تیر به روزهای پایانی رسید

خبری از صادرات گاز به عمان نیست

خبری از صادرات گاز به عمان نیست خبرگزاری نفت و گاز: تیرماه وارد دهه سوم خود می گردد و هنوز از پروژه صادرات گاز از ایران به عمان كه وعده كلید خوردن آن تا تیرماه داده شده بود خبری نیست.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، صفحه نخست صادرات گاز از ایران به عمان در ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۸۳ روی كاغذ نوشته شد اما با گذشت حدود ۱۵ سال هنوز به مرحله اجرا درنیامده است. این قرارداد ۲۵ ساله بود و باید از سال ۲۰۰۸ با ۳۰ میلیون مترمكعب آغاز میشد و در سال ۲۰۱۲ به ۷۰ میلیون مترمكعب می رسید.

تورق فصل های این پروژه از آن حكایت می كند كه هر باز تاریخ های معینی برای اجرای آن اعلام شده است. در همین چند سال اخیر مسئولان بارها خبر از كلید خودرن آن داده اند. در این راستا معاون اول رئیس جمهوری، اوایل مهرماه سال ۱۳۹۵ در دیدار علی بن سعود السنیدی، وزیر بازرگانی و صنایع عمان نفت، گاز و انرژی را زمینه های مناسب همكاری میان ایران و عمان دانست و اظهار داشت: خوشبختانه احداث خط انتقال گاز ایران به عمان مراحل نهایی را طی می كند كه باید هرچه سریعتر موانع پیش روی این پروژه برطرف و به مرحله اجرا درآید. زنگنه هم در اواخر سال ۱۳۹۵ درمورد صادرات گاز به عمان اعلام نموده بود مدل صادرات گاز به عمان تا ۱۰ اسفند مشخص می شود، اما این مورد تحقق نیافت.

بیژن زنگنه هم در برنامه ای كه بعنوان وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم عرضه كرد ذكر كرده بود صادرات گاز به عمان از سال ۱۳۹۷ و با ۱۰ میلیون مترمكعب در روز آغاز خواهد شد كه این میزان در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ۲۵ میلیون مترمكعب در روز خواهد رسید. همینطور در بازه های زمانی مختلف تصریح كرد این مورد دنبال می گردد و حدودا بحث نقشه برداری آن تمام شده است. مشاور اسناد مناقصه و پیشنهاد خویش را تهیه و عرضه می كند كه در این زمینه مناقصه برگزار گردد.

در نهایت در دیداری كه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران و محمد الرومحی، وزیر نفت عمان در اواسط فروردین ماه سال جاری با یكدیگر داشته اند درمورد جزئیات این پروژه به توافق رسیدند و حتی زمان آغاز آن را نهم تیرماه اعلام نمودند.

نحوه اجرای پروژه مذكور به این صورت است كه مقرر است گاز از رودان به كوه مبارك و سپس به غرب جاسك منتقل و بعد از آن به عمان صادر شود. همینطور تهران و مسقط توافق كردند روزانه یك میلیارد فوت مكعب گاز از ایران به عمان صادر شود؛ مقرر است بخشی از ظرفیت این خط لوله در عمان به گاز طبیعی مایع (ال ان جی) تبدیل و به بازارهای هدف صادر شود و باقی مانده ظرفیت خط به بازارهای آتی در كشورهای جنوب خلیج فارس اختصاص پیدا كند.

با اینكه آخرین اخبار در اردیبهشت ماه حاكی از نزدیك شدن مذاكرات به برگزاری بود و قرار بود عمان در خردادماه برای پروژه ساخت یك خط لوله گاز طبیعی زیردریایی بین سوهار و ایران برگزار كند و همینطور اعلام گردید كار مربوط به مطالعات بستر دریا، طراحی خط لوله و تجهیزات جانبی و ایستگاه های كمپرسور كامل شده است، همچنان خبری از اجرای این پروژه نیست

البته به نظر نمی رسد سایه تحریم ها بر سر این مورد باشد چونكه وزیر نفت عمان گفت كشورش به رغم تحریم های آمریكا ضد تهران، همچنان پیگیر پروژه خط لوله گاز طبیعی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار است كه این سلطان نشین را به ایران متصل می كند. البته با این حال كه عمان می خواهد به پروژه خط لوله گازی ایران ادامه دهد، الرومحی اظهار داشت كه كشورش نیازمند اطلاعات بیشتر درباره جزئیات بیشتر در مورد تحریم های آمریكا ضد ایران است.
1397/04/20
14:15:32
5.0 / 5
5302
تگهای خبر: تحریم , صادرات , گاز , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز