نظرسنجی رویترز نشان داد

تولید نفت اوپك كاهش پیدا كرد

تولید نفت اوپك كاهش پیدا كرد خبرگزاری نفت و گاز: طبق یافته نظرسنجی رویترز، تولید نفت اوپك در ماه مه به علت افت تولید ونزوئلا، اختلال در روند عرضه نیجریه و پایبندی بالا به توافق محدودیت عرضه این گروه،  به پایین ترین میزان در ۱۳ ماه گذشته كاهش یافته است.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نظرسنجی رویترز نشان داد اوپك ۳۲ میلیون بشكه در روز نفت در ماه مه تولید كرد كه ۷۰ هزار بشكه در روز كمتر از آمار آوریل بوده است. آمار تولید مه پایین ترین میزان از آوریل سال ۲۰۱۷ به این سو به حساب می آید.

تحت پیمان نفتی با روسیه و سایر تولیدكنندگان غیراوپك، اوپك تولیدش را حدود ۱.۲ میلیون بشكه در روز كاهش داده تا مازاد عرضه را حذف كند. این توافق از ژانویه سال ۲۰۱۷ به اجرا درآمده و مقرر است تا آخر امسال اجرا شود.

اما بعد از اینكه نفت در اوایل ماه جاری به بالای ۸۰ دلار در هر بشكه صعود كرد، اوپك و روسیه در حال تغییر سیاست خود هستند و درباره تولید بیشتر مذاكره می كنند با این حال تحلیلگران انتظار دارند هر گونه افزایش تولید، محتاطانه باشد.

بر پایه نظرسنجی رویترز، پایبندی به توافق كاهش تولید قوی مانده است و در مه به ۱۶۳ درصد در مقایسه با ۱۶۶ درصد در آوریل رسید كه نشان داده است این تولیدكنندگان همچنان كاهش بیشتر از میزان توافق شده صورت می دهند.

بزرگترین كاهش عرضه مربوط به نیجریه به علت اختلالات غیرمنتظره بود. زیرمجموعه شركت "رویال داچ شل" برای صادرات نفت "بانی لایت" وضعیت اضطراری اعلام نمود در حالیكه بارگیری گرید "فوركادوس" با تاخیر مواجه گردید.

دومین كاهش بزرگ تولید مربوط به ونزوئلا بود كه صنعت نفت این كشور به علت بحران اقتصادی از منابع مالی لازم محروم مانده است. تولید این كشور در ماه مه به ۱.۴۵ میلیون بشكه در روز كاهش پیدا كرد.

تولید در لیبی به علت ناآرامی بی ثبات مانده و تولید در شرق این كشور به علت گرمای بی سابقه هوا كه به مشكلات نیرو منجر گردید، محدودتر شده است.

عربستان سعودی و عراق كه بزرگترین تولیدكنندگان اوپك هستند در ماه مه اندكی بیشتر تولید داشتند اما تولید بالاتر آن ها برای جبران كاهش تولید سایرین كافی نبود.

طبق اظهارات منابع آگاه، تولید عربستان سعودی به علت نیاز به تولید بالاتر نیرو در این كشور، افزایش یافت اما پایین هدف اوپك ماند.

عراق كه دومین صادركننده بزرگ عضو اوپك است، بعد از كاهشی كه در آوریل داشت، با افزایش صادرات از جنوب این كشور، نفت بیشتری تولید كرد.

به گفته منابع آگاه، تولید در امارات متحده عربی كه امسال ریاست اوپك را در دست دارد، در ماه مه ثابت بود و این كشور همچنان پایبندی بالاتری به توافق كاهش تولید نسبت به سال ۲۰۱۷ نشان داد.

نیجریه و لیبی در ابتدا از مشاركت در توافق كاهش تولید معاف شده بودند اما بعد از اینكه تولیدشان بهبود یافت، اوپك از آن ها خواست در سال ۲۰۱۸ تولیدشان از سطح سال ۲۰۱۷ فراتر نرود. اوپك بر اساس كاهش تولیدی كه در اواخر سال ۲۰۱۶ مقرر كرد، سقف تولید در سال ۲۰۱۸ را ۳۲.۷۳ میلیون بشكه در روز هدف گذاری كرده است.

طبق نظرسنجی رویترز، اوپك حدود ۷۳۰ هزار بشكه در روز پایین این سطح در ماه مه نفت تولید كرد. نظرسنجی رویترز بر اساس آمار كشتیرانی كه از جانب منابع خارجی فراهم می گردد و همینطور آمار تامسون رویترز و اطلاعات منابع آگاه در شركت های نفتی، اوپك و شركت های مشاوره است.
1397/03/12
14:16:43
5.0 / 5
4312
تگهای خبر: اوپك , تولید , صادرات , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز