وزیر نیرو: میزان بارشها در كشور 44 درصد كاهش پیدا كرد

وزیر نیرو: میزان بارشها در كشور 44 درصد كاهش پیدا كرد خبرگزاری نفت و گاز: آبادان - وزیر نیرو اظهار داشت: در سال آبی 96- 97 در مجموع 117 میلیمتر بارش در سطح كشور داشته ایم كه این میزان 44 درصد نسبت به سال قبل كاهش نشان داده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا رضا اردكانیان عصر چهارشنبه در آیین بهره برداری از طرح سد سلولی در خرمشهر با اشاره به اینكه وزارت نیرو مسئول تامین آب و برق پایدار، تصفیه پساب و تولید انرژی در كشور است اظهار داشت: این خدمت در قالب ساختار های متنوعی در سطح كشور در حال انجام می باشد.
وی وضعیت بارشهای سال قبل را نامطلوب دانست و اظهار نمود: این میزان كاهش بارشها طی سالهای اخیر در ایران و منطقه بی سابقه بوده و سالی خشك برای كشور رقم زده است.
اردكانیان اظهار داشت: وضعیت جوی كشور طی سالهای اخیر نشان داده است كه فضای جوی ما به سمت گرمی و كم بارشی پیش می رود كه این به معنای تغییر اقلیم است و بنابراین باید آماده تغییرات وسیعی در نحوه مصرف آب باشیم.
وزیر نیرو اظهار داشت: تغییر اقلیم ما را وادار كرده كه از همه فناوری ها و تكنولوژی ها برای تامین آب مورد نیازمان استفاده نماییم و باید برای تامین آب مورد نیازمان در آینده به فكر استفاده های فرامرزی باشیم.
اردكانیان با اشاره به وجود چهار میلیارد متر مكعب پساب سالانه در كشور اضافه كرد: اگر ما پساب ها را كنترل نكنیم علاوه بر اینكه منابع ضروری آب را از بین برده ایم آبهای شیرین را هم در معرض آلودگی قرار خواهیم داد بنابراین مبحث جمع آوری و تصفیه پساب باید جدی گرفته شود.
وی اظهار داشت: منابع زیرزمینی و رو زمینی آب كشور هم اكنون در معرض خطر آلودگی است و باید نسبت به این مورد فكری اساسی نماییم و اصولی با آن برخورد نماییم.
وزیر نیرو با اشاره به اینكه باید با واحدهای صنعتی كه پساب را در آب های شیرین رها می كنند برخورد جدی شود اظهار داشت: هر واحد صنعتی كه با هدف اقتصادی و كسب درآمد راه اندازی می گردد باید برای تصفیه پساب آن هم سرمایه گذاری شود تا از آلوده شدن محیط زیست كه یك جرم به حساب می آید جلوگیری نماییم.
اردكانیان اضافه كرد: مسایل محیط زیست و بحث اشتغال به سهم خود باید مورد توجه قرار گیرد و متناسب با شان مردم منطقه با آن برخورد شود.

*احیای بخش مهمی از نخیلات منطقه
وزیر نیرو اظهار داشت: با بهره برداری از پروژه سد سلولی بخش بزرگی از اراضی كشاورزی آبادان و خرمشهر از شبكه مدرن آبی برخودار می شود، تابحال 10 هزار میلیارد ریال اعتبار صرف پروژه سد سلولی شده و تا چهارسال آینده این پروژه به صورت كامل به اتمام می رسد.
وی ادامه داد: با اتمام این پروژه سه سد و یك كانال انحرافی و 2 ایستگاه پمپاژ به بهره برداری می رسند و بخش مهمی از نخیلات این منطقه احیا می گردد.
وزیر نیرو اظهار داشت: بدین سان با تامین آب برای صنعت و كمك به شرایط زیست محیطی و رشد و اشتغال در این منطقه كمك می گردد.
وی با اشاره به اینكه طرح های مربوط به استان خوزستان طرح های متنوعی است، اظهار داشت: در طرح های تصفیه پساب و طرح های متنوع آب افراد زیادی مشغول به كار هستند و امید است با حمایت و نظارت و پشتیبانی دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بتوانیم هر چه زودتر به نقطه ای برسیم كه با اطمینان انرژی و آب مطمئن و پایدار و با كیفیت در اختیار مردم خوزستان قرار دهیم.
وزیر نیرو اضافه كرد: در سطح كشور سال آبی از خشك ترین سال ها در نیم قرن اخیر داشته ایم و در برخی از مناطق كشور هنوز میزان بارندگی به 25 درصد سال قبل هم نرسیده است این در شرایطی است كه بخش عمده سال آبی پشت سر گذاشته شده و گریزی از تجدید نظر جدی در شیوه مصرف نداریم.
اردكانیان اضافه كرد: هم اكنون این مورد در دستور كار قرار گرفته و با مصرف صحیح تر و صرفه جویی امید است كمك نماییم تا بحث تامین انرژی برای تابستان را كنترل نماییم.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا وزیر نیرو بعد از افتتاح طرحهای یاد شده در آبادان به شهرستان كارون سفركرد.
قرار است در این سفر2 روزه وزیر نیرو به خوزستان پروژه آبرسانی روستایی چمیان شهرستان كارون افتتاح و عملیات اجرایی خط و پست GIS 400/230 كیلو ولت شركت فولاد خوزستان آغاز شود.
دیدار با آیت الله جزایری، نماینده ولی فقیه در استان و بهره برداری از ساختمان مركز مانیتورینگ داده های آب و هواشناسی مركز داده (دیتاسنتر) سازمان آب و خوزستان هم برنامه پایانی اولین روز سفر اردكانیان به خوزستان است.
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، وزیر نیرو بامداد پنجشنبه در مراسم بهره برداری و آبگیری سد تنظیمی آریوبرزن و واحد دوم نیروگاه مارون در بهبهان حضور پیدا می كند.
آغاز عملیات اجرایی سامانه مشترك انتقال آب آشامیدنی و كشاورزی برای شهرستان های ایذه و باغملك و همزمان اعلام شروع عملیات اجرایی شبكه فاضلاب، نصب انشعابات فاضلاب و اصلاح شبكه توزیع شهر ایذه بخشی دیگر از برنامه اردكانیان در سفر به استان خوزستان است.
وزیر نیرو پیش از ظهر پنجشنبه، راهی دزفول می گردد تا ضمن آغاز عملیات اجرایی پست 400/132 كیلوولت جندی شاپور، طرح آبرسانی به شهرستان دزفول، ساختمان امور آب دزفول و همزمان اعلام شروع عملیات اجرایی شبكه فاضلاب و نصب انشعابات و اصلاح شبكه توزیع آب این شهر را به بهره برداری برساند.
بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته، شروع عملیات اجرایی شبكه فاضلاب و نصب انشعابات فاضلاب شهر اندیمشك و همزمان اعلام شروع عملیات اجرایی چاه های چم گلك و تكمیل تلمبه خانه طرح جامع اندیمشك عصر پنجشنبه با حضور وزیر نیرو اجرایی می گردد.
اردكانیان پیش از عزیمت به تهران ضمن بهره برداری از طرح آبرسانی به شهرستان شوشتر و ساختمان بهره برداری طرح كارون، نشستی با استاندار، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران صنعت آب و برق خوزستان خواهد داشت.
7165/7100/6064


1397/01/29
22:58:13
5.0 / 5
5010
تگهای خبر: انرژی , برق , عملیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز