تركیه، گزینه واردات آب به ایران؟

تركیه، گزینه واردات آب به ایران؟ خبرگزاری نفت و گاز: چندی قبل معاون اول رییس جمهور صراحتا اعلام نمود كه برای احیای دریاچه ارومیه كارهای مطالعاتی انتقال آب از كشورهای خارجی و دریای خزر كلید خورده است. اكنون بررسی های صورت گرفته نشان داده است كه دریاچه وان تركیه یكی از گزینه های احیای مشخص شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، گزینه انتقال آب از دریای خزر و دریاچه وان به دریاچه ارومیه از سال ۱۳۹۵ مورد بحث و گفت گو قرار گرفته و در این بین خیلی از كارشناسان و صاحب نظران معتقدند كه باتوجه به اینكه دریاچه ارومیه بیش از ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریای آزاد قرار گرفته، انتقال آب از دریاچه وان كه حدود ۲۰۰ متر بالاتر از دریاچه ارومیه است ساده تر و كم هزینه تر از دریای خزر است كه بیش از ۲۰ متر پایین تر از دریای آزاد است.

در آن زمان عیسی كلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه هم با تاكید بر اینكه ترك ها به انجام انتقال آب از دریاچه وان مایل هستند اظهار نمود: بخشی از مطالعات این طرح صورت گرفته و در حال تكمیل است. مطالعات این پروژه از لحاظ شیمیایی توسط دانشگاه های مراغه، تربیت مدرس و ارومیه صورت گرفته و نتایج آن به سوئیس ارسال شده است.

وی با اشاره به اینكه شوری دریاچه وان كمتر از دریاچه ارومیه است افزود PH دریاچه وان ۹.۲ است و PH دریاچه ارومیه ۷.۴ است ازاین رو از لحاظ شیمیایی تركیب آنها مشكلی ندارد. مطالعات بخش بیولوژیكی این پروژه در حال انجام می باشد كه در صورت مثبت بودن نتایج آن وارد مذاكره با ترك ها خواهیم شد. كلانتری با اشاره به اینكه ترك ها از لحاظ مهندسی جلوتر از ما هستند اظهار داشت: آنها می توانند آب را تا مرز ایران انتقال دهند. مناسب می باشد كه این آب به قسمت شمال دریاچه وارد شود. شوری دریاچه ارومیه به خاطر وجود كوه های نمكی در ضلع شمال غربی دریاچه است كه در صورت ورود آب از وان، شوری دریاچه كاسته می شود. دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینكه اگر مطالعات تكمیل شود مذاكرات فنی و سیاسی آن شروع می گردد اظهار داشت: اگر بتوانیم ۱.۵ تا دو میلیارد متر مكعب آب از دریاچه وان وارد دریاچه ارومیه نماییم، اتفاق خوبی خواهد بود.

همچنین حجت احمدی عضو هیئت علمی سازه های آبی دانشگاه ارومیه معتقد می باشد با عنایت به اختلاف تراز یك هزار و ۳۰۰ متری موجود بین دریاچه ارومیه و دریای خزر این امكان از نظر فنی و اقتصادی قابل توجیه نیست چون اگر بخواهیم برای انتقال یك میلیارد متر مكعب آب، ایستگاه پمپاژ احداث نماییم باید نیروگاهی با هفت برابر ظرفیت نیروگاه اتمی بوشهر داشته باشیم. وی در مورد انتقال آب از دریاچه وان اظهار داشت: این مساله هنوز در مرحله مطالعات زیست محیطی است تا بررسی شود كه از لحاظ محیط زیستی مشكل جدیدی پیش نیاید. به نظر من اجرای این طرح برای كوتاه مدت می تواند مثبت باشد چراكه علاوه بر اقتصادی بودن با عنایت به اختلاف ۳۰۰ متری تراز دو دریاچه، امكان تولید انرژی برق آبی در مسیر انتقال هم وجود دارد و حجم آب انتقالی در حدود یك میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مكعب در سال می تواند تراز سطح آب دریاچه را در حد قابل قبولی بالا ببرد.

البته در این بین نظرهای مخالفی هم وجود دارد؛ به صورتی كه كامران زینال زاده، رئیس پژوهشكده مطالعات دریاچه ارومیه می گوید: انتقال آب از دریای خزر دیدگاه كارشناسی نیست و توجیهی ندارد كه آب دریای خزر را با این فاصله و شرایط بیاوریم. در مورد دریاچه وان هم باید اظهار داشت كه مشكلات انتقال آب از دریاچه وان بسیار بیشتر از مزایای احتمالی در این طرح است و باید با دقت بیشتر نتایج احتمالی این طرح بررسی شود. در هر حال، بهتر است بجای یافتن گزینه های جدید جهت تامین آب، مشكلاتی كه ناشی از سوءمدیریت و عدم رعایت قانون در حوضه است را بر طرف نماییم.

گرچه این طرح تا كنون وارد مرحله اجرا نشده اما دولت در آخرین تصمیم های خود طرح انتقال آب از دریای خزر و از خارج كشور به دریاچه ارومیه كه جز اولین مصوبات هیات دولت بود را در دستور كار قرار داده، چندی قبل هم اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با تاكید بر اینكه مبحث احیاء دریاچه ارومیه به هیچ وجه نمی تواند از دستور كار دولت ایران خارج شود اعلام نمود: حتی اگر نیاز باشد كه میلیاردها دلار اعتبار خارجی برای این كار اختصاص دهیم كه طرح های انتقال آب از خارج از كشور به دریاچه ارومیه اجرا نماییم حتما این كار را انجام خواهیم داد.

طرح احیا دریاچه ارومیه از ابتدا كار دولت یازدهم جز شعارهای اصلی این دولت بوده اما علی رغم اقداماتی كه صورت گرفته شاهد نتیجه درخشانی نیستیم بنابراین انتظار می رود دولت امید در سال های باقی فعالیت خود تمامی جنبه های پروژه های احیای این دریاچه را در نظر بگیرد و با اجرای بهترین راهكار به احیا دریاچه ارومیه سرعت ببخشد.
1397/01/19
14:21:45
5.0 / 5
5988
تگهای خبر: نیروگاه , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز