رییس انجمن علمی انرژی بادی ایران:

دوران سوخت های فسیلی به سر آمده است

دوران سوخت های فسیلی به سر آمده است خبرگزاری نفت و گاز: اهواز - رییس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران اظهار داشت: باید پذیرفت با وجود داشتن منابع عظیم سوخت های فسیلی، دوران نفت و گاز برای تولید انرژی الكتریكی به سر آمده و تولید انرژی بادی اهمیت بیشتری دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا سید هاشم اورعی چهارشنبه در یازدهمین همایش استانی توسعه انرژی بادی در سرسرای مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار نمود: مهد انرژی بادی در دنیا دانمارك است كه رتبه اول را دارد و 45 درصداز كل انرژی الكتریكی مصرفی را از توربین های بادی تامین می كند و مقرر است تا سال 2020 به 60 درصد برسد.
وی اضافه كرد: امروز سهم صنعت انرژی بادی در اقتصاد جامعه اروپا 36 میلیارد یورو شده و 263 هزار اشتغال مستقیم بوجود آورده است.
اورعی ادامه داد: وزارت نیرو تمام دغدغه خویش را برای توسعه نیروگاه های حرارتی گذاشته و آمار این وزارت نشان داده است كه حدود 20 درصد از كل آلایندگی كشور ناشی از كار نیروگاه های حرارتی است.
استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینكه نقش صنعت انرژی بادی در اقتصاد كشور، فراتر از تولید انرژی است اظهار داشت: بر مبنای بررسی انجام شده در انجمن انرژی بادی ایران، توسعه صنعت انرژی بادی در 13 پارامتر همچون اقتصاد كشور، اشتغال، جلوگیری از مهاجرت، امنیت مناطق مرزی، پدافند غیر عامل و برقراری توازن اقتصادی در نقاط مختلف كشور نقش مهمی ایفا می كند.
وی در مورد مشكلات موجود بر سر راه توسعه نیافتن انرژی بادی در كشور ظهار كرد: از آنجائیكه فاینانس و تامین مالی و بوروكراسی یا دیوان سالاری اداری همچون مهترین موانع و مشكلات بر سر راه این مساله است.
اورعی ادامه داد: یكی از خصوصیت های پروژه های بادی و خورشیدی سرمایه بر بودن آنهاست و برای اجرای برنامه ششم توسعه در بخش تجدید پذیر، سالانه حدود 60 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری لازم است.
رییس هیات مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران اضافه كرد: این سرمایه گذاری یك 2 راهی داخلی و خارجی دارد كه شبكه بانكی و صندوق توسعه ملی مربوط به حوزه داخلی است.
وی بیان كرد: دست اندركاران صنعت تایید می كنند امروز چیزی به نام بانك بر طبق تعریف استاندارد بانك در كشور وجود ندارد چون شبكه بانكی در همه دنیا موتور محركه اقتصاد و صنعت كشور است اما امروز شبكه بانكی ما با مشكل روبه رو است.
اورعی اظهار داشت: هرسال برداشت های مختلفی از صندوق توسعه ملی كشور انجام می گردد اما به نظر نمی رسد در شرایط فعلی، انرژی های تجدید پذیر اولویت این صندوق باشد.
استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینكه همینطور سیاست خارجی ما با جذب سرمایه گذاری خارجی همخوانی ندارد ادامه داد: در تدوین سیاست های كشور در صحنه بین المللی، اقتصاد در اولویت آخر است پس نمی توانیم سرمایه گذاری خارجی را جذب نماییم.
وی افزود: نداشتن امكانات تامین مالی بر سر راه توسعه انرژی های تجدید پذیر معلول است ولی علت همان دیوان سالاری یا بروكراسی های اداری است.
اورعی در مورد ظرفیت های ایران در توسعه انرژی بادی اظهار داشت: ظرفیت های خوبی همچون زمین و نیروی متخصص در تولید انرژی بادی در كشور وجود دارد به صورتی كه سالانه 250 هزار مهندس در كشور دانش آموخته می شوند و زیرساخت های صنعتی خوبی وجود دارد.
استاد دانشگاه صنعتی برلین هم در مورد چالش های اصلی در سرمایه گذاری خارجی در ایران اظهار نمود: همچون این مشكلات این است كه باید یورو وارد ایران كنند و هزینه ها به یورو و دلار پرداخت، و بعد بخواهند به ریال تبدیل و برگشت سرمایه بدهند.
پروفسور ریسبك اضافه كرد: با تغییر نرخ دلار و تغییرات قانون های روزمره كه شبانه روزی تغییر می كند سرمایه گذاری در ایران دشوار می باشد.
وی بیان كرد: احساس می كنم می توانم در توسعه اقتصادی خوزستان و ایران سهمی داشته باشم كه خارج از چهارچوب های اداری و قوانین بین المللی باشد.
استاد دانشگاه صنعتی برلین اظهار نمود: مسئولان خویش را با انگیزه برای سرمایه گذاری خارجی در حوزه انرژی های تجدید پذیر نشان می دهند اما وقتی در مقابل آنها قرار می گیریم هیچ ارتباط كلامی و اداری را نمی توان برقرار كرد و بركوراسی اداری واقعا دست و پاگیر است.
یازدهمین همایش استانی توسعه انرژی بادی به همت انجمن علمی انرژی بادی ایران با همكاری انجمن مهندسین برق و الكترونیك ایران شاخه خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز برگزارشد.
میزگرد تخصصی چالش های سرمای گذاری در انرژی های تجدید پذیر ایران و كارگاه های آموزشی معرفی تكنولوژی توربین بادی كوچك و معرفی فعالیت های مركز توسعه فناوری توربین بادی پژوهشگاه نیرو همچون برنامه های این همایش یك روزه بود.
3004/ 6037


1397/02/05
19:35:10
5.0 / 5
4490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز