یكسال با اقتصاد ایران

خانه هوشمند پیش نیاز شهرهوشمند و اقتصاد دیجیتال

خانه هوشمند پیش نیاز شهرهوشمند و اقتصاد دیجیتال خبرگزاری نفت و گاز: تهران- مدیریت مصرف سوخت، مصرف صحیح آب و در یك كلام تعیین بهترین زمان جهت استفاده بهینه از امكانات تنها بخش كوچكی از خدماتی است كه یك خانه هوشمند برای زندگی بهتر در اختیار مردم قرار می دهد و در نهایت می تواند به تحقق اقتصاد دیجیتال كمك شایانی كند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، خانه هوشمند خانه ای است كه در آن همه چیز باهم در ارتباط می باشد و فرد می تواند با استفاده از یك دستگاه كنترل ساده و یا گوشی تلفن همراه خود بهترین مدیریت را در آن اعمال نماید.
خانه هوشمند به كاربران خود این امكان را می دهد تا با استفاده از فناوری ها اختیار همه چیز را در كف گرفته و با انتخاب بهترین ها زندگی راحت و ایده آلی را برای ساكنان خود رقم بزند و علاوه برآن از هدر رفت منابع به شدت جلوگیری كرده و هزینه ها را كم كند.
تولید انرژی همواره هزینه های هنگفتی برای اقتصاد كشوربه همراه داشته است و علاوه برآن آثار سوء آلاینده های انرژی ناشی از سوخت این منابع و همینطور اختصاص سالانه مقادیر قابل توجهی از بودجه و سرمایه كشور به مبحث یارانه ها انرژی، صرفه جویی در بخش انرژی امری حیاتی و مهم جلوه می كند.
استفاده از خانه های هوشمند یكی از بهترین راهكارها برای كاهش این میزان مصرف سوخت و اتلاف منابع است.
در همین رابطه یك پژوهشگر خانه های هوشمند به خبرنگار ایرنا می گوید: مجهز كردن كشور به خانه های هوشمند علاوه بر كاهش آلاینده های محیط زیستی می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد ملی و اقتصاد خانواده كمك شایان توجهی كند كه در بُعد ملی می توان به این مورد اشاره نمود.
طهماسب داودی اضافه كرد: اكنون 41.2 درصد از انرژی كشور در بخش های خانگی، تجاری و عمومی مصرف می گردد كه معادل 429.7 میلیون بشكه نفت خام است كه با هوشمند سازی ساختمان ها و اعم ال صرفه جویی 38 درصدی در منابع روشنایی و گرمایش و سرمایش، سالانه به میزان معادل 95.52 میلیون بشكه نفت خام از انرژی كشور صرفه جویی می گردد كه این رقم برابر با حدود 10.7 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی را به همراه خواهد داشت.
وی ادامه داد: میزان منفعت های غیر مستقیم حاصل از ارزش افزوده در نتیجه تولید برق یا انواع پالایش های صورت گرفته روی نفت خام در پالایشگاه در این محاسبات لحاظ نشده است و در همین رابطه هزینه های ناخواسته ای كه به صورت عمده به صورت تلفات انرژی از دست می رود، به كشور متحمل می گردد و در صورت بهره وری بهینه از انرژی كه به كمك خانه هوشمند تولید می گردد امكان سرمایه گذاری های زیربنایی وسیعی در كشور حاصل خواهد شد.
علاوه بر مزیت های ملی كه استفاده از خانه هوشمند به همراه دارد، این فناوری می تواند به اقتصاد خانواده هم كمك موثری داشته باشد.
اعمال بهترین زمان ممكن جهت استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، جلوگیری از مصرف بی رویه برق و آب، اعمال بهترین مدیریت بر جنبه های مختلف ساختمان نمونه های از بكارگیری این فناوری برای افراد خواهد بود.
هنگامی كه خانه های یك شهر تبدیل به خانه هایی هوشمند می شوند امكان تحقق شهر هوشمند بیشتر شده كشور به سمت استفاده بهینه از مزایای آن خواهد رفت.
شهر هوشمند فرصتی بی نظیر برای تحقق توسعه ای پایدار می باشد و عدالت اجتماعی را در همه ابعاد خود ممكن می كند.
در همین رابطه یك كارشناس فناوری اطلاعات به خبرنگار ایرنا می گوید: شهر هوشمند همه امكانات را به صورت عادلانه بین افراد تقسیم كرده و این خود بهترین مولفه تحقق عدالت اجتماعی است.
حامد قاسمی نراقی اضافه كرد: شهر هوشمند از لحاظ فنی یكی از پایه های توسعه كشور خواهد بود زیرا توسعه ای همه جانبه و دقیق را رقم خواهد زد.
وی معتقد است: استفاده از امكانات خانه هوشمند و شهر هوشمند به صرفه جویی در منابع و جلوگیری از هدررفت آنها منجر شده و با مدیریت بهینه ای كه اعمال می كند هزینه های كشور به جای مصرف شدن برای تولید انرژی در جاهایی مصرف خواهد شد كه رشد و توسعه بیشتری به همراه خواهد داشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سیزدهم اسفند سال 1396گفت: پرداختن به مفهوم شهر هوشمند و توسعه آن، نه یك نیاز تجملی بلكه یك لزوم برای رسیدن به بهره وری مطلوب است.
«محمدجواد آذری جهرمی» در اولین همایش شهر هوشمند، اضافه كرد: حركت به سمت شهر هوشمند نیاز به گفتمان سازی است و باید در این زمینه كوشش كرد.
وی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را عامل مهم توسعه بهره وری دانست و اضافه كرد: كوشش برای توسعه شهر هوشمند به بهبود بهره وری در كشور كمك می نماید.
وزیر ارتباطات مبارزه با فساد، بهبود شرایط زندگی و شاخص های زیست محیطی را نیازمند بكارگیری فناوری شهر هوشمند دانست و خواهان پرداختن جدی به آن شد.
وی با اشاره به معضل اشتغال و بیكاری، بر لزوم استفاده از تحول دیجیتال برای اشتغال آفرینی تصریح كرد.
آذری جهرمی، بدترین برخورد با نیروهای خلاق را كوشش برای استخدام آنان دانست و اظهار داشت: بزرگترین محرك تحول دیجیتال خلاقیت است كه نباید با استخدام، آن را از بین برد.
آذری جهرمی، مدیریت را لازمه تحول دیجیتال در كشور دانست و اضافه كرد: در ایران عادت شده كه مدیریت با تصدی گری دولتی آغاز شود كه محكوم به شكست است.
وی اتكا به بودجه های نفتی را عامل به سرانجام نرسیدن پروژه ها دانست.
وزیر ارتباطات بر تولید شاخص ها در شهر هوشمند تصریح كرد و اظهار داشت: باید بعد از تولید شاخص ها، آنها را اطلاع رسانی نماییم تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
عضو هیات دولت خواهان تولید یك مجمع برای توسعه شهر هوشمند در همه مراكز استانی شد و اظهار داشت: معضلات توسعه زیرساخت های ارتباطی یكی از مشكلات بین شهرداری ها و رگولاتوری ارتباطی است كه نبود یك رابطه تعریف شده مشكلاتی را به دنبال داشته است.
اكنون تحقق شهرهوشمند و رسیدن به اقتصاد دیجیتال نیازمند رسیدن به خانه هایی هوشمند است كه به نظر وزارت راه وشهرسازی باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشد.
اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام **2078*2025


1397/01/05
12:31:51
5.0 / 5
4615
تگهای خبر: انرژی , برق , تولید , سوخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز