واکنش کرملین به آخرین تحولات روند احیای برجام

واکنش کرملین به آخرین تحولات روند احیای برجام خبرگزاری نفت و گاز: خبرگزاری نفت و گاز: دولت روسیه امروز اظهاراتی را درباره ی موانع باقی مانده در روند احیای توافق هسته ای بیان نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خبرگزاری رویترز نوشت، کرملین امروز در رابطه با تحولات اخیر روند احیای توافق هسته ای در جریان مذاکرات وین گفت، هنوز برخی مسائل حل نشده برای بازگشت به توافق، در مذاکرات باقی مانده است.
آمریکا و ایران در هفته های اخیر درحال بررسی پاسخ های یکدیگر نسبت به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای بوده اند که به قول جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، آخرین متن پیش نویس و آخرین پیشنهاد برای رسیدن به توافقی بر سر احیای توافق هسته ای است. ایران پیشنهادات خود در رابطه با متن پیش نویس توافق و در رابطه با پاسخ آمریکا را به اتحادیه اروپا عرضه کرده است.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک کنفرانس خبری در اینباره اظهار داشت: ما در این حوزه به جهت اینکه کمک نماییم به پایان خوش این ماراتن و به اهداف مد نظر جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر مصالح و منافع ملی دست یابیم و در عین حال روند را برای شکل گیری فضای سازنده در حوزه مناسبات بین المللی مهیا کرده و به تثبیت چارچوب های چندجانبه بین المللی و سیاسی بعنوان چارچوب مناسب برای حل و فصل بحران های پیچیده کمک نماییم، مسئولانه عمل کردیم. ایران دیدگاه های خویش را به طرف اروپایی منتقل کرده و منتظریم دیدگاه و پاسخ طرف مقابل را بشنویم.
او اظهار نمود: پاسخ ایران سازنده، شفاف و قانونی بود و می تواند در صورت وجود اراده سیاسی متقابل زمینه ای را فراهم آورد در زمان کوتاه جمع بندی مذاکرات انجام و توافق صورت گیرد.
کنعانی تصریح کرد: لغو تحریم ها و انتفاع اقتصادی ملت ایران از اهداف اساسی ماست و ایران در این خصوص تلاش می کند و این از اولویت های اساسی تیم مذاکره کننده ایران است.
علاوه بر این، سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران، به تازگی در گفت وگویی با شبکه الجزیره در رابطه با موانع موجود در روند احیای توافق هسته ای اظهار داشت: موضوع بحث و انتظار ما از مذاکرات وین رفع تحریم های ظالمانه مقابل جمهوری اسلامی ایران است. در این توافق آنکه به تعهد خود عمل کرد، جمهوری اسلامی ایران بود. آژانس بین المللی انرژی اتمی، قریب به ۱۵ بار اعلام نمود که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش عمل کرده و فعالیتهای هسته ای ایران هم صلح آمیز است.
رئیسی افزود: این آمریکایی ها بودند که از توافق خارج شدند و این کشورهای اروپایی بودند که که به تعهدات خود عمل نکردند. در وین مسئله رفع تحریم ها را دنبال کردیم و البته تاکید داشتیم که هر توافقی باید با یک تضمین همراه باشد. دلیل مطالبه تضمین نیز اینست که طرف های ما در توافق، نقض پیمان کردند و حالا به صورت طبیعی باید اعتمادی حاصل شود که آنها باردیگر نقض پیمان نمی کنند؛ پس تضمین لازم است.
او بیان نمود: همینطور رفع تحریم ها باید، با حل و فصل موضوعات پادمانی همراه باشد. اگر قرار باشد موضوعات ادعایی که ما معتقدیم سیاسی و بی اساس هستند، مقابل جمهوری اسلامی باقی بمانند، توافق اثر و فایده ای ندارد. چون امکان دارد طرف های توافق همانگونه که حین مذاکرات به شورای حکام آژانس انرژی اتمی قطعنامه پیشنهاد کردند، با سوءاستفاده از نفوذ و ارتباطاتی که وجود دارد، باردیگر مشکل ایجاد کنند.
رییس جمهور اضافه کرد: پس موضوعات پادمانی باید حل و فصل و تمام شود و در ارتباط با رفع پایدار و نه موقتی و مقطعی تحریم ها، تضمین اطمینان بخش داده شود. اگر مسئله پادمانی حل و فصل شود، طبیعتا زمینه توافق وجود دارد. الان هم این آمریکایی ها هستند که باید تصمیم بگیرند، چون آنها بودند که نقض پیمان کردند. آنها از برجام خارج شدند و الان آنها باید تصمیم بگیرند که به تعهد خودشان پایبند باشند.
رئیسی علاوه بر این، اظهار داشت: آنچه مانع می شود، تعهدی است که آمریکایی ها باید بدهند؛ ما موضع مان را اعلام کردیم. تیم مذاکره کننده ما همچنان پای میز مذاکره حضور دارد و بارها اعلام کردیم که به یک توافق عادلانه و خوب پایبند خواهیم بود، لکن آمریکایی ها باید تصمیم بگیرند. این مشکل در واقع مشکل آمریکایی ها است که باید تصمیم بگیرند چه می خواهند بکنند!1401/06/31
17:51:40
5.0 / 5
272
تگهای خبر: انرژی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان خبرگزاری نفت و گاز
خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز