صرفه جویی، تنها گزینه روی میز مقابله با كم آبی در اردكان

صرفه جویی، تنها گزینه روی میز مقابله با كم آبی در اردكان خبرگزاری نفت و گاز: یزد- شهرستان اردكان هم مانند خیلی از نقاط كشور، سالهاست با مشكل كم آبی، دست به گریبان است و دامنه آن هم هر سال وسیع تر می گردد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا، برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی، خشكسالی ها و تخریب مخازن آب زیر زمینی، كم آبی را در این منطقه تشدید كرده است.
كاهش نزولات آسمانی در سال های اخیر هم مزید بر علت شده تا بهره برداری درست از منابع آبی و حفاظت و حراست حداكثری از آنها را ضروری تر سازد به گونه ای كه گفته می گردد برای جبران كمبود منابع آبی باید سال های بسیار پرباران را پشت سر بگذاریم تا این مشكل به صورت طبیعی حل شود.
بطور قطع، شكل گیری این فرآیند دور از انتظار است و باید آستین ها را بالا زده و همه را پای كار بیاوریم تا به گونه ای آگاهانه بر این مشكل غلبه نماییم.
فرماندار اردكان در این خصوص با اشاره به اینكه اگر تدابیر مناسبی برای مشكل كم آبی این شهرستان اندیشیده نشود در سال آتی، مشكل بزرگی مقابل روی اردكان خواهد بود اضافه كرد: اردكان از طرفی با منابع آبی محدود و بی كیفیت و از سویی با مصرف بالا خصوصا در بخش صنعت مواجه می باشد از این رو اجرا شدن چند راهكار به صورت عاجل ضروری می نماید.
هادی مقیمی به ایرنا اظهار داشت: لازم است آب شرب اهالی با استفاده از شناسایی، تصفیه و شیرین نمودن منابع زیرزمینی مطمئن تامین و تضمین شود و با استفاده از احداث شبكه های جدید در اختیار مردم قرار گیرد.
وی اظهار نمود: ضرورت تعمیر، بهسازی و اصلاح شبكه فرسوده به منظور ممانعت حداكثری از هدر رفت آب ضروری می نماید.
این مسئول تصریح كرد: باید در آینده، برنامه های اساسی و راهبردی، همچون جداسازی كامل آب شرب شهری از غیر شرب و هم انتقال آب از منابع در دسترس كشور همچون ارتفاعات زاگرس و هم دریای عمان در دستور كار قرار گیرد.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب و كاهش میزان آبدهی سفره های زیرزمینی در اردكان و هم افزایش جمعیت اضافه كرد: بعضی از چاه های آب شرب شهرستان آلوده شده یا در معرض آلودگی است كه این مشكل تأمین آب شرب سالم برای شهروندان را با چالش مواجه كرده است.
فرماندار اردكان اظهار داشت: طبق سرشماری سال 1395 نرخ رشد جمعیت اردكان 7.4دهم درصد بوده كه لازم است برنامه ریزی ویژه ای در زمینهٔ تامین آب مصرفی شهروندان صورت گیرد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان یزد هم به ایرنا اظهار داشت: به علت آنكه شهر اردكان در انتهای دشت یزد قرار دارد، آب آن از كیفیت بدی برخوردار می باشد و برای بهبود كیفیت آن باید تلاش شود.
علی اسلامی اضافه كرد: شهر اردكان به طورمعمول ازنظر منابع آبی با مشكل مواجه می باشد و حتی بارندگی خوب هم مشكلات موجود برای تأمین آب این شهرستان را رفع نمی كند و باید برای تابستان پیش بینی های ویژه صورت گیرد.
این مسئول در ادامه با تاكید بر توسعه و افزایش ظرفیت شبكه آب شیرین كن اظهار داشت: آب از نیازهای ضروری مردم است، در اردكان 13 حلقه چاه آب وجود دارد كه سه حلقه آن با عنایت به آلودگی بالا از چرخه بهره برداری خارج شده است.
وی ادامه داد: 380 لیتر نیاز آبی تابستان شهرستان اردكان است و 28 ایستگاه برداشت آب در این شهر بوجود آمده كه تعداد این ایستگاه ها قابل افزایش است.
معاون فرماندار اردكان هم با اشاره به اینكه شهرستان اردكان، وخیم ترین وضعیت آب را از لحاظ كمی و كیفی در سطح استان یزد دارد اظهار داشت: مبحث آب و آلایندگی هوا در شهرستان اردكان برجستگی ویژه ای دارد و باید به این دو مبحث توجه بیشتری داشته باشیم.
مصطفی پوردهقان به وضعیت آب آشامیدنی در شهرستان اردكان اشاره نمود و اضافه كرد: ما در حوزه آب در تنگنا و در وضعیت اسف باری قرار داریم كه باید چاره اندیشی و برنامه ریزی مناسبی در این مورد نمود.
رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان اردكان هم با اشاره به اینكه برای تامین آب شرب مردم، استفاده از آب چاه های كشاورزی كه آلودگی میكروبی ندارند ضروری می باشد اضافه كرد: 2 درصد ازشبكه آب رسانی فرسوده است كه سالیانه در حدود 3 الی 4 كیلومتر اصلاح می گردد.
رضا چهره آزاد با اشاره به اینكه درصورت تامین اعتبار این میزان افزایش می یابد ادامه داد: پرت شبكه در حدود 15 درصد است كه بخش اعظم آن مربوط به شبكه فرسوده می باشد.
وی اضافه كرد: میزان مصرف درشهرهای اردكان و احمدآباد در زمان پیك در حدود400 لیتر برثانیه می باشد كه در حدود 10لیتربرثانیه برای فضای سبز شهرداری مصرف می شود، در اردكان و احمداباد 30 ایستگاه برداشت اب شیرین وجود دارد كه درزمان برقراربودن جریان آب انتقالی اب 7 ایستگاه با استفاده از خط انتقال و مابقی با استفاده از تانكر و از محل آب انتقالی تامین می گردد.
این مسئول خاطرنشان كرد: در زمان قطعی آب انتقالی یك مخزن 10 هزار متر مكعبی پر از آب انتقالی برای تامین آب شرب مردم به مدت حداقل یك ماه در نظر گرفته شده است.
چهره آزاد اظهار داشت: با عنایت به كاهش 30 درصدی آب انتقالی تنها راه جلوگیری از قطعی آب و جیره بندی آن صرفه جویی است، با عنایت به این مورد از تمام همشهریان عزیز خواهشمندیم با صرفه جویی در مصرف آب، ما را در تامین آب در تابستان یاری فرمایند.
بحث كمبود آب بحثی جدی است و ما بایستی متوجه این شویم در این مسیر باید اقدامات موثری و تدابیری داشته باشیم كه مدیریت آب را به یك نقطه مطلوبی برساند.
آب در هویت مردم، غرور ملی، مسایل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ما جایگاه خاصی دارد، استفاده نادرست از منابع آب به صورت نادانسته یا دانسته سبب شده وضعیت مطلوبی در اردكان نداشته باشیم، با مدیریت در مصرف آب به فكر آیندگان باشیم.
مركز شهرستان 98 هزار نفری اردكان در 60 كیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.
مژگان دشتی- خبرنگار ایرنا در اردكان
7544/ 6197


1397/03/17
20:35:10
5.0 / 5
4485
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز