انقلاب چشم بادامی ها در بازار نفت؟

معاملات نفت به یوان چین

معاملات نفت به یوان چین به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یك اقتصاددان سرشناس در گفت وگو با یك شبكه آمریكایی اظهار نمود چین، عربستان سعودی را وادار خواهد نمود نفت را به یوان معامله كند و زمانی كه چنین اتفاقی روی دهد، باقی بازار نفت هم اقدام مذكور را دنبال كرده و دلار آمریكا را به عنوان ذخیره ارزی برتر جهان رها می نمایند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، كارل واینبرگ، اقتصاددان ارشد و مدیركل شركت "های فركوئنسی اكونومیكس" به شبكه CNBC آمریكا اظهار داشت: پكن در آستانه تبدیل شدن به موثرترین بازیگر جهانی در بخش تقاضای نفت قرار دارد زیرا این كشور عنوان بزرگترین واردكننده نفت جهان را از آمریكا ربوده است.

عربستان سعودی ناچار است به این مسئله توجه كند زیرا حداكثر یك تا دو سال آینده تقاضای چین از تقاضای آمریكا فراتر خواهد رفت.

واینبرگ اظهار داشت: بر این باورم كه قیمت گذاری نفت به یوان در راه است و به محض اینكه سعودی ها این مسئله را قبول كنند، زیرا چینی ها آنها را وادار به انجام چنین كاری خواهند كرد، در این صورت سایر بازار نفت هم با این اقدام همراهی خواهند كرد.

در سال های اخیر كشورهای متعددی با دلار به عنوان بزرگترین ذخیره ارزی جهان مخالفت كرده و به دنبال ترك آن بوده اند. به عنوان مثال روسیه و چین، درصدد برآمده اند تا در زمینه معاملات نفت در یك فضای غیردلاری فعالیت كنند. هر دو كشور با پیش بینی احتمال فروپاشی دلار، تلاش هایشان برای ذخیره و خرید طلای فیزیكی را افزایش داده اند.

در این میان عربستان سعودی كه بزرگترین تولیدكننده اوپك است، در پترودلار نقش تعیین كننده ای دارد. از زمان توافق سال ۱۹۷۴ میان ریچارد نیكسون، رئیس جمهور آمریكا و ملك فیصل پادشاه عربستان، ریاض پرداخت پول برای صادرات نفت خود به دلار را پذیرفته است. با این همه همچنان كه چین نفت بیشتر و بیشتری از كشورهای سراسر جهان وارد می كند، ایده خرید این میزان نفت به دلار برای پكن ناراحت كننده تر می گردد.

چین در سال های اخیر كوشیده كه فشار بر عربستان سعودی بر سر پولی كه نفت به آن معامله می گردد را افزایش دهد و اكنون ریاض با خرید كمتر نفت این كشور از جانب پكن رو به رو شده است.

واینبرگ در پاسخ به اینكه اگر بازار نفت معامله به دلار آمریكا را كنار بگذارد و یوان را جایگزین سازد، برای ارز آمریكا به چه معنا خواهد بود، اظهار داشت: معاملات جهان با تقاضای كمتری برای اوراق بهادار آمریكا مواجه خواهند بود. وی اظهار داشت: انجام معاملات نفتی به یوان به جای دلار، معاملاتی به ارزش ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد دلار را از دلار خارج خواهد نمود و تقاضای قوی تری برای همه چیز خواه اوراق بهادار، خواه كالا یا خدمات در چین به وجود خواهد آورد. این اتفاق به معنای رشد بیشتری برای چین است و به خاطر همین چینی ها می خواهند چنین اتفاقی رخ دهد. 

1396/07/19
21:04:04
5.0 / 5
4624
تگهای خبر: نفت , سوخت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز