحال رفت وآمد بودند و دیگر امیدی برای نجات هپکو نبود، با ورود شخص آیت الله رییسی، رئیس وقت قوه قضاییه به پرونده هپکو و برگزاری جلسات گوناگون تخصصی و برگزاری جلسه با سران قوا، تصویب کردند که شرکت هپکو به ایمیدرو که زیرمجموعه وزارت صمت و در رابطه با صنایع است، واگذار شود اما این اتفاق رخ نداد و این شرکت به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.
میرناصری گفت: تامین اجتماعی به واقع اگر هپکو را نمی خواهد طبق قانون در سال ۹۹، باید ۱۷ درصد سهام را نگه دارد و بقیه سهام را واگذار کند و این شرکت را از بلاتکلیفی خارج کند و اگر هم این شرکت را می خواهد باید باتوجه به شرایط خاص و ویژه این شرکت، سرمایه گذاری کند تا با سرمایه در گردش مناسب به سرعت شاهد رشد و شکوفایی شرکت باشیم و این قول به سازمان تامین اجتماعی داده می شود که در صورت سرمایه گذاری مناسب این شرکت به سرعت سودآور شود و مانند گذشته بدرخشد.
وی عنوان کرد: ظرفیت هایی در این کارخانه و سایر صنایع استان وجود دارد که درست از آنها استفاده نمی گردد و به آسانی می توان با ظرفیت های موجود بدون هیچگونه سرمایه گذاری تولیدات این واحدها را سه تا چهار برابر افزایش داد.
باید مشکل سرمایه در گردش هپکو رفع شود
رییس شورای اسلامی کارگری شرکت هپکو اظهار داشت: مدیریت خوب فعلی با سفارش گرفتن دستگاه های جدید معدنی بوسیله پیش پرداخت، کار را با جدیت آغاز نموده و اعتماد هپکو را آرام آرام پس گرفته و هم اکنون مشتری های زیادی به دنبال خرید ماشین آلات هپکو هستند اما خیلی از آنها عجله دارند و نمی توانند منتظر بمانند و اگر بحث سرمایه در گردش حل می شد، می توانسیتم همه سفارشات را بگیریم و تمام مشکلات این شرکت حل می شد.
وی اشاره کرد: سفارشات امسال هپکو حدود ۳۸۰ دستگاه است که همه این سفارشات بوسیله پیش پرداخت گرفته شده است، اما اگر بحث سرمایه در گردش شرکت حل شود می توان برای سال آینده سفارشات را حتی به بالای یک هزار دستگاه رساند.
رییس شورای اسلامی کارگری شرکت هپکو افزود: تمام زیرساخت های افزایش تولید و ایجاد اشتغال مستقیم در شرکت هپکو برقرار است و بجای این که هزینه های زیادی صرف ایجاد یک واحد صنعتی جدید و زیرساخت های آن شود، با پشتیبانی از تولید داخلی در این شرکت توانمند می توان توفیق گسترده ای در حوزه تولیدات و اشتغال کسب نمود اما اکنون شرکت هپکو با ظرفیت یک چهارم درحال فعالیت است.
میرناصری بیان کرد: هپکو یک شرکت ملی و مادر تخصصی است و دولت های قبل با خصوصی سازی غلط و عامدانه این بلا و مشکلات فراوان را بر سر هپکو آورده اند و امروز هم انتظار می رود که دولت با حمایت جدی از این شرکت وارد عمل شود و مبارزه جدی با مافیای واردات که در طول چند سال قبل از عدم تولید در شرکت هپکو به سودهای کلان و هنگفتی رسیده اند، انجام دهد.

دخالت برخی احزاب سیاسی در امور هپکو
رییس شورای اسلامی کارگری شرکت هپکو همین طور اظهار داشت: دخالت برخی احزاب سیاسی در امور هپکو از دیگر مشکلات جدی است که این شرکت با آن دست و پنجه نرم می کند بطوریکه به آسانی از این شرکت سهم خواهی در پست های مدیریتی دارند، اما به واقع هپکو یک شرکت کاملا تخصصی است که باید توسط افراد متخصص و باتجربه اداره شود و انتظار می رود که بیش از این چوب لای چرخ مدیریت این شرکت نگذارند و به فرض این که اگر اسناد تخلفی هم از تیم مدیریت دارند به مراجع قانونی و ذی صلاح ارسال نمایند تا اقدامات لازم صورت گیرد.
میرناصری گفت: وزیر صمت هفته گذشته سفری را در امتداد همکاری مشترک با کشور بلاروس داشت که در این سفر بازدیدی از شرکت بلاز به عنوان یکی از تولیدکنندگان ماشین آلات معدنی داشتند که امید است این سفر یک دستاورد خوب برای شرکت هپکو باتوجه به زیرساخت های موجود در این شرکت داشته باشد و منجر به همکاری و تولید مشترک دامپتراک های سنگین معدنی شرکت بلاز با هپکو شود.
توانایی تولید سالانه ۲۵۰۰ دستگاه ماشین آلات سنگین را داریم
مدیرعامل شرکت هپکو نیز اظهار داشت: این شرکت بعد از مشکلات عدیده و تغییر مالکیت، مسیر جدیدی از تولید را آغاز نموده و در طول حدود ۲ سال گذشته، با سختی های زیاد توانسته حداقل تولید را داشته باشد.
«علیرضا کاظمی» اضافه کرد: اکنون با اهمیت ترین مشکل این شرکت تامین نقدینگی و سرمایه در گردش است که این مساله در مسافرت ریس جمهور به استان مرکزی و در جمع کارگران نیز بیان و تاکید شد و امید است در سایه این سفر این مساله حل شود.
وی بیان کرد: هپکو توانایی تولید سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین آلات را دارد و پاسخگوی نیاز کشور است اما واردات ماشین آلات به واقع مشکلات زیادی را برای این شرکت به وجود آورده است.
مدیرعامل شرکت هپکو افزود: شرکت هپکو در مقابل توانایی ساخت از پتانسیل مهندسی بالا و خدمات بعد از فروش نیز برخوردارست و تولیدات خودرا متناسب با نیاز مشتری تولید می کند اما وارد کنندگان این پتانسیل را ندارند و بیشتر دستگاهها و ماشین آلات وارداتی راندمان کافی ندارند و بعد از مدتی به جرگه ماشین آلات از رده خارج می پیوندند.


خواهان جلوگیری ار واردات ماشین آلات راهسازی دست دوم چینی هستیم
مدیر روابط عمومی شرکت هپکو نیز در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: بازدید آیت الله رییسی ریس جمهور کشورمان از شرکت هپکو و حضور در بین کارگران نویدبخش روزهای خوبی برای این واحد تولیدی خواهد بود.
«وحید علیمحمدی» اضافه کرد: آیت الله رییسی هم در مقام ریاست قوه قضاییه و هم در مقام رئیس جمهوری نسبت به کارخانه هپکو اراک توجه ویژه دارند که این مهم می تواند زمینه شکوفایی این واحد تولیدی را فراهم آورد.
وی افزود: تامین اعتبار لازم به عنوان سرمایه در گردش و جلوگیری از واردات ماشین آلات راهسازی دست دوم چینی از خواسته های اصلی کارکنان هپکو اراک است که در صورت تحقق این مهم هپکو اراک در کوتاهترین زمان ممکن به رشد و شکوفایی می رسد.
مدیر روابط عمومی کارخانه هپکو اراک بیان کرد: شرکت هپکو اراک که در سالهای قبل با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کرد از حدود یک سال قبل تمامی امور خود همچون پرداخت حقوق پرسنل را از محل تولید و فروش محصولات خود تامین می کند که این مهم را باید گام نخست موفقیت هپکو پس از چند سال رکود در نظر گرفت.
علیمحمدی اضافه کرد: بتازگی شرکت هپکو برای تامین نیروی انسانی تعدادی از بخش های خود همچون سالن رنگ، مونتاژ، ماشین کاری و جوشکاری مبادرت به جذب نیرو کرده که این مهم نشان از شروع فصل جدید تولید در این واحد تولیدی دارد.

آنچه در ۱۶ سال قبل بر هپکو گذشت
هپکو به عنوان یکی از برندهای مطرح صنعت ماشین آلات راهداری و راهسازی دنیا و ایران در سال ۱۳۵۱، با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر صنعتی اراک در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با هدف مونتاژ ماشین آلات راهسازی تاسیس شد و از سال ۱۳۵۴ با همکاری شرکت های اینترناش، پوکلین، ساکایی، دایناپاک و لوکومو از کشورهای آمریکا، فرانسه، ژاپن، سوئد و فنلاند بصورت رسمی آغاز به فعالیت کرد.
در سال ۱۳۵۷ و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، شرکت هپکو تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) قرار گرفت و ازسال ۱۳۶۳ طرح توسعه هپکو عنوان شد که بعد از ۶ سال این طرح تحت لیسانس شرکت های لیبهر آلمان و ولوی سوئد، تولید انواع لودر، بیل مکانیکی، بلدوزر و انواع غلتک وارد مراحل عملیاتی شد.
در سال ۱۳۶۹ سالن ساخت به وسعت ۶۰ هزار متر مورد بهره برداری قرار گرفت و پیشرفته ترین ماشین آلات تولیدی در بخش های عملیات اولیه، جوشکاری سبک وسنگین، ماشین کاری سبک و سنگین و رنگ قطعات در فضای جدید، نصب و افتتاح شد.
یکی از پیشرفته ترین سیستم های نرم افزاری مهندسی محصول، برنامه ریزی، تولید و خدمات بعد از فروش ازشرکت لیبهر به هپکو منتقل و افتتاح شد و در سال ۱۳۷۴ با هدف گذاری برای توسعه محصول، بازار و منابع انسانی گام طراحی و تولید محصولات گریدر، بیل و غلتک شروع شد.
در مرحله اول این طرح و از اوایل دهه ۷۰ و بمنظور استفاده بهینه از ظرفیت های بالقوه مهندسی و ظرفیت های خالی تجهیزات تولیدی، مشارکت در ساخت و انجام پروژه های بزرگ کشور در حوزه نفت، گاز و انرژی در شرکت هپکو شروع شد.
هپکو در سالهای قبل نقش بهادار ای در تولید و نصب انواع تجهیزات منحصر به فرد در کشور داشته است و دریافت لوح طلایی از مرکز تحقیقات هسته ای اروپا (Cern) به سبب انجام بموقع و باکیفیت این پروژه در میان ۳۶ کشور گواهی بر این مساله است.
واحد تولیدی؛ صنعتی هپکو در اوج پیشرفت و بالندگی در سال ۱۳۸۵ به دنبال سیاست های اصل ۴۴ با قیمتی بیش از ۷۴۰ میلیاردریال به بخش خصوصی واگذار شد و سرمایه گذار جدید فعالیت خودرا از سال ۱۳۸۶ شروع کرد.
مشکلات این واحد تولیدی یک سال پس از خصوصی سازی و فروش ماشین آلات تولیدی شروع شد اما به سبب مراودات اقتصادی و مشکلات در واردات قطعات اولیه نمود چندانی نداشت تا این که از سال ۱۳۹۲ مشکلات این واحد تولید نمایان شد.
در سال ۱۳۹۶ به سبب کمبود سرمایه در گردش و نبود سفارشات کافی و همین طور ناتوانی در واردات مواد اولیه شرکت نتوانست به شرایط گذشته برگردد و بنا بر این اردیبهشت ماه سال ۹۷ این شرکت به سازمان خصوصی بازگردانده شد و در خرداد ماه همان سال نیز هیات مدیره جدید از طرف سازمان خصوصی معرفی و فعالیت خودرا شروع کرد.
پس از تغییر مالکیت و واگذاری غلطی که در بحث خصوصی سازی بر این شرکت وارد شد هپکو کم کم آوازه و شهرت خودرا از دست داد و کارگران آن هر روز گرفتار مشکل و معوقات حقوقی چندین ماه شدند و خیلی از آنها کار خودرا از دست دادند و زندگی خیلی از آنها از هم پاشیده شد.
مشکلات هپکو در طول سالهای قبل هر روز انباشت و انباشته تر شد تا این که در مقطعی از زمان کار کارگان این شرکت به اعتراضات خیابانی کشید و خیلی از مسئولان و مدیریت های وقت برای حل مشکلات این واحد تولیدی وعده هایی دادند اما هپکو به وضعیت سابق خود برنگشت.1401/05/12
10:12:28
5.0 / 5
322
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز