كویت:

همکاری ایران و آژانس تداوم یابد

همکاری ایران و آژانس تداوم یابد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، نماینده دائم کویت در وین بر ضرورت تداوم همکاری و گفتگو میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در جهت احیای برجام تاکید نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از الخلیج آنلاین، طلال الفصام، نماینده دائم کویت در سازمان های بین المللی مستقر در وین در اظهاراتی بر اهمیت تداوم همکاری و گفتگو میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در جهت حل اختلافات باقی مانده درمورد برنامه هسته ای ایران و احیای برجام تصریح کرد.
وی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین اظهار داشت که همه کشورها حق تولید، گسترش و استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای در قالب معاهده عدم اشاعه سلاح هسته ای را دارند.
الفصام تصریح کرد که کویت تحولات در ارتباط با پرونده هسته ای ایران را دنبال می کند و امیدوار است که طرف های مذاکره به توافق برسند و برجام احیا شود.
نماینده کویت در وین با تکیه بر ضرورت تداوم همکاری میان تهران و آژانس اظهار داشت که این مسئله سبب می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی از عدم وجود مواد و فعالیت هسته ای اعلام نشده در ایران مطمئن شود و تداوم وضعیت ایران بعنوان کشوری که سلاح هسته ای ندارد، تضمین شود.
پیش از این نیزاحمد بن حسن الحمادی، دبیرکل وزارت خارجه قطر در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اظهار داشت که کشورش از توافقات انجام شده میان ایران و آژانس بین المللی المللی انرژی اتمی استقبال می کند.
وی خواهان تداوم گفت وگوها میان تهران و آژانس برای حل اختلافات باقی مانده در پرونده هسته ای ایران شد.
احمد بن حسن الحمادی تصریح کرد که سفر موفقیت آمیز رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و صدور بیانیه مشترک میان دو طرف، سنگ بنای همکاریهای گسترده تر در این حوزه برای حل اختلافات باقی مانده است.
این مقام قطری از تلاشهای آژانس جهت استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای و همراهی مسؤلان ایرانی با آژانس در این خصوص تمجید کرد.
دبیرکل وزارت خارجه قطر اظهار داشت که همکاری مشترک و مثبت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و احترام متقابل میان آنها تنها چاره مسئله ضمانت ها و ایجاد زمینه های فنی برای احیای برجام است.
وی اظهار داشت: دوحه از تمام کشورها می خواهد که از رویکرد جدید ایران و آژانس حمایت کنند تا به چاره ای دائم برای تمام مشکلات برسند؛ مشکلاتی که مانع اجرای توافقات قبلی شد.
این مقام قطری همینطور تصریح کرد که دوحه در سالهای گذشته تمام توان خویش را به کار گرفت تا رویکرد تمام طرف های برجام را به هم نزدیک کند و در آینده هم به تلاشهای خود ادامه خواهد داد.
در انتها سفر دو روزه رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران و دیدار و مذاکره با مقامات عالی رتبه کشورمان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مشترکی صادر کردند که در این بیانیه آمده است: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی آقای رافائل گروسی در تاریخ ۳ و ۴ مارس ۲۰۲۳ (۱۲ و ۱۳ اسفند ۱۴۰۱) از جمهوری اسلامی ایران بازدید نمود. وی در این سفر با جناب آقای دکتر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و جناب آقای دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر محترم امور خارجه و جناب آقای مهندس محمد اسلامی معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفتگو کرد.
این نشست های سطح بالا به اهمیت برداشتن گام هایی به منظور تسهیل همکاریهای گسترده تر جهت تسریع در حل مسائل پادمانی باقی مانده به نحو مقتضی، پرداخت. دو طرف بر این باورند که چنین تعاملات مثبتی می تواند راه را برای توافق های گسترده تر میان دولت های عضو هموار نماید.
سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد موارد زیر به توافق رسیدند:
۱ - تعاملات بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران با روحیه همکاری و با رعایت کامل صلاحیت های آژانس و حقوق و تعهدات جمهوری اسلامی ایران بر مبنای موافقتنامه های جامع پادمانی صورت خواهد پذیرفت.
۲ - در مورد مسائل پادمانی باقی مانده در ارتباط با سه مکان، ایران آمادگی خویش را برای ادامه همکاری و عرضه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی مانده اعلام نمود.
۳ - ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می دهد تا درصورتیکه مقتضی باشد فعالیتهای راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا نماید. نحوه اجرای آن طی یک نشست فنی که بزودی در تهران برگزار می شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت."1401/12/22
12:50:10
5.0 / 5
193
تگهای خبر: انرژی , تولید , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز