خاموشی های مكرر در خانه اصفهانی ها

خاموشی های مكرر در خانه اصفهانی ها خبرگزاری نفت و گاز: سناریوی قطعی و افت فشار آب در تابستان امسال این دفعه به خاموشی های مكرر خانه های اصفهانی ها رسیده است.


این روزها بحران بی آبی و گرمای شدید تابستان در خانه های اصفهانی ها با خاموشی و قطعی های مكرر برق بیشتر احساس می شود، این در شرایطی است كه بیشتر مسئولان برق استان اعلام نموده بودند كه با مدیریت و صرفه جویی مردم، خاموشی نخواهیم داشت.
با این وجود به خصوص طی یك هفته گذشته اصفهانی ها بحران بی آبی را با قطعی برق در ساعات گرم تابستان به خوبی احساس می كنند و این دفعه در صف انتظار پاسخ گویی شماره ۱۲۱ شركت توزیع برق شهرستان اصفهان برای آگاه شدن از به علت قطعی برق هستند.
كارمند دارالترجمه ای در محدوده خیابان چهارباغ بالا به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: متاسفانه قطعی مكرر برق سبب شده كه كارها به شكلی بخوابد و نتوانیم به درخواست مراجعین خود پاسخ بدهیم. برای پیگیری دلیل قطعی برق با شماره ۱۲۱ شركت برق تماس گرفتیم كه تلفن گویا اعلام نمود كه ۶۳ نفر در صف انتظار هستند و پس از ۲۰ دقیقه انتظار، تنها جوابی كه شنیدیم این بود كه "از زمانی كه برق رفته دو ساعت خاموشی خواهید داشت"، با این وجود بیشتر از دو ساعت قطعی برق داشتیم.
شهروند دیگری با گلایه از خاموشی های مكرر برق طی یك هفته گذشته به ایسنا، اظهار داشت: با قطعی برق چراغ قرمز های خیابان چهارباغ بالا قطع شده بود كه در این گرمای هوا در این محدوده، ترافیك سنگینی بوجود آمده بود و خودروها بی نظم عبور و مرور می كردند.
كارمند یكی از مراكز فرهنگی اصفهان هم در این خصوص، اظهار داشت: با قطعی برق و بدون هیچ وسیله خنك كننده ای نمی توان به كار كردن ادامه داد و متاسفانه این مجموعه فرهنگی هر روز بین یك تا دو ساعت قطعی برق دارد.
خانمی دیگر با انتقاد بر اینكه طی چهار روز گذشته و به صورت مكرر در ساعات بعدازظهر حدود دو ساعت قطعی برق داریم، به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: متاسفانه شرایط سخت شده است، از یك سو دایم با افت فشار آب مواجه هستیم و از جانب دیگر روزانه برق قطع می شود، متاسفانه برای حل مشكل بی آبی در منزل خود اقدام به نصب پمپ آب كرده ایم كه این وسیله هم با برق كار می كند و زمانی كه در اوج گرما برق قطع می شود، با قطعی آب هم مواجه می شویم.
وی تصریح كرد: قطعی مكرر برق، وسایل برقی را دچار صدمه خواهد نمود و در این شرایط گرانی، امكان خرید دیگر وجود ندارد، اما متاسفانه شركت برق پاسخی برای این مشكلات ندارد.
شهروند دیگری در محدوده خیابان امیرحمزه اصفهان اظهار داشت: طی یك هفته گذشته حدودا هر دو روز یك بار برق این منطقه قطع می گردد و با پیگیری دلیل این مشكل با استفاده از شماره ۱۲۱ متوجه شده ایم كه اصفهان قطعی برق دارد و باید علاوه بر بی آبی، حداقل دو ساعت قطعی برق را در این هوا گرم تحمل نماییم.
مدیر یكی از مراكز آموزشی اصفهان كه شعب مختلفی در سطح شهر دارد، با انتقاد از عملكرد شركت برق در قطعی برق مراكز عمومی و آموزشی اصفهان به ایسنا، اظهار داشت: شرایط قطعی برق در منازل مسكونی و مراكز عمومی همچون آموزشی بسیار متفاوت می باشد، چون كه در منازل مسكونی تنها دو یا سه نفر درگیر قطعی برق می شوند اما در مراكز آموزشی حدود ۵۰۰ تا ۴۰۰ نفر درگیر می شوند و بی نظمی و اختلال تولید می گردد.
وی با اشاره به اینكه بعضی از مراكز آموزشی ما حدود ۳۰ كلاس دارند كه از هفته گذشته دست كم در ساعات بعدازظهر حدود سه ساعت با قطعی برق مواجهند، تصریح كرد: كنترل حدود ۵۰۰ نفر بدون كولر و وسایل سرمایشی، كامپیوتر و چراغ و روشنایی خیلی سخت است.
وی با تاكید بر اینكه بارها برای پیگیری این مورد با شركت برق تماس گرفته ایم تا مراكز آموزشی و عمومی را از قطعی برق مستثنا كنند، اضافه كرد: متاسفانه شركت برق تنها بر قطعی برق در محدوده های مختلف شهر مطابق زمان بندی تاكید دارد و در پاسخ به گلایه های ما عنوان كرده كه ژنراتور و موتور برق خریداری كنید، اما باید توجه داشت كه در یك ساختمان استیجاری با فضای محدود آموزشی و همینطور توان محدود مالی، امكان خرید موتور برق وجود ندارد.
پیش تر عسكری، مدیر دفتر مدیریت مصرف شركت توزیع برق شهرستان اصفهان در تاریخ هشتم خرداد امسال در مورد اینكه آیا احتمال خاموشی در تابستان ۹۷ وجود دارد یا خیر؟ به خبرنگار ایسنا گفته بود كه اگر با مدیریت و همكاری مشتركین بتوانیم كمبود برق را جبران نماییم، بطور قطع خاموشی در اثر كمبود تولید نخواهیم داشت هم چنین اگر تمام مشتركین تنها ۱۰ درصد مصرف را بین ساعات ۱۲ تا ۱۶ كاهش دهند و این ۱۰ درصد را به ساعات دیگر انتقال دهند، تابستان بدون خاموشی خواهیم داشت.
البته مطابق آمارهای اعلام شده حدود ۷۸ هزار ۴۰۰ مگاوات ظرفیت نصب شده نیروگاهی وجود دارد كه شامل نیروگاه های سیكل تركیبی، گازی و بخاری جز حرارتی است، هم چنین ۱۹ درصد نیروگاه ها سد، یك درصد نیروگاه اتمی بوشهر و از دیزل ها و منابع تجدیدپذیر و تولید پراكنده جهت تامین منابع استفاده می گردد.
هم چنین نیروگاه های برق آبی ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت تولید دارند كه امسال به علت كم شدن آب پشت سد حدود ۴۰۰۰ مگاوات از ظرفیت را نمی توانند تولید بكنند. از طرفی، رشد مصرف مشتركین حدود۳۰۰۰ مگاوات افزایش خواهد یافت كه مجموعا حدود ۷۰۰۰ مگاوات نسبت به سال قبل كمبود تولید خواهیم داشت.
مطابق آمارهای اعلام شده از جانب شركت توزیع برق شهرستان اصفهان، پیك مصرف برق در اصفهان طی سال قبل حدود ۴۴۰۰ مگاوات بود و ظرفیت مجموع تولید هم ۴۴۰۰ مگاوات بود ازاین رو سال ۹۵ توانست نیاز مصرف استان را در مجموع تولید نماید اما تابستان امسال با مشكلاتی همچون حذف نیروگاه سد زاینده رود و نیروگاه سد دز از مدار تولید برق مواجه هستیم، هم چنین نیروگاه اسلام آباد با حدود ۹۰۰ مگاوات ظرفیت، به علت مصرف آب بالا تعطیل می باشد و نیروگاه شهید محمد منتظری از پساب فاضلاب شاهین شهر برای تولید استفاده می نماید.
در این شرایط عسكری مدیر دفتر مدیریت مصرف شركت توزیع برق شهرستان اصفهان در نشست خبری خود در ۲۲ خرداد ماه با تاكید بر لزوم صرفه جویی ۱۰ درصدی برق در ساعات پیك مصرف، اعلام نموده بود كه در خوشبینانه ترین حالت در كشور طی ماه های تیر و مرداد، حدود ۷۰۰۰ مگاوات، كمبود تولید برق داریم.
وی با اشاره به اینكه كاهش فشار آب سبب شده كه اغلب مشتركین از پمپ آب استفاده كنند و افزایش استفاده از كولر گازی، رشد مصرف برق را به دنبال دارد، اظهار داشت: با این اوصاف احیانا شبكه برق استان امسال به صورت وارد كننده از شبكه سراسری برق، بخشی از نیاز مصرف را تامین كند.
از سوی دیگر مدیرعامل شركت برق منطقه ای اصفهان هفتم تیر ماه در نشست خبری افتتاحیه نهمین نمایشگاه بین المللی دوسالانه صنعت برق اصفهان با اشاره به تاثیر كم آبی بر كاهش تولید برق، اعلام نمود كه باید ۵۸۰۰ مگاوات برق تولید نماییم، به علت گرما و كم آبی در دو تا سه سال قبل نتوانستیم از ظرفیت لازم نیروگاه ها استفاده نماییم، اما هم اكنون نیروگاه ها تنها با ۱۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می نمایند.
رسول موسی رضایی اظهار داشت: همه توربین های كشور به شبكه سراسری متصل اند و همه مصارف هم از شبكه سراسری تامین می شود، این دلیل نیست كه اگر نیروگاه اصفهان تولیدش پایین باشد همه اصفهان دچار مشكل شود و نتوانیم از شبكه سراسری برق بگیریم، اما همه برق را هم از شبكه سراسری دریافت نمی نماییم.
وی با تاكید بر اینكه خاموشی های استان از پنجم تیر ماه آغاز و احیانا تا اواخر مردادماه و هفته اول شهریور ادامه خواهد داشت، اظهاركرد: با برنامه ریزی و هماهنگی هایی كه انجام شده، مقرر است سهمیه های هر بخشی مشخص تا بر مبنای آن مصرف شود.
موسی رضایی اضافه كرد: ۳۰۰ مگاوات خاموشی داریم، از این رو هر سال ۴۵ صنعت سنگین را دعوت به همكاری كرده ایم تا در اوج ساعت بار محدویت خویش را به حداقل برسانند.
وی با اشاره به اینكه در خرداد ماه از مرز تولید ۵۵۰۰ مگابایت گذشتیم و یكی از علل عمده كمبود برق، كمبود تولید برق خوزستان است، تصریح كرد: هر سال در منطقه خوزستان هفت تا هشت هزار مگاوات تولید برق آبی وجود داشت، اما امسال با كاهش آب و در نتیجه تولید برق روبرو هستیم.
با این وجود چند روزی است كه شركت توزیع برق در یك برنامه زمان بندی اقدام به قطعی برق مناطق اصفهان در ساعات مختلف شبانه روز حتی بیشتر از دو ساعت كرده است. البته اصفهانی ها از اطلاع رسانی ضعیف شركت توزیع برق شهرستان گلایه دارند، اما روابط عمومی این شركت می گوید كه با استفاده از صدا و سیما اطلاع رسانی كرده و برنامه زمان بندی قطعی برق بر روی سایت این مجموعه قرار داده و برنامه خاموشی برق به صورت قطع با هماهنگی وزارت نیرو و توانیر در حال انجام می باشد و نمی توان از اكنون اعلام نمود كه خاموشی در شهر اصفهان تا چه زمانی ادامه دارد.
گزارش از ریحانه السادات سجادی خبرنگار ایسنای منطقه اصفهان


1397/04/11
22:19:33
5.0 / 5
4469
تگهای خبر: برق , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز