اخبار كوتاه جهان انرژی؛

خرید گاز گرجستان از جمهوری آذربایجان

خرید گاز گرجستان از جمهوری آذربایجان به گزارش خبرگزاری نفت و گاز جهان انرژی در 24 ساعت گذشته شاهد تحولات گوناگونی، تصمیم گرجستان برای خرید گاز از جمهوری آذربایجان به جای روسیه، تایلند پیشرو در انرژی های تجدیدپذیر در جنوب شرق آسیا و برگزاری بزرگترین مناقصه نفت و گاز آمریكا بوده است.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا، از پایگاه خبری اویل پرایس، وزارت اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان در ماه ژانویه تایید كرد كه این كشور در سال 2018 میلادی از روسیه هیچ محموله گازی نخواهند خرید و در عوض 99.65 درصد از 2 میلیارد و 689 میلیون متر مكعب گاز مصرفی خویش را از جمهوری آذربایجان تهیه خواهد نمود.
این اقدام، از ادامه تغییر سیاست های انرژی گرجستان حكایت دارد كه سال ها پیش شروع شد.
روسیه كه گاز خویش را از مسیر ترانزیتی گرجستان به ارمنستان می فرستد، 10 درصد از این گاز را به گرجستان می داد، اما هم اكنون، مسكو می خواهد معادل پولی آن را به تفلیس بدهد كه به نظر می رسد به علت نوسانات ارز، این تصمیم به سود گرجستان نباشد.

**سكوهای نفتی بریتیش پترولیوم در جمهوری آذربایجان امسال تعطیل نمی شود
رویترز به نقل از رئیس منطقه ای شركت انگلیسی بی. پی در جمهوری آذربایجان، گرجستان و تركیه اعلام نمود: این شركت كه از میدان های نفت و گاز زیادی در جمهوری آذربایجان بهره برداری می كند، قصد ندارد در سال 2018 میلادی سكوهای نفتی خویش را به دلیل فعالیت تعمیر و نگهداری تعطیل كند، حتی تصمیم دارد در پروژه های جدید سرمایه گذاری كند.
شركت بی. پی، بهره بردار میدان های نفتی آذری - چراغ - گونشلی و میدان گازی شاه دنیز در جمهوری آذربایجان است.

**تایلند پیشرو در انرژی های تجدیدپذیر در جنوب شرق آسیا
به گزارش رویترز، «اما كولینز»، مدیرعامل وایند انرژی هلدینگز، بزرگترین بهره بردار انرژی های بادی در تایلند اعلام نمود كه این شركت می خواهد علاوه بر باد، در زمینه های دیگر همچون انرژی خورشیدی، هیدرو و بیومس سرمایه گذاری كند.
به گفته كولینز، امسال میلادی پنج مزرعه بادی هر یك به ظرفیت 90 مگاوات به بهره برداری خواهد رسید و به این ترتیب، این شركت ظرفیت تولید برق با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را، به 720 مگاوات خواهد رساند.
تایلند تا سال 2036 میلادی به ظرفیت تولید 3000 مگاوات برق از انرژی باد خواهد رسید كه این میزان در سال 2017 میلادی 615 مگاوات بوده است.
این كشور، اكنون پیشرو در انرژی خورشیدی در آسیای جنوب شرق است.

**آمریكا بزرگترین مناقصه نفت و گاز را برگزار می كند
به گزارش رویترز، دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا اعلام نمود كه بزرگترین مناقصه اكتشاف فراساحلی نفت و گاز در تاریخ آمریكا را 21 مارس (30 اسفند) برگزار خواهد نمود.
دولت این كشور مقرر است 31 میلیون و 300 هزار هكتار از فراساحل تگزاس، لوئیزیانا، میسیسیپی، آلاباما و فلوریدا را برای گسترش اكتشاف و تولید نفت به مناقصه بگذارد.
این اقدام همسو با سیاست ترامپ برای كاهش واردات انرژی و افزایش مشاغل در این صنعت است.

**زلزله مكزیك به تأسیسات پیمكس خسارت نزد
به گزارش رویترز، «كارلوس تروینو» مدیرعامل شركت ملی نفت مكزیك «پیمكس» اعلام نمود: تاسیسات این شركت به دنبال زلزله به بزرگی 7.2 كه در جنوب این كشور روی داد، زیان ندید.
تروینو در پست تویتری خود نوشت كه اكنون همه چیز در تأسیسات روبه راه است. این زلزله روز جمعه (27 بهمن) روی داد.


 

1396/11/29
14:02:18
5.0 / 5
4702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز