آیا ماموریت اوپك آخر یافته است؟

آیا ماموریت اوپك آخر یافته است؟ خبرگزاری نفت و گاز: به نظر می رسد هدف اوپك برای حذف مازاد ذخایر جهانی نفت سرانجام حاصل شده است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در جدیدترین گزارش بازار نفت خود اعلام نموده كه مازاد عرضه به مدد تلاش های اوپك برای محدود كردن تولید، حدودا از میان رفته است. این آژانس اعلام نمود وظیفه ما نیست كه از جانب كشورهای حاضر در توافق وین اعلام نماییم كه ماموریت آنها تكمیل شده اما اگر دورنمای ما درست باشد، به نظر می رسد كه هدف مذكور حاصل شده است.

توافق وین شامل گروهی از تولیدكنندگان اوپك و غیراوپك است كه در سال ۲۰۱۶ توافق كردند به منظور حذف مازاد عرضه كه قیمت ها را به شدت پایین برده بود، تولیدشان را محدود كنند. گزارش آژانس بین المللی انرژی منعكس كننده گزارش ماهانه اوپك بود كه نشان داد تولید این گروه ۲۰۱ هزار بشكه در روز در مارس كاهش یافته و مازاد عرضه به كلی از میان رفته است.

عوامل عرضه و تقاضای بازار نسبت به گزارش ماه پیش آژانس در وضعیت مشابهی قرار داشتند. آژانس بین المللی انرژی در پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت به میزان ۱.۵ میلیون بشكه در روز تغییری نداد با این همه تصریح كرد كه مناقشات میان آمریكا و چین بر سر تعرفه های تجاری، مخاطراتی را برای دورنمای تقاضا به وجود آورده است. بعنوان نمونه یك درصد كاهش در رشد تولید ناخالص داخلی جهانی به كاهش رشد تقاضا به میزان ۶۹۰ هزار بشكه در روز منجر می گردد.

طبق گزارش آژانس، تقاضا برای نفت از مصرف كمتر بانكر و حمل و نقل داخلی كمتر كالاهای مورد معامله كه مصرف نفت كوره و دیزل را می كاهد، تاثیر مستقیمی خواهد پذیرفت. تصویر عرضه هم وضعیت مشابهی دارد. انتظار می رود عرضه امسال ۱.۸ میلیون بشكه در روز رشد كند كه عموما تحت تاثیر رشد تولید آمریكا به میزان ۱.۳ میلیون بشكه در روز خواهد بود.

با این همه آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده كه پیش بینی عرضه تا حدودی به علت ریسك های جدید ممكن است دستخوش تغییر شود. مشكل ظرفیت خط لوله در منطقه شیل پرمیان ممكن است نرخ رشد عرضه شیل آمریكا را كم كند. این نگرانی وجود دارد كه مشكل كمبود ظرفیت خط لوله، اختلاف قیمتی كه برای وست تگزاس اینترمدیت میدلند در برابر هیوستون مشاهده شده را به ركورد حدود ۹ دلار در هر بشكه برساند. این مساله در كانادا هم همانند آمریكا صدق می كند.

روی دیگر سكه، كاهش تولید غیرمنتظره اوپك است. طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، حدود ۸۰۰ هزار بشكه در روز از میزان عرضه این گروه كاسته شده و تاثیر توافق كاهش تولید اوپك و غیراوپك را تقویت كرده است. افت چشمگیر تولید ونزوئلا از توافق كاهش تولید حمایت كرده و كمك كرد نرخ پایبندی اوپك به این توافق در مارس به ۱۶۳ درصد صعود كند.

این توافق موفق شده بازار نفت را متوازن كند. با عنایت به این كه تنها نیمی از عرضه نفت جهانی مشمول این محدودیت شده و رشد تقاضا برای نفت مستمر بوده تاثیر آن بر ذخایر قابل توجه به حساب می آید. ذخایر جهانی كاهش پیدا كرده و مازاد ذخایر در كشورهای سازمان توسعه و همكاری اقتصادی به ۳۰ میلیون بشكه بالای متوسط پنج ساله رسیده است. از جانب دیگر ذخایر محصولات پالایش شده پایین میانگین پنج ساله قرار دارد.

آژانس اعلام نموده اگر تولید ثابت بماند و پیش بینی تقاضا محقق شود، بازار می تواند شاهد كاهش ذخایر به میزان ۰.۶ میلیون بشكه در روز تا آخر سال باشد. البته آمار مربوط به ذخایر كامل نیست. آمار سازمان توسعه و همكاری اقتصادی دوماه دیرتر منتشر می گردد و دورنمای وضعیت بازار را با تاخیر فراهم می كند. همینطور آمار ذخایر در خارج از این سازمان كه در مقطع كنونی عمده رشد تقاضا را به خود مختص كرده است، چندان واضح نیست و نتیجه گیری در مورد وضعیت بازار نفت را دشوار می سازد.

با در نظر گرفتن این موارد آژانس بین المللی انرژی اعلام نموده هدف تعادل مجدد بازار ممكن است تحقق یافته باشد. در گزارش این آژانس آمده است: ممكن است زمانی كه آمار ذخایر سازمان توسعه و همكاری اقتصادی در یك یا دو ماه آینده منتشر می شود، معلوم شود كه سطح ذخایر نفت اعضای این سازمان به متوسط پنج ساله بازگشته و یا حتی به پایین این سطح سقوط كرده است.

حتی با این حال كه به نظر می رسد اوپك به هدف كاهش سطح ذخایر دست یافته است، به نظر می رسد این گروه می خواهد به كاهش تولید تا آخر امسال ادامه دهد. شاید این به معنای آن باشد كه اوپك معیار جدیدی را برای توجیه ادامه كاهش تولید فرمول بندی خواهد نمود. اولیویه جیكوب از شركت پتروماتریكس در این باره به رویترز اظهار داشت: اوپك در حال دستیابی سریع به اهدافی است كه برای اولین بار اعلام نموده بود و اگر می خواهد این توافق در نیمه دوم سال هم ادامه پیدا كند ناچار خواهد بود معیار جدیدی را در نشست ژوئن مطرح كند.
1397/01/27
16:07:12
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز