نقش محوری ژن باستانی در تنظیم سیستم ایمنی

نقش محوری ژن باستانی در تنظیم سیستم ایمنی خبرگزاری نفت و گاز: تهران- محققان استرالیایی ژن جدیدی را شناسایی نمودند كه در تنظیم فرآیند تولید پروتئین های ضد التهابی در بدن نقش محوری دارد. احتمال داده می شود كه قدمت این ژن به بیش از 500 میلیون سال برسد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ژن C6 نام دارد و محققان آن را 'مهاركننده تكاملی محافظت شده پاسخ ضد ویرسی ذاتی' می نامند. همولوگ این ژن هم در خیلی از گونه های دیگر جانوری هم شناخته شده است.
همولوگ به ژن هایی گفته می گردد كه پیشینه DNA یكسانی به اشتراك می گذارند. محققان احتمال می دهند كه این ژن نقش حیاتی در تعدیل مسیرهای سیگنالینگ سیستم ایمنی دارد.
سیستم ایمنی پروتئین هایی به نام سیتوكین تولید می كند. این پروتئین سیستم ایمنی را تقویت كرده و مانع از تاثیر ویروس و پاتوژن ها می گردد. مطالعات نشان داده است ژن C6 این فرآیند را تنظیم می كند و این كار با استفاده از توقف تولید سیتوكین های خاص انجام می دهد.
این كار سبب می گردد سیستم ایمنی از حالت غیر قابل كنترل خارج شود. این كار به كنترل بیماری های التهابی كمك می نماید و در درمان خیلی از بیماری های ویروسی مهلك موثر است.
محققان امیدوارند شناسایی این ژن گامی بزرگ در درمان انواع بیماری ها از سرطان گرفته تا دیابت باشد.
نتایج این مطالعه در نشریه Biological Chemistry انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/04/12
21:34:36
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز