واگذاری لایه های نفتی پارس جنوبی به مرسك

واگذاری لایه های نفتی پارس جنوبی به مرسك به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیر برنامه ریزی تلفیقی شركت ملی نفت با اشاره به اینكه احتمال واگذاری توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی بر عهده مرسك وجود دارد با اشاره به خرید شاخه نفتی مرسك توسط توتال اظهار نمود: چنانچه توسعه لایه های نفتی به مرسك سپرده گردد، مرسك امنیت اطلاعات را در طرف ایرانی حفظ می نماید.


كریم زبیدی در گفت و گو با ایسنا، با تاكید بر اینكه مذاكرات با مرسك برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی ادامه دارد، اظهار كرد: مرسك هم برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی تمایل به همكاری دارد. همینطور برای توسعه این لایه از چند شركت خارجی دیگر دعوت شده است اما این شركت ها تا كنون جواب رسمی و قاطعانه ای به این دعوت نداده اند. در واقع نه این پیشنهاد را پذیرفته و نه آن را رد كرده اند.
وی به این سوال كه چنانچه شركت دیگری برای توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی ابراز تمایل نكند، توسعه این لایه ها به مرسك واگذار می گردد یا خیر؟ پاسخ داد: بله این احتمال وجود دارد و ما هم از این مساله استقبال می كنیم. زیرا مرسك در این كار تجربه دارد و توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی در طرف مقابل را انجام داده است. بنابراین زیر و بم های مخزن را می شناسد و اطلاعات كاملی در این زمینه دارد.
مدیر برنامه ریزی تلفیقی شركت ملی نفت در ادامه با اشاره به خرید شاخه نفتی مرسك توسط شركت توتال اظهار كرد: مرسك مسائل امنیتی را رعایت می كند. در كل اصول و مبانی رعایت می گردد. البته این مورد به نهادها و سازمان های دیگر مربوط می گردد.
بر اساس این گزارش، به تازگی شركت توتال فرانسه بخش نفتی مرسك را خریده و به نظر می رسد این اقدام سبب نگرانی ایران شده است. به طوری كه بیژن زنگنه، وزیر نفت كشورمان در یكی از اظهارات خود در مورد طرح توسعه لایه های نفتی پارس جنوبی گفت مذاكرات در این مورد ادامه دارد، اما خرید سهام بخش نفتی شركت دانماركی مرسك ازسوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران كرده است زیرا در این شرایط این شركت فرانسوی مجری طرح (اپراتور) سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این مورد نگران كننده است.


 

1396/07/14
18:21:40
5.0 / 5
5130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز