همکاری اوکراین و کانادا در زمینه نظارت هسته ای

همکاری اوکراین و کانادا در زمینه نظارت هسته ای به گزارش خبرگزاری نفت و گاز، کانادا و اکراین یک تفاهمنامه برای همکاری و تبادل اطلاعات در زمینه نظارت هسته ای امضا کردند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کمیسیون ایمنی هسته ای کانادا (CNSC) و سازمان بازرسی و تنظیم مقررات هسته ای اکراین (SNRIU) یک یادداشت تفاهم (MoU) درمورد همکاری و تبادل اطلاعات در موضوعات نظارتی هسته ای امضا کردند.
بنابر گزارش ورلد نیوکلیر نیوز، این تفاهمنامه توسط اوله کوریکوف، رئیس موقت سازمان بازرسی و تنظیم مقررات هسته ای اکراین و رومینا ولشی، رئیس کمیسیون ایمنی هسته ای کانادا در مقر SNRIU در کی یف در جریان سفر ولشی به اکراین که در ایام ۱۵ تا ۱۸ اوت انجام شد، امضا شده است.
کوریکوف ضمن تقدیر از سفر این مقام کانادایی به کی یف اظهار داشت: ما اطمینان داریم که این تفاهمنامه زمینه را برای همکاریهای سازنده در آینده میان دو کشور ایجاد و به دستیابی به نتایج موثر در زمینه ایمنی هسته ای و پرتویی کمک خواهد نمود.
در یک جلسه کاری که بعد از امضای تفاهمنامه برگزار شد، طرفین در مورد برخی از زمینه های همکاری در آینده بحث و گفتگو کردند. اولویت ها شامل همکاری در زمینه انجام ارزیابی های ایمنی قبل از صدور مجوز طراحی های جدید تاسیسات هسته ای (از جمله راکتورهای کوچک مدولار) است. یکی دیگر از زمینه های همکاری، مبحث فعالیتهای نظارتی برای از کار انداختن تاسیسات استخراج و فرآوری اورانیوم خواهد بود.
بر طبق این تفاهمنامه تنظیم کننده های هسته ای اکراین و کانادا علاوه براین برای بازگرداندن عملیات ایمن نیروگاه هسته ای زاپوریژیا (Zaporizhzhia) و سایر تأسیسات خطرناک هسته ای و تشعشعات متاثر از جنگ و همینطور بهبود فعالیتهای نظارتی برای مدیریت زباله های رادیواکتیو همکاری خواهند کرد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نیروگاه هسته ای زاپوریژیا بعد از آن در مرکز توجهات رسانه ها و جامعه بین الملل قرار گرفت که این سایت در جریان جنگ روسیه و اکراین به تصرف نیروهای روس درآمد و از آن زمان یگان های ارتش اکراین با استفاده از پهپاد، گلوله های توپخانه سنگین و راکت منطقه این نیروگاه را به صورت دوره ای بمباران می کنند که نگرانی هایی را در رابطه با خطرات احتمالی این حملات به وجود آورده است.
نیروگاه هسته ای زاپوریژیا دارای شش واحد نیرو با ظرفیت کل ۶ گیگاوات است و بزرگ ترین نیروگاه اتمی اروپا به شمار می آید.
منبع:

1402/06/06
10:54:17
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز