پایان سرنوشت بازارهای نفتی

پایان سرنوشت بازارهای نفتی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز پیش بینی های اخیر درباره بازارهای نفت، پیامهای متفاوتی را درباره آنچه می توان در كوتاه مدت یا چند سال آینده انتظار داشت، در بر داشت اما واقعا سرنوشت بازارهای نفت به كجا ختم می شود؟به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، روشن است كه هیچ كس نمی داند چگونه فهرست طولانی عوامل مختلف را كه در نهایت مشخص می كنند در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، تجزیه و تحلیل كند اما اختلافی كه در نظرات وجود دارد، قابل توجه است.

تا حد زیادی این اختلاف بر سر تفاوت میان شرایط كوتاه مدت و میان مدت است. افزایش تولید نفت آمریكا هم اكنون نیاز بازار را كاملا تامین كرده است اما افزایش تقاضا و عدم وجود پروژه های مرسوم بزرگی كه در دست كار باشند، بالاخره در جایی به افزایش قیمت منجر می شوند.

با این همه بر سر آینده كوتاه مدت اختلاف نظر وجود دارد. به قول گری راس، مدیر جهانی تحلیل نفت و اقتصاددان ارشد انرژی در "اس اند پی گلوبال پلاتس"، آرامش فعلی، آرامش پیش از طوفان است. وی در مصاحبه با وال استریت ژورنال اظهار داشت: فشار بر قیمت نفت افزوده می شود كه البته شاید فعلا ملموس نباشد اما در نهایت دیده خواهد شد.

راس استدلال كرده كه تقاضا برای نفت به اندازه ای سریع رشد می كند كه بازار همه عرضه اضافی را جذب خواهد نمود. چین و هند به تنهایی ۱.۱ میلیون بشكه در روز نفت می گیرند. در این بین، ذخایر نفت به مدد توافق كاهش تولید اوپك، به میزان چشمگیری كاهش یافته است. بعد از اینكه پالایشگاهها فصل تعمیراتشان را به آخر برسانند، بازار نفت به این حقیقت پی می برد كه عرضه به شكل باورنكردنی محدود شده است.

این دیدگاه از جانب گلدمن ساكس منعكس شده كه چند هفته پیش با بیان اینكه بازار نفت احیانا به تعادل مجدد رسیده است، خبرساز شد. تحلیلگران گلدمن ساكس در یادداشتی نوشتند: تعادل مجدد بازار نفت احیانا شش ماه زودتر از آنچه انتظار می رفت، حاصل شده است. این بانك سرمایه گذاری آمریكایی اعلام نمود سطح ذخایر احیانا به میانگین پنج ساله بازگشته است و به علت اینكه آمار با تاخیر منتشر می شوند، این ریسك وجود دارد كه اوپك پیش از اینكه این حقیقت روشن شود، بازار را دچار محدودیت عرضه نماید.

البته پیش بینی شده كه روند رشد تقاضا ادامه پیدا كند. اما اگر روند احیای اقتصاد جهانی متزلزل شود و میزان تقاضا كمتر از حد مطلوب باشد، قیمتهای نفت ممكن است سیر نزولی پیدا كند. جنگ تجاری كه به نظر می رسد دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریكا مشتاق است به راه بیاندازد تنها مخاطره ای نیست كه پیش رو وجود دارد.

دارن وودز، مدیرعامل اكسون موبیل در كنفرانس CERA Week اظهار داشت: رشد اقتصادی قوی است كه تقاضا را بسیار بالاتر از سطح تاریخی برده است. اما اگر میزان تقاضا افت كند و رشد تولید نفت شیل آمریكا همچنان ادامه پیدا كند، در آن صورت بازار شاهد تعادل مجدد متفاوتی خواهد شد و اوپك باید برای مدیریت بازار تصمیم متفاوتی بگیرد. مفهوم صحبتهای وودز این است كه اگر تقاضا كند شود، قیمتها ریزش خواهند كرد.

در بخش عرضه هم نگرانیهایی وجود دارد. افزایش تولید نفت شیل ممكن است قیمت نفت را دچار ریزش كند. اداره اطلاعات انرژی آمریكا برآورد كرده كه تولید نفت این كشور ۲۳۰ هزار بشكه در روز در فوریه در مقایسه با ژانویه افزایش یافت و به ۱۰.۳ میلیون بشكه در روز رسید. این در شرایطی است كه تا دو ماه پیش این آژانس میانگین تولید كل سال ۲۰۱۸ را ۱۰.۳ میلیون بشكه در روز پیش بینی كرده بود. اداره اطلاعات انرژی آمریكا از آن زمان پیش بینی خود برای میانگین تولید سال ۲۰۱۸ را ۱۰.۷ میلیون بشكه در روز و برای سال ۲۰۱۹ را ۱۱.۳ میلیون بشكه در روز بازبینی كرده است.

شاید مهمتر از همه این مورد باشد كه اطلاعات انرژی آمریكا انتظار دارد ذخایر جهانی امسال و آینده رشد كند. به عبارت دیگر، با وجود كاهش اخیر ذخایر و نرخ بالای پایبندی تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك به توافق كاهش تولید، ذخایر امسال و آینده همچنان افزایش خواهند یافت.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در مجموع پیش بینی های زیادی وجود دارد و تنها باید صبر كرد و دید چه اتفاقی روی می دهد. 

1396/12/27
19:44:43
5.0 / 5
4705
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز