چرا توتال برای خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟

چرا توتال برای خروج از فاز ۱۱ جریمه نشد؟ خبرگزاری نفت و گاز: حضور غول های نفتی در ایران، توسعه میادین نفتی و گازی، افزایش صادرات و قدرت گرفتن ایران در بازارهای جهانی حلقه های یك زنجیره بودند كه خروج ترامپ از برجام آن را تحت تاثیر قرار داد و توقف فعالیت توتال در فاز ۱۱ پارس جنوبی اولین تبعات آن بود. اتفاقی كه این سوال را در ذهن تولید كرد كه اگر برای توتال در هنگام امضای قرارداد جریمه ای برای خروج از این قرارداد در نظر گرفته می شد، آیا باز هم ایران را رها می كرد؟


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، از امضای قرارداد بین شركت ملی نفت ایران و شركت فرانسوی توتال برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی حدود یك سال می گذرد. اتفاقی كه مخالفان بسیاری داشت و شاید اگر آن سنگ اندازی ها نبود قرارداد زودتر امضا می شد و توسعه این فاز سرعت بیشتری می گرفت.
طی زمانی كه توتال در ایران فعالیت كرد نخستین جكت فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط شركت های ایرانی ساخته شد، دفتر توتال در ایران آغاز به كار كرد، كار توتال در فاز ۱۱ طبق زمان بندی پیش رفت، مناقصه برگزار شد و توتال ۹۰ میلیون دلار در فاز ۱۱ هزینه كرد. با خروج ترامپ از برجام فعالیت توتال در پارس جنوبی متوقف گردید و هرچند مدیرعامل این شركت از مذاكره با ترامپ برای ادامه فعالیت در ایران اطلاع داد و زنگنه (وزیر نفت) هم به توتال فرصت ۹۰ روزه داد، اما این غول نفتی فرانسوی سرنوشتی جز خروج از فاز ۱۱ نداشت.
در این شرایط یكی از انتقاداتی كه مخالفان قراردادهای جدید نفتی و همینطور امضای قرارداد با توتال مطرح نمودند این بود كه چرا وزارت نفت در قراردادهای IPC بندی را بعنوان جریمه برای شركت های مقابل در نظر نگرفت تا این شركت ها نتوانند به راحتی قرارداد را نیمه تمام رها كنند.
در این راستا، سیدمهدی حسینی - رییس سابق كمیته بازبینی قراردادهای نفتی - توضیحاتی را به ایسنا عرضه كرد و از وجود جریمه برای شركت های مقابل اطلاع داد.
وی در مورد مباحث مطرح شده در مورد این كه چرا ایران در قرارداد با توتال هیچ جریمه ای را برای این شركت فرانسوی در نظر نگرفته است؟ اظهار داشت: برخی گمان می كنند حتما باید در قرارداد ذكر شده باشد كه اگر شركت مقابل از پروژه رفت سرش را لبه باغچه می گذاریم و می بریم؟ اما باید گفت هم در IPC و هم در قراردادهای بیع متقابل طرف ایران خرج نمی كند و همه هزینه ها توسط طرف مقابل است؛ ازاین رو اگر كسی كار را نیمه تمام رها كند هزینه ای كه پرداخت كرده را پس نمی گیرد.
حسینی افزود: بالاترین جریمه این است كه شركت طرف قرارداد كار را تمام نكند. اگر شركتی ۲۰۰ میلیون دلار خرج كند و به هر دلیلی از قرارداد خارج شود پولی كه خرج كرده به آن بازگردانده نمی شود؛ ازاین رو چه در قرارداد بای بك و چه در IPC هرچقدر شركت مقابل هزینه كرده باشد اگر پروژه را به تولید نرساند و پروژه را رها كند هیچ هزینه ای به آن بازگردانده نمی گردد. حالا در این شرایط اگر شركتی یك میلیارد دلار خرج كند و پروژه را رها كند چه كسی ضرر خواهد دید؟1397/04/22
23:48:03
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: صادرات , گاز , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز