اندوخته كلان غول نفتی روسیه در سایه تحریم ها

اندوخته كلان غول نفتی روسیه در سایه تحریم ها خبرگزاری نفت و گاز اندوخته كلان غول نفتی روسیه در سایه تحریم هابه گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، "سورگوت نفت گاز" در بیانیه ای اعلام نمود: حفاری سیبری نقدینگی این شركت به دلار را در سال قبل شش درصد افزایش داد. این شركت در شش سال قبل عمده نقدینگی خویش را به دلار آمریكا نگه داشته است.

سرمایه گذاران بعد از این كه وزارت خزانه داری آمریكا اوایل ماه میلادی جاری ولادیمیر بوگدانوف مدیرعامل "سورگوت نفت گاز" را در فهرست تحریم های خود قرار داد به دقت حساب های این شركت را دنبال می كند. اقدام آمریكا نگرانی هایی را در روسیه برانگیخته كه "سورگوت نفت گاز" ممكن است تحت تحریم ها قرار گیرد. این تحریم ها ممكن است سبب شود این شركت با دلارهایی كه نمی تواند به راحتی استفاده نماید سرگردان شود، زیرا بانك ها، پیمانكاران و مشتریان احیانا حاضر به همكاری با این شركت نخواهند شد.

علاقه مندی به دلار

"سورگوت نفت گاز" ترجیح می دهد عمده نقدینگی خویش را به دلار آمریكا ذخیره كند. مجازات های مشابه ضد اولگ دریپاسكا، میلیاردر روسی و شركت "روسال" پیش از این بازار را ملتهب كرده بود، زیرا پیمانكاران و بانك ها همكاری های خویش را با این غول آلومینیوم متوقف كرده بودند.

به گفته الكسیس پانیچ، از شركای شركت حقوقی بین المللی "هربرت اسمیت فری هیلز"، اگر سورگوت با تحریم های مشابه "روسال" روبه رو شود این شركت ممكن است در استفاده از دلار مشكلاتی داشته باشد، زیرا همه مبادلات دلاری تحت نظارت آمریكا قرار دارد. بانك های روسی ممكن است سپرده های دلاری را تحت قراردادهای فعلی نگه دارد، اما سورگوت ممكن است در تمدید قراردادها و گذاشتن نقدینگی بیشتر مشكلاتی پیدا كند.

"سورگوت نفت گاز" در تحریم های آمریكا كه در سال ۲۰۱۴ بر سر نقش روسیه در منازعه مرگبار اوكراین وضع شده بود، قرار داشت. این محدودیت ها تامین فناوری و دسترسی به بازارهای سرمایه خارجی را هدف گرفته بودند كه برای این شركت حیاتی نبود و بر فعالیتش تاثیر نگذاشت. "سورگوت نفت گاز" استقراض نمی كند، زیرا به اندازه ای پول خرج می كند كه تولید خویش را حفظ كند و از خریداری شدن اجتناب كند.

مالكان این شركت همچنان یك راز باقی مانده اند. این شركت توسط بوگدانوف اداره می گردد كه یكی از آخرین مدیران دوران شوروی است و عموما متعلق به كارمندانش است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بوگدانوف ۶۶ ساله موقعیت خود در "سورگوت نفت گاز" را در اواسط دهه ۱۹۹۰ زمانی كه بعد از فروپاشی شوروی دولت به علت كمبود نقدینگی جواهرات صنعتی روسیه را به حراج گذاشت، تحكیم كرد. صندوق بازنشستگی سورگوت ۴۰ درصد از این شركت را خریداری كرد كه چند سال بعد بین ده ها نهاد حقوقی تقسیم شد. این نهادها و جانشینان آنها تا آخر سال ۲۰۱۶ حدود یك تریلیون روبل در سرمایه گذاری های بلندمدت در این شركت داشتند. هیچ كس در هیچ زمانی بیش از پنج درصد سهم در "سورگوت نفت گاز" نداشته است. بدین سان این شركت ناچار نیست نام های آنها را فاش كند. بوگدانوف كه رسما كمتر از یك درصد در این شركت سهم دارد، اعلام نموده این نقدینگی كمك خواهد نمود "سورگوت نفت گاز" در یك بحران دوام بیاورد.
1397/02/09
23:27:15
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: تحریم , خرید , گاز , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز