عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی:

كشورهای غیر اوپك توان افزایش تولید نفت ندارند

كشورهای غیر اوپك توان افزایش تولید نفت ندارند خبرگزاری نفت و گاز: وین - سخنگو و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در انتها نشست كمیته مشترك وزارتی نظارت اوپك و غیر اوپك اظهار داشت، افزایش تولید نفت توسط كشورهای غیر عضو اوپك امكان پذیر نیست و آن ها توان چنین كاری را ندارند.


«بهروز نعمتی» كه همراه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران به وین سفركرده است عصر پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: چنانچه كشورهای غیر اوپك توان افزایش تولید نفت را داشتند اساساً از حق خود نمی گذشتند.
كمیته مشترك وزارتی نظارت اوپك و غیر اوپك عصر پپنجشنبه با حضور 'بیژن نامدار زنگنه' وزیر نفت ایران در وین تشكیل شد. هم زمان بعضی از رسانه ها گزارش دادند زنگنه این نشست را ترك و نسبت به روند مباحث مطرح شده در این اجلاس ابراز نارضایتی كرده است.
نعمتی در این باره به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با عنایت به اینكه جلسه مشورتی بود و از سویی در آنجا بایستی اعضا صحبت می كردند وزیر نفت كشورمان تصریح كرد كه ضرورتی ندارد ما حضور پیدا نماییم و نظراتمان را در جلسه رسمی اوپك مطرح خواهیم كرد.
وی خاطرنشان كرد: ما فكر می نماییم توافقی كه در دو اجلاس قبل اوپك برگزار و سهمیه ها مشخص شد این كار بایستی بر همان مبنا ادامه پیدا كند.
اعضای اوپك در نشست سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه 1395) تصمیم گرفتند تولید خویش را به سطح 32 میلیون و 500 هزار بشكه در روز برسانند؛ این تصمیم كه از ژانویه 2017 به اجرا درآمد، در نشست های بعدی این سازمان تمدید گردید.
اعضای اوپك در نشست یكصد وهفتاد و سوم خود، توافق كاهش تولید را تا آخر سال 2018 تمدید كردند تا هدف حذف مازاد عرضه جهانی نفت به صورت كامل محقق شود.
زنگنه فردا (جمعه) در نشست رسمی سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) شركت خواهد نمود. روسیه و عربستان می خواهند پیشنهاد افزایش تولید نفت از ابتدای ماه ژوئیه (10 تیر) را مطرح كنند به صورتی كه تولید اوپك و هم پیمانان غیر اوپك از تاریخ یادشده به میزان 500 هزار تا 1.5 میلیون بشكه در روز افزایش یابد.
ایران، ونزوئلا و عراق با این پیشنهاد مخالف هستند و تهران اعلام نموده است كه با حمایت بغداد و كاراكاس این پیشنهاد را وتو خواهد نمود.
اروپام ** هـ ن *شبس*1613*


1397/04/01
12:16:58
5.0 / 5
5114
تگهای خبر: اوپك , تولید , نفت , وزیر نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز