سرمایه گذاری 144 میلیارد دلاری در صنایع عربستان

سرمایه گذاری 144 میلیارد دلاری در صنایع عربستان خبرگزاری نفت و گاز: حجم سرمایه گذاری های خارجی و مشترک در بخش صنعتی کشور عربستان سعودی به 144 میلیارد دلار رسیده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از مهر، وزارت صنعت و منابع معدنی عربستان اخیراً اعلام نمود که حجم سرمایه گذاری های خارجی و مشترک در بخش صنعتی این کشور بیش از ۵۴۲ میلیاردریال (۱۴۴.۵۴ میلیارد دلار) است.
این میزان ۳۷ درصد از کل حجم سرمایه گذاری های انجام شده در بخش صنعت و ۱۷ درصد از مجموع صنایع را در بر می گیرد. آمارهای جدید نشان میدهد تعداد کارخانه هایی که با سرمایه گذاری خارجی در عربستان سعودی فعالیت می نمایند، به ۹۳۰ کارخانه رسیده است. این تعداد ۹ درصد از کل کارخانه ها را تشکیل می دهد و مجموع سرمایه گذاری های انجام شده در آنها، بیش از ۷۱ میلیاردریال (۱۸.۹۳ میلیارد دلار) است.
تعداد کارخانه های با سرمایه گذاری مشترک به ۹۲۴ کارخانه می رسد که ۸ درصد از کل کارخانه ها را تشکیل می دهد و سرمایه گذاری های انجام شده در آنها بیش از ۴۷۰ میلیاردریال (۱۲۵.۳۴ میلیارد دلار) برآورد شده است. این ارقام نشان میدهد که عمده سرمایه گذاری ها توسط دولت و بخش خصوصی عربستان انجام شده است.
عمده ترین کارهای سرمایه گذاری خارجی در حوزه تولید محصولات فلزی با ۱۵۶ کارخانه و بعد از آن تولید محصولات لاستیک و پلاستیک با ۱۰۶ کارخانه انجام شده است.
سرمایه گذاری در تولید سایر محصولات کانی غیرفلزی با ۹۷ کارخانه، صنایع و محصولات شیمیایی با ۷۸ کارخانه و تولید محصولات غذایی با ۷۳ کارخانه در رده های بعدی قرار گرفته اند.
مهمترین حوزه سرمایه گذاری مشترک در ساخت مواد و محصولات شیمیایی با ۱۶۱ کارخانه بوده است.
بر اساس آمار رسمی عربستان، تعداد کل کارخانه های بخش صنعتی تا ماه می ۲۰۲۳ به ۱۰۹۱۰ کارخانه با سرمایه گذاری بیش از ۱.۴۵۵ تریلیون ریال (حدود ۳۸۸ میلیارد دلار) رسیده است. چینش صنایعی که در آنها سرمایه گذاری های خارجی و مشترک صورت گرفته، حاکی از اولویت های دولت و بخش خصوصی عربستان است. افزون بر این علاقه مندی های سرمایه گذاران خارجی را نیز نشان میدهد.
 


منبع:

1402/03/14
13:41:30
5.0 / 5
249
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز