علت كاهش مصرف سوخت در نروژ

علت كاهش مصرف سوخت در نروژ خبرگزاری نفت و گاز: فروش اغلب سوختها در نروژ به علت رشد روزافزون بكارگیری خودروهای برقی، سال قبل برای اولین بار طی یك دهه اخیر كاهش پیدا كرد.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، خودروهای برقی تا مارس، ۳۷ درصد از كل فروش خودروهای جدید را تشكیل دادند و این امر به مدد تصمیم دولت برای برقی كردن خودروها بوده است. دولت نروژ به منظور تشویق مردم جهت استفاده از خودروهای برقی، یارانه های سخاوتمندانه و تخفیفهای مالیاتی را عرضه نموده است.

دولت این كشور می خواهد از سال ۲۰۲۵ به بعد همه خودروهای جدیدی كه در نروژ فروخته می شوند برقی باشند. در برابر چنین هدفی، رشد بكارگیری خودروهای برقی به رغم مشوقها كند بوده است. تنها هفت سال به موعد هدف گذاری شده باقی مانده و حدودا دو سوم خودروها در نروژ، غیربرقی هستند. اما استفاده از خودروهای برقی با روند فعلی به افزایش ادامه خواهد داد و تا سال ۲۰۲۵ خودروی غیربرقی در نروژ فروخته نخواهد شد. اما آیا چنین اتفاقی انتشار كربن در نروژ را كاهش خواهد داد؟

نروژ در جمع طرفداران محیط زیست، نه تنها به علت تشویق به استفاده از خودروهای برقی بلكه به علت تلاشهایش برای مبارزه با تغییرات جوی شهرت خوبی دارد. یكی از این اقدامات كوچك نگه داشتن جمعیت بوده كه به معنای انتشار كمتر كربن نسبت به همسایگان پرجمعیت تر است. همینطور این كشور رودخانه های زیادی دارد كه به معنای دسترسی به ظرفیت هیدروپاور است كه دیگران در اختیار ندارند. در این بین، نروژ یك صادركننده بزرگ نفت و گاز است.

حتی تولید نفت نروژ بعد از كاهش در اولین دهه هزاره جدید رو به رشد است و این كشور می خواهد رشد تولید نفت را حفظ كند. صادرات نفت ۱۵ درصد از تولید ناخالص داخلی نروژ بشمار می رود و باآنكه این رقم به اندازه اقتصادهای وابسته به نفت بالا نیست اما به اندازه كافی قابل توجه است تا دولت را وادارد اقداماتی برای افزایش تولید انجام دهد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، مصرف داخلی نفت هم همسو با افزایش فروش خودروهای برقی رشد داشته و از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۶ رشد مستمری داشت و بعد از آن اندكی كاهش پیدا كرد. روند تقاضا در نروژ نشان داده است كه حتی مشوقهای سخاوتمندانه همچون محل پارك رایگان، معافیت از مالیات و معافیت از پرداخت عوارض برای صفر كردن مصرف سوخت كافی نبوده است.

1397/03/07
13:25:24
5.0 / 5
4589
تگهای خبر: برق , تولید , سوخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز