تولید نفت در شمال كشور عراق

تولید نفت در شمال كشور عراق خبرگزاری نفت و گاز: شركت دولتی ˮنفت شمالˮ عراق بعد از پیشروی نیروهای فدرال و تصرف بخشهایی از منطقه نفتی مورد مناقشه از نیروهای كرد، وعده داد تداوم روند تولید و صادرات نفت شمال این كشور را حفظ نماید.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، به قول منابع محلی، ارتش عراق اوایل روز دوشنبه مقر شركت دولتی "نفت شمال" و همه دارایی های تولید نفت این شركت در منطقه تولید نفت كركوك را از نیروهای پیشمرگه كرد باز پس گرفت.

فرید الجدیر، مدیركل شركت "نفت شمال" به "اس اند پی گلوبال پلاتس" اظهار داشت: نیروهای فدرال كنترل میدان جنوبی بابا دام و همینطور آوانا دام و میدان بای حسن را بدست گرفتند.

از حدود ۶۰۰ هزار بشكه در روز متوسط تولید میادین تحت كنترل دولت اقلیم كردستان، تقریبا نیمی از میدان های آوانا دام و بای حسن تولید می گردد كه دولت اقلیم كردستان در جریان خلا امنیتی سال ۲۰۱۴ كه بعد از هجوم گروه تروریستی داعش به شمال عراق بوجود آمده بود، آنها را ضمیمه منطقه تحت كنترل خود كرده بود.

تولید نفت از میدان بزرگ كركوك اواخر روز دوشنبه در سطح عادی در جریان بود اما به قول یك مقام نزدیك به صادرات نفت شمال عراق، جریان صادرات به بندر سیهان تركیه به طور موقت كاهش یافت.

وی كاهش جریان صادرات را به بازگشت كنترل به دولت عراق نسبت داد و اظهار نمود كه كاهش صادرات نشانه تعطیل شدن میدان های نفتی نبوده است.

مدیركل شركت "نفت شمال" ظهار كرد: وی می خواهد مهندسان این شركت را به میادین كركوك اعزام كند تا تداوم روند تولید و صادرات كل نفت عراق حفظ شود.

به كاركنان میدان های بای حسن و آوانا دام روز دوشنبه گفته شد سر كار حاضر نشوند. با این همه هم اكنون تولید نفت با متوسط تولید ۲۸۰ هزار بشكه در روز از دو میدان ادامه دارد. تنش ها با تلاش بغداد برای بدست گرفتن كنترل شهر كركوك و میادین نفتی پیرامون آن بالا گرفته است. بدون این میادین، تولید نفت دولت اقلیم كردستان بسیار كمتر خواهد بود.

وزارت نفت عراق با صدور بیانیه ای خواستار آن شد كه جریان نفت صدمه نبیند و وزارت منابع طبیعی دولت اقلیم كردستان هم تایید كرد كه تولید تعطیل نشده است.

این وزارتخانه در توییتر اعلام نمود ما با وزیر نفت موافق هستیم. با وجود مسائل سیاسی، اختلال در روند تولید نفت اتفاق نخواهد افتاد و مطمئنا از جانب ما نخواهد بود.

تحت یك قرارداد یك ساله با بغداد، دولت اقلیم كردستان از تنها مسیر صادراتی شمال عراق كه خط لوله صادرات كردستان با استفاده از تركیه است، حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار بشكه در روز نفت صادر می كند.

وزارت منابع طبیعی دولت اقلیم كرستان در توییتر اعلام نمود برخلاف بعضی از شایعات، نفت همچنان با استفاده از خط لوله صادرات جریان دارد و دولت اقلیم كردستان برای متوقف كردن آن اقدام نخواهد كرد.

به گفته یك منبع بازرگانی، بعضی از خریداران فیزیكی نفت كردستان و عراق در اروپا نگران پیامد این تنش ها برای ثبات آینده صادرات هستند. بازار مطمئنا آنچه را كه روی می دهد، نظاره می كند اما به نظر نمی رسد كسی كار خاصی انجام دهد. در هر صورت صادرات از تحولات اخیر تاثیری نپذیرفته است.

به گفته یك منبع پالایشگاهی، هیچ كس آنقدر نگران نیست. این مسئله نباید بر بازار تاثیر زیادی داشته باشد زیرا بغداد و اربیل بایستی در یك مقطع به توافق برسند.

تولیدكنندگان نفت مستقل در كردستان عراق كه بدنبال تحولات اخیر با كاهش ارزش سهامشان روبرو شدند، اعلام كردند كه این تنش ها پیرامون كركوك بر فعالیت آنها تاثیری نداشته است.

شركت گلف كی استون پترولیوم كه بلوك شیكان واقع در فاصله ۸۵ كیلومتری شمال غربی شهر اربیل را اداره می كند، اعلام نمود: فعالیت این شركت طبق روال معمول ادامه دارد. با این همه این شركت اوضاع را تحت نظر قرار دارد.

شركت جنل انرژی كه میدان طق طق در ۶۰ كیلومتری شمال شرقی كركوك و میدان تاوكه واقع در ۶۰ كیلومتری این شهر را اداره می كند، هم اعلام نمود: فعالیت هایش مختل نشده است.

رویدادهای اخیر در پی برگزاری همه پرسی استقلال از جانب دولت اقلیم كردستان در ۲۵ سپتامبر روی داده كه در واكنش به آن دولت مركزی عراق به همراه تركیه تهدید كرده اند صادرات نفت به كردستان را مسدود كنند. نیروهای نظامی در این منطقه حضور پیدا كرده بودند و مقامات دولت اقلیم كردستان در چند روز گذشته اخطار داده بودند كه تصور می كنند حمله نیروهای عراقی قریب الوقوع است.

شركت نفت شمال، میادین كركوك، بابا دام، جامبور، خباز، بای حسن و آوانا دام را اداره می كند.

وزارت نفت عراق رسما به همه پرسی استقلال دولت اقلیم كردستان واكنش نشان نداده و تنها خواستار بازگشت میادین تحت كنترل این منطقه به خصوص میدان های بای حسن و آوانا دام شده است.
 

1396/07/25
18:27:25
5.0 / 5
4506
تگهای خبر: تولید , صادرات , نفت , انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز