سخنگوی وزارت صمت خبر داد:

اشتیاق به واردات عامل رکود صنایع دریایی

اشتیاق به واردات عامل رکود صنایع دریایی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت:  اگر به صنایع دریایی سفارش ساخت داده نشود، رکود جدی این صنعت را تهدید خواهد نمود.


"امید قالیباف" در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه کرد: صنایع دریایی کشور ظرفیت ساخت ۱۵۰ هزار تن شناور و ۲۳۵ هزار تن سازه دریایی را دارد، اما به علت آنکه سفارش خرید به جای تولید داخل به شکل واردات است، شاهدیم فقط ۱۰ درصد ظرفیت این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.
وی، متقاضیان عمده محصولات صنایع دریایی کشور را فعالان بخش خصوصی، شرکتهای کشتیرانی و صنعت نفت ذکر کرد و اظهار داشت: بعنوان نمونه شرکتهای نفتی برای خدمت رسانی به سکوهای نفت و گاز و تاسیسات موجود در جزایر، هم اکنون از ۱۲۰ شناور استفاده می نمایند که ۷۰ شناور وارداتی هستند و به سادگی قابلیت ساخت داخل دارند.
سخنگوی وزارت صمت بیان داشت: یکی از بهانه های نخریدن محصولات صنایع دریایی کشور، عدم تأمین فوری است، یعنی با علم به این که می دانند ساخت تجهیزات و شناور دریایی زمان بر است، با تاخیر زیاد سفارش را با قید تحویل فوری به سازنده داخلی می دهند و در نهایت مبادرت به واردات می کنند.
قالیباف ضمن اشاره به این که هم اکنون اغلب کشتی های مورد نیاز را میتوان در داخل ساخت، افزود: ۵۳ شرکت ساخت شناور در کشور وجود دارد که کشتی هایی با ظرفیت از ۲ هزار تن تا بیشتر از ۱۰۰ هزار تن را می توانند بسازند و تعمیرات اساسی کنند، اما اشتیاق واردات سبب رکود این صنعت شده است.
وی به نقش مهم بانکها در خارج شدن صنعت دریایی از رکود اشاره نمود و اظهار داشت: یکی دیگر از انگیزه های واردات شناور اینست که در سایر کشورها بانکها تا ۹۵ درصد مبلغ سفارش را به خریدار یا سازنده وام می دهند، اما در کشور ما خریدار باید مبلغ سفارش را با منابع مالی خود پرداخت کند که با عنایت به گران بودن شناور فشار زیادی به سفارش دهنده وارد می شود.
سخنگوی وزارت صمت ضمن اشاره به داشتن پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر خط ساحلی و موقعیت ویژه ایران به لحاظ دسترسی به شریان های حیاتی تجارت جهانی، تصریح کرد: صنایع دریایی برای جمهوری اسلامی ایران یکی از راهبردی ترین صنایع است که باید با نگاهی جدید به آن، نه تنها از این ظرفیت برای رفع نیاز کشور، بلکه ورود به بازارهای منطقه بهره برداری نمود.
قالیباف اظهارداشت: انتظار می رود در اولین جلسه شورایعالی صنایع دریایی کشور به ریاست رئیس جمهور، نسبت به سازوکارهای حمایتی برای خروج صنایع دریایی از رکود تصمیم گیری شود.

1401/06/11
12:08:53
5.0 / 5
258
تگهای خبر: تجارت , تعمیر , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز