كمبود آب مردم ایذه را كلافه كرده است

كمبود آب مردم ایذه را كلافه كرده است خبرگزاری نفت و گاز: اهواز - كمبود و قطعی آب در بعضی مناطق ایذه، سبب شده كه برخی از مردم این شهر در گرمای طاقت فرسای تابستان، آب مورد نیاز خویش را از تانكرهای آب سیار تهیه كنند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایرنا شهرستان ایذه با وجود قرار گرفتن در بین دریاچه چندین سد بزرگ، با معضل آب و برق روبه رو است و این موارد نارضایتی شهروندان ایذه ای را از وضع موجود به دنبال داشته است.
سد های كارون سه و چهار و سد شهید عباسپور در اطراف شهرستان ایذه بنا شدند و برای احداث آنان چندین جوان ایذه ای جان خویش را از دست دادند تا روند احداث این پروژه ها متوقف نشود، اما تنها نتیجه این سدسازی ها برای شهرستان ایذه، تغییر اقلیم و گرم شدن بیش از پیش هوا بوده است.
انتقال آب از پشت دریاچه كارون سه برای تامین آب شرب مردم ایذه یكی از وعده های انتخاباتی است كه چندین نماینده با توسل به آن، به كرسی مجلس شورای اسلامی رسیدند؛ تابحال 2بار این پروژه توسط مقامات كشوری كلنگ زنی شد اما این كلنگ ها تابحال به آب نرسیده است و شهرستان ایذه در حسرت تامین آب است.
آب شهرستان ایذه بیش از 2 دهه است كه به صورت جیره بندی در اختیار مردم قرار می گیرد اما در سالیان اخیر این مشكل، شدت یافته و برخی محلات شهرستان ایذه آب شرب مصرفی خویش را نه از لوله های آب، بلكه از تانكرهای حمل آب سیار تهیه می كنند.
بخش هایی از محلات سرقنات، شهرك جانبازان، حافظ جنوبی، محمد رسول ا... و سعید عبدالمجید كیانی در شهر ایذه با مشكل كمبود و قطعی آب دست و پنجه نرم می كنند.
رضا محمدی ساكن محله سرقنات ایذه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: آب مصرفی خویش را از تانكرهای حمل آب تهیه می نماییم و لوله های شبكه آب در عمل استفاده ای برای ما ندارند.
وی اضافه كرد: در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد ایذه، ما از ابتدایی ترین امكانات زندگی محرومیم و مسئولان تنها با وعده به دنبال شانه خالی كردن از این مشكلات هستند.
محمد حسین سعیدی دیگر شهروند ایذه ای هم با اشاره به اینكه ما كاربرد سدهای اطراف ایذه را متوجه نشده ایم، اظهار داشت: پسرم از من می پرسد وقتی این دریاچه ها در كنار ما هستند چرا ما بی آبیم؟ اما پاسخ را به مسئولان واگذار می كنم.
وی اضافه كرد: برق كه دایم قطع می شود؛ آب هم نداریم؛ هوا هم یا بسیار گرم است یا گرد و خاك میهمان ماست؛ آیا خانواده مسئولان هم حاضرند در چنین وضعیتی زندگی كنند؟
سرپرست اداره آبفا ایذه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این باره اظهار داشت: ما در طول شبانه روز حدود 30 هزار متر مكعب تولید آب داریم، با وجود كم بودن این میزان، با مدیریت می توان بحران آب ایذه را سپری نمود.
حسین خواجوی اضافه كرد: قطعی بدون برنامه برق، تولید آب را هم با مشكل جدی رو به رو، و سبب می گردد همان میزان تولید آب را هم نداشته باشیم، این امر سبب می گردد به نحو صحیح خدمت رسانی به مردم انجام نشود.
وی با درخواست از اداره برق ایذه برای هماهنگی ساعات خاموشی اظهار داشت: باید این خاموشی ها به نحوی صورت گیرد كه مناطقی كه برق چاه های تامین آب شهرستان ایذه قرار گرفته اند، با خاموشی روبه رو نشوند.
وی ادامه داد: مناطقی مانند شهرك جانبازان، خیابان محمد رسول ا... و شهید عبدالمجید كیانی ایذه به علت اینكه در سطح بالاتری از شهر قرار گرفته اند، مشكلات بیشتری دارند.
سرپرست اداره آبفا ایذه اظهار داشت: از مردم و ادارات شهر ایذه می خواهیم با صرفه جویی در مصرف برق و آب، به بهبود كیفیت خدمت رسانی كمك كنند.
شهرستان ایذه با حدود 220 هزار نفر جمعیت در شرق استان خوزستان قرار دارد.، فاصله مركز این شهرستان تا اهواز 183 كیلومتر است.
ایذه دارای 40 هزار اشتراك آب شرب است كه آب آنها از 14 چاه عمیق در این شهرستان تامین می گردد.
پروژه در دست احداث آبرسانی به شمال شرق خوزستان از دریاچه سد كارون سه در بالادست شهر ایذه، با احداث آبگیر و احداث ایستگاه پمپاژ به ظرفیت 11.1 مترمكعب در ثانیه و هم احداث سه تونل به قطر 3.7 متر درمجموع به طول پنج هزار و 700 متر و ساخت یك باب تصفیه خانه، نیاز آب شرب 735 هزار نفر مردم هفت شهر و 689 روستای ایذه، باغملك، هفتكل، رامهرمز، صیدون، قلعه تل و میداوود در شرق و شمال شرق خوزستان را برای مدت 30 سال تامین خواهد نمود.
9434/ 6037


1397/04/15
13:17:00
5.0 / 5
4809
تگهای خبر: برق , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز