مدیرعامل شركت گاز:

گازرسانی به روستاهای قم تا سال 98 تكمیل می گردد

گازرسانی به روستاهای قم تا سال 98 تكمیل می گردد خبرگزاری نفت و گاز: قم- مدیرعامل شركت گاز قم، ضریب نفوذ گاز در روستاهای این استان را 80 درصد اعلام نمود و اظهار داشت: تا آخر امسال این ضریب به 90 درصد و تا آخر سال 98 به 100 درصد می رسد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، علیرضا نصیری عصر پنجشنبه در آیین گازرسانی به دو روستای وشنوه و اَوِل بخش كهك قم، اضافه كرد: هم اینك 114 روستا گازرسانی و 34 روستا در حال گازرسانی است كه امیدواریم تا هفته دولت امسال گازرسانی به 22 روستای قم تكمیل و روستاهای باقی مانده هم تا آخر سال 98 از نعمت گاز بهره مند شوند
در استان قم 156 روستا وجود دارد
وی گازرسانی به این 2 روستارا آرزوی اهالی آن دانست و اظهار داشت: كار علمك گذاری به اتمام رسیده و امروز تعدادی از خانه های روستایی با تكمیل لوله كشی ساختمان خود، كنتور گاز هم دریافت نمودند.
نصیری با اشاره به روند سخت و پیچیده استخراج، استحصال و انتقال گاز اظهار داشت: ایران بعنوان دومین كشور دنیا از جهت مخازن گازی است ولی پیش از انقلاب بخش زیادی از گاز صادر می شد و شهرها و روستاهای كشور محروم از این نعمت الهی بودند.
وی ادامه داد: هم اكنون 515 هزار كیلومتر شبكه گازرسانی در سطح كشور اجرا شده كه با اجرای آن 28 میلیون مشترك شامل 23 میلیون در شهر و 5 میلیون در روستاهای كشور از نعمت گاز بهره مند هستند.
وی ضریب نفوذ گازرسانی در شهرهای كشور را 80 درصد دانست و ادامه داد: به جز استان سیستان و بلوچستان كه گازرسانی به آن در حال اجراست تمام شهرهای كشور از نعمت گاز برخوردار شده است.
وی با اشاره به اینكه 750 میلیون متر مكعب در روز، میزان گاز مصرفی كشور است اظهار داشت: ظرفیت استحصال گاز در كشور یك میلیارد متر مكعب است كه بخشی از این گاز كه فراتر از مصرف كشور است برای ارزش افزوده به كشور های دیگر صادر می گردد.

** تكمیل پروژه های آب رسانی به روستاهای قم نیازمند 520 میلیارد ریال اعتبار است
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی قم هم در این آئین با اشاره به اجرای طرح اتصال روستاهای استان به آب های انتقالی از سرشاخه های دز اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح بهره مندی روستاهای قم از نعمت آب شرب شیرین، با كیفیت و پایدار می باشد.
محمد احمدی جبلی با اشاره به اینكه طرح انتقال آب سرشاخه های دز به روستاهای كهك قم در سال 92 شروع شده است، اضافه كرد: از 156 روستای استان تابحال 48 روستا به سرشاخه ها وصل و 108 روستا باقی مانده است كه امیدواریم بتوانیم با تامین اعتبار مورد نیاز، آنها هم از آب شیرین و پایدار بهره مند نماییم.
وی با تاكید بر اینكه تا نیمه اول سال 98، 25 روستای دیگر قم به سرشاخه های دز متصل می گردد ادامه داد: آبرسانی به 17 روستای بخش كهك و 18 روستای دهستان قمرود در حال اجرایی شدن است.
جبلی اعتبار مورد نیاز برای تكمیل پروژه های آبرسانی به روستاهای قم را 520 میلیارد ریال برآورد كرد و اضافه كرد: در صورت تامین اعتبار پنج روستای دیگر بخش كهك هم تا شهریور ماه سال آینده از نعمت آب پایدار برخوردار می شوند ضمن اینكه 2 فاز از طرح آب رسانی به روستاهای دهستان قم در حال اتمام است.
3 طرح زیر ساختی شامل آب رسانی به روستای لنگرود و تكمیل گازرسانی به 2 روستای وشنوه و اَوِل قم با اعتبار 82 میلیارد ریال با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی و مسئولان این استان در بخش كهك قم به بهره برداری رسید.
كهك یكی از بخش های قم با 2 دهستان فردو و كهك و 18 روستا است كه در جنوب این شهر قرار دارد و فاصله مركز بخش تا قم 30 كیلومتر است.
7404/ 6133/


1397/03/04
14:11:27
5.0 / 5
4868
تگهای خبر: گاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز