بزرگترین شركت های نفت و گاز جهان كدامند؟

بزرگترین شركت های نفت و گاز جهان كدامند؟ خبرگزاری نفت و گاز: صنعت نفت از نظر سود منافع عظیمی را كسب می كند و از اوایل قرن بیستم با تداوم رشد تقاضا برای نفت، به روند رشد ادامه داده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خیلی از شركت های نفت توسط شركت های بزرگتر خریداری شده یا به علت قوانین ضدانحصارطلبی ناچار شده اند به شركت های كوچكتری تبدیل شوند. خیلی از شركت ها رشد كرده و طی چند دهه گذشته بسیار موفق بوده اند. تاسیسات آنها رشد كرده و سرمایه گذاری آنها به سایر كشورها گسترش یافته و سود سالانه آنها را به ده ها میلیارد دلار رسانده است.

این گزارش با نقل از وب سایت "ماركتینگ ۹۱" به بررسی ۱۰ شركت نفت و گاز برتر دنیا در بازارها پرداخته است. این شركت ها عبارتند از:

۱- رویال داچ شل

ذخایر جهانی قطعی رویال داچ شل معادل ۱۳.۹ میلیارد بشكه نفت می باشد. شل حداقل ۴۴ هزار پمپ بنزین را در دنیا اداره می كند كه بزرگترین شبكه خرده فروشی این سوخت در دنیا به حساب می آید. این شركت علاوه بر اكتشاف و تولید نفت و گاز، سرمایه گذاریهای در نفت شنی آتاباسكا دارد.

این پروژه شامل تبدیل نفت شنی آلبرتا به روغن های مصنوعی است. سایر بخش هایی كه این شركت حضور دارد شامل تولید محصولات پالایش شده و تجارت مواد شیمیایی و گاز و برق، توسعه انرژی تجدیدپذیر و حمل گاز طبیعی است. عمده تولید نفت این شركت در نیجریه، آمریكا و انگلیس انجام می گیرد. شل به علت شبكه توزیع گسترده این شركت، در بین یكی از بزرگترین شركت های نفت و گاز جهان در سال ۲۰۱۷ قرار گرفت.

۲- سینوپك شانگهای پتروكمیكال

چین برای یك مدت طولانی چندان در عرصه پتروشیمی فعال نبود اما به تازگی این كشور وارد صنعت پتروشیمی شده و شركت های مانند سینوپك به بازیگران جهانی بزرگ بدل شده اند. سینوپك در اكتشاف و تولید نفت و محصولات نفتی فعالیت دارد و بزرگترین تولیدكننده اتیلن در چین است و همینطور روغن ها و سوخت هایی بر پایه نفت و سایر و مواد پتروشیمی مانند بنزن را تولید می كند. سینوپك عموما محصولاتش را برای چین تامین می كند و عمده درآمدش از شرق این كشور است.

۳- پتروچاینا

پتروچاینا یك شركت چینی دیگر است كه در حوزه نفت و محصولات مرتبط قدرتمند شده است. این شركت زیرمجموعه شركت ملی نفت چین است و ظرفیت تولیدی آن حدود دو سوم از الزامات نفت و گاز چین است.

ذخایر نفت قطعی پتروچاینا معادل ۱۰.۸ میلیون بشكه و ذخایر گاز طبیعی این شركت معادل ۶۹.۳ تریلیون فوت مكعب است. پتروچاینا ۱۳ كارخانه پتروشیمی و ۲۹ پالایشگاه را اداره می كند و حداقل ۵۳۴۰۰ كیلومتر خط لوله برای انتقال محصولات پالایش شده و گاز طبیعی دارد.

۴- شورون

شركت شورون بزرگترین شركت نفت و گاز در آمریكا بوده و در حدود ۸۰۰۰ پمپ بنزین در سراسر این كشور و حدود ۶۰۰۰ پمپ بنزین در خارج از این كشور سهم دارد. این پمپ بنزین ها عموما تحت برندهایی مانند شورون، كالتكس و تگزاكو فعالیت می نمایند. این شركت علاوه بر نفت، ۵۰ درصد سهم در شركت شورون فیلیپس كمیكال دارد. شورون معادل ۱۱.۲ میلیارد بشكه نفت ذخیره دارد و ۲.۶ میلیون بشكه در روز نفت تولید می كند. این شركت از ظرفیت پالایش ۱.۸ میلیون بشكه در روز برخوردار بوده و ۵۵۰۰ مایل خط لوله برای انتقال نفت و گاز دارد.

۵- اكسون موبیل

اكسون موبیل در سال ۲۰۱۷ پایینتر از شورون ایستاد با این همه این به معنای آن نیست كه شركت كوچكی است. اكسون موبیل در حداقل ۱۹۰۰۰ پمپ بنزین در سراسر جهان سهم دارد كه حدود ۴۰۰۰ پمپ بنزین بیشتر از شورون است و ذخایر نفتی این شركت معادل ۲۴.۷ میلیارد بشكه است. این شركت ظرفیت تولید ۵ میلیون بشكه نفت و ۱۳۶ هزار بشكه در روز روغن را دارد. اكسون ۲۳ پالایشگاه را در ۱۴ كشور دارد و یكی از برترین شركتهای نفت و گاز است.

۶- شركت BP

شركت BP یك شركت نفت انگلیسی است كه هم اكنون در حدود ۲۸ كشور نفت و گاز اكتشاف می كند. این شركت معادل ۱۷ میلیارد بشكه نفت در ذخایر خود داشته و ظرفیت فراوری در ۱۵ پالایشگاه این شركت به ۳.۲ میلیون بشكه نفت در روز می رسد. شركت BP همینطور منافع زیادی در پتروشیمی دارد كه سهم شایانی در درآمدش دارد. این شركت نفتی محصولات نفتی خویش را برای حدود ۱۷۲۰۰ پایگاه خرده فروشی BP در جهان تامین می كند و بازارش به حداقل ۵۰ كشور گسترده می گردد.

۷- توتال

توتال با حضور در حداقل ۱۳۰ كشور، یكی از بزرگترین شبكه های توزیع نفت و گاز در جهان است. این شركت در همه بخش های صنعت نفت شامل فعالیت های بالادستی و بازاریابی و همینطور تمهیدات خدمات در بخش های پالایش، تجارت و حمل حضور دارد.

توتال همینطور موادی با پایه شیمیایی شامل كودها و مواد پتروشیمی را تولید می كند. مواد شیمیایی تخصصی برای بازار مصرفی و صنعتی مانند چسب، فراوری لاستیك و آبكاری و محصولات رزین تولید می كند. بعلاوه توتال منافع وسیعی در بخش تولید برق دارد و به علت دارایی های وسیعی كه دارد، در بین برترین شركت های نفت و گاز جهان قرار گرفته است.

۸- انی

نام انی ممكن است كوتاه باشد اما در واقعیت، بزرگترین شركت نفت ایتالیا با فعالیت هایی در گاز طبیعی، نفت، خدمات میدان نفتی و پتروشیمی است. انی به تازگی فعالیتش را به تولید نیرو توسعه داده است. زیرمجموعه های اصلی انی شامل انی پاور برای تولید برق، سایپم برای خدمات میدان نفتی، ایتال گاز برای انتقال گاز، اسنم ریته گاز برای فعالیت خط لوله و اسنم پروگتی برای مهندسی و قراردادها هستند. انی معادل ۶.۸ میلیارد بشكه ذخایر قطعی نفت دارد كه عمده آن در ایتالیا و آفریقا است. انی یكی از بزرگترین شركت های نفتی در سراسر اروپا است.

۹- پتروناس

پترولیام ناسیونال برهاد (پتروناس) یك شركت سرمایه گذاری نفت و گاز در رابطه با دولت می باشد كه در پتروشیمی، نفت و گاز طبیعی فعالیت می كند. این شركت همینطور نفت و گاز و محصولات آنها را به مقصدهای مختلف در جهان صادر می كند و این فعالیت ها را با استفاده از زیرمجموعه های اصلی خود شامل پتروناس كمیكال، بینتولو پورت، پتروناس داگان گان، كی ال سی سی پراپرتی هولدینگز، ام آی اس سی و پتروناس گاز انجام می دهد. پتروناس منافع تجاری در حدود ۳۵ كشور دارد. محصولات و خدماتش شامل اكتشاف بالادستی، تولید، پالایش پایین دستی، بازاریابی و توزیع است.

۱۰- پمكس

شركت دولتی نفت و گاز مكزیك كه به انگلیسی مكزیكن پترولیوم شناخته می شود. این شركت دارایی هایی دارد كه فراتر از ۴۰۰ میلیارد دلار است. پمكس اكتشاف، تولید و پالایش و همینطور توزیع نفت را در مكزیك و نقاط دیگر انجام می دهد. پمكس منافعی در گاز طبیعی، سوخت و سایر مواد پتروشیمی دارد كه همگی آنها كاملا توسط دولت اجرا می گردد.
1397/01/09
11:15:35
5.0 / 5
4795
تگهای خبر: برق , بنزین , پالایشگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز